Bilim-Teknoloji:
CeBIT Bilişim Eurasia'da geri sayım başladı
banner420
Akdeniz’in bilişim adası olma yolunda olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, büyük bir katılım ile Avrasya'nın bir numaralı bilgi ve iletişim teknolojileri fuarı CeBIT Bilişim Eurasia’da yer alacak.

KKTC’deki bilişim firmalarının ürün ve hizmetlerini sergileyecekleri  ve Zirvenin açılışının davetlileri arasında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Hamza Ersin Saner, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı yer alıyor.

Bilişim sektörüne son yıllarda yapılan yatırımlar sonucunda, ürün ve hizmetlerini Türkiye gibi pazarlara ihraç etmeye başlayan KKTC’li firmalar, potansiyelin altında olan bu ihracatın artması için CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı’nda sadece Türkiye’ye değil, tüm Avrasya ülkelerine ihracat olanaklarını artırmak için yoğun bir çalışma yapıyor.

KKTC milli pavyonu Kıbrıs Türk Sanayi Odası öncülüğünde İş Dünyası Holünde,  KKTC’li  firmaları katılımlarının yanı sıra birde Teknopark yer alacak.

Bu yıl katılımı gerçekleşecek firmalar, Yazılım, Yazılım Hizmetleri, Mobil uygulamalar, Fiber Kablo gibi ileri teknoloji ürünlerini sergileyecekler. Teknopark ise KKTC’de AR-GE için ülke fırsatlarını sergileyecek.

Bu yıl, uluslar arası standart’daki (ISO-9001, ISO-27001 vb .) belgelere sahip firmaların katılımı ile , KKTC milli pavyonu Kıbrıs Türk Sanayi Odası, önümüzdeki yıl daha çok uluslar arası kaliteye ulaşmış Bilişim firmaları ile katılımı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu hedef de önümüzdeki yıllarda Kuzey Kıbrıs’ın bir bilişim adasına dönüşme yolundaki vizyonu ortaya koyuyor.

“Gelecek bilişim ile gelecek”

Avrasya’nın bir numaralı bilgi ve iletişim teknolojileri etkinliği olan CeBIT Bilişim Eurasia, 2011 yılında da bilişim sektörünün buluşma noktası olmaya devam ediyor. Gelecekteki iş stratejilerinin temel bir parçası olan bilişim, hemen her sektörde yeni iş alanlarının açılmasını ve sektörün büyümesini sağlıyor.

Sektörün ihtiyaçları ve eğilimi doğrultusunda yenilenen yapısı ile 6-9 Ekim 2011 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı ve CeBIT Sinerji Zirvesi, sektördeki bu hızlı gelişime ayna tutacak ve şirketlerin günümüzdeki ihtiyaçlarına yönelik doğru çözümler sunacak.

CeBIT Bilişim EURASIA Fuarı, CeBIT Sinerji Zirvesi ile açılacak

CeBIT Sinerji Zirvesi kapsamında, ICT sektöründeki mevcut eğilimler “Güvenli İnternet” ve “Baz İstasyonları” olmak üzere iki önemli başlıkta tartışılacak. Teknoloji Bilgilendirme Platformu tarafından CeBIT Fuarı’nın açılış günü olan 6 Ekim tarihinde CeBIT Sinerji Zirvesi kapsamında baz istasyonları masaya yatırılacak, insan sağlığı ve çevreye etkisi tartışılacak. CeBIT Sinerji Zirvesi kapsamında aynı zamanda internetin güvenli kullanımı konusu tartışılacak. Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında birinci sırada yer alan internetin gelişimi, kullanım alışkanlıkları konuşulacak, başta kişiler ve kurumlar olmak üzere alınacak önlemler konunun uzmanları tarafından dile getirilecek.

“World hosting Days” Türkiye'de ilk kez ağırlanacak

Zirve, ICT sektöründe çalıșan CEO ve CTO’ların katılımı ile gerçekleştirilen ve dünyanın en çok ses getiren web hosting etkinliği olan “World Hosting Days”i de Türkiye’de ilk kez ağırlayacak. İstanbul, Moskova, Varşova, Köln, Klausenburg, Londra, Amsterdam, Madrid, Paris ve Zürih olmak üzere 10 Avrupa şehrini kapsayan tanıtım turunun bir parçası olarak etkinlik WHD.Local adı altında yapılacak. Fuar, “4 Ayaklı Konsept” ile bu yıl, tüm sektörler için yenilikçi çözümler sergileyecek. Bu konseptler, “Kamu Sektöründe Kullanılan Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT)”, “Dijital Dünyadaki Son Eğilimler”, “Geleceğin Teknolojileri” ve “Akıllı Yaşam Konseptleri” olacak.

Finansal destek KOSGEB'den

Fuara katılmak isteyen KOBİ’lere, KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi) tarafından finansal destek verilecek. KOSGEB, fuar katılımcılarına, ilk 50 m2 alan için %50-60 oranında fiyat avantajı sağlayacak. Fuar Direktörü Murat Özer; belli bir limitte verilecek bu finans desteğinden yararlanmak isteyen firmaların bir an önce KOSGEB’e başvurmaları gerektiğini önemle belirtti.

KOSGEB, BITKOM ve HİFAŞ A.Ş. işbirliğinde organize edilecek olan ikili iş görüşmeleri bu yıl 3 no’lu holün içerisinde, katılımcı firmalar ile yurtdışı ve yurtiçinden gelecek olan alım heyetleri arasında gerçekleşecek.

CeBIT Bilişim EURASIA Fuar Direktörü Murat Özer; “Hosted Buyer Programı” için, Ekonomi Bakanlığı'dan beklediğimiz desteği aldık"

CeBIT Bilişim Eurasia 2011’in yalnızca Türkiye için değil, Avrasya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Rusya ve CIS ülkeleri için de bilişim sektörünün ihtiyaçlarını karşılaması bekleniyor. Dünyanın dört bir yanından gelecek olan profesyonel ziyaretçilerin yanı sıra, “Uluslararası Satın Alma Heyetleri”de fuarı ziyaret edecek.

Fuar Direktörü Murat Özer, konuyla ilgili olarak “Orta Doğu’daki birçok hedef ülkeden CeBIT Bilișim Eurasia’yı ziyaret etmeleri için VIP heyetler getireceğiz. Mayıs’tan itibaren Arapça tanıtım belgelerinin paylaşımına başladık. Suriye, Ürdün, Lübnan, Kuveyt, Irak, Katar, Bahreyn, Dubai, Suudi Arabistan gibi ülkelerde gerçekleştirilecek olan özel bir ziyaretçi tanıtım projesi ile 3.500’ü aşkın müşteriye ulaşılacak.

Tıpkı geçen yıl olduğu gibi “Hosted Buyer Program” için T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın desteğini de aldık” açıklamasını yaptı. Ekonomi Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bilgilendirmeye göre şu ülkelerdeki konsolosluklar vasıtasıyla alım heyetleri fuara davet edilecek;  Almanya, Belçika, Bulgaristan, Brezilya, Cezayir, Endonezya, Fransa, Hindistan, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, Kanada, Katar, Kazakistan, Kore Cumhuriyeti, Lübnan, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Rusya, Suriye, Suudi Arabistan, Şili, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan ülkelerinden heyetler fuar davetlisi olarak ülkemize gelecek.

Akıllı kentlerde yaşam konseptine ilgi büyük


Akıllı kentlerde yaşam ve akıllı belediye çözümlerinin yer aldığı bölüm, fuarda bu yıl daha fazla katılımcıyla yer alacak. Türkiye’nin çevre ülkeler tarafından model olarak gösterildiği bu dönemde, büyüyen şehirlerde iletişim, güvenlik, ulaşım, hava kirliliği, eğitim, sağlık ve alt yapı alanlarında karşılaşılan sorunların, bilişim teknolojileriyle nasıl giderilebileceğine ilişkin proje kapsamında Anadolu’dan 500’ü aşkın belediye VIP’leri fuarda ağırlanacak.

Eğitim teknolojileri öne çıkacak

En yeni eğitim teknolojileri ve araçları bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia’da hemen hemen tüm sektördeki firmaların katılımcı olduğu, akıllı tahtalardan, dokunmatik oylama sistemlerine, interaktif eğitim yazılımları, tüm sınıfın birbirine entegre olduğu çoklu çalışma ortamlarının yaratılacağı teknolojiler ile eğitimi daha da keyifli kılacak.

“Gelecek Bilişim ile Gelecek” ve “Herkes için Bilişim” sloganları ile devam eden CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı ve

CeBIT Sinerji Zirvesi tüm sektör duayenlerinin buluştuğu bir platform yaratacak.

CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı ve CeBIT Sinerji Zirvesi Anadolu toplantıları devam ediyor. Antalya Basını ile fuarla ilgili bilgiler ve son gelişmeler paylaşıldı. Murat Özer; TBD (Türkiye Bilişim Dernegi), MOBİSAD (Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği), TUYAD (Tüm Uydu Anten Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği), KOSGEB ve BITKOM destekleri ile hazırlıkları süren CeBIT Bilişim Eurasia ve Sinerji Zirvesi’nin bu yıl çok daha aktif geçeceğini belirtti.

Ana sponsor Türksat A.Ş

Türksat Kurumsal İletişim Direktörü Mustafa Eser toplantıda yaptığı konuşmada özetle şunları dile getirdi; TürksatA.Ş. olarak “CeBIT Bilişim Eurasia’ya  üst üste üçüncü kez sponsor olmaktan memnuniyet duymaktayız.

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin tek uydu ve kablo TV operatörü olan Türksat A.Ş., aynı zamanda, ülkemizdeki e-Devlet Kapısı’nın teknik altyapısını  ve işleyişini koordine etmektedir.Türksat 2A ve Türksat 3A haberleşme uydularını işleten Türksat, ülkemizin uydu ihtiyacını karşılamak üzere Türksat 4A ve Türksat 4B uydularının da yapım startını verdi.

Türksat Globe markası ile gözlem uydularından dünyaya ilişkin görüntüleri de işleyerek kamu ve özel sektör kuruluşlarına sunan kurumumuz, 2015 yılında Türkiye’nin kendi haberleşme uydusunu  yapmasında aktif rol oynayacaktır.

Türksat A.Ş. CeBIT Bilişim Eurasia İstanbul Fuarı ile birlikte Almanya’da yapılmakta olan uluslar arası fuarına da aktif olarak katılmaktadır. Ayrıca uydu, uzay, bilişim ve iletişim konusunda ulusal ve uluslar arası fuar ve organizasyonlarına da sponsor olmaktadır.” Bu yılda uluslar arası katılım ile ‘Bilişim Söyleşileri’ Türksat tarafından 7. Holdeki standında devam edecek.

Banka sponsoru Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası, İstanbul Finans Merkezi hedeflerini gerçekleştirebilmek adına ileri teknoloji ve inovasyona olan ihtiyacın farkındalığını artırmaya katkı sağlayacak bir platform olduğunu düşündüğü, CeBIT BiliŞim Eurasia ve Sinerji Zirvesi’nin banka sponsoru oldu.

İletişim sponsoru Huaweı

Fuarın diğer bir sponsoru da Huawei firması oldu. Sponsorluk kapsamında Huawei firması hem fuar alanında hem de zirve süresince kablosuz internet hizmetini katılımcı  ve ziyaretçilere ücretsiz olarak sağlayacak.  Ana fuayede, tüm salonlarda ve tüm seminer salonlarında ücretsiz kablosuz internet hizmeti sunulacak.

Ulaşım sponsoru Onur Air

Onur Air ile HİFAŞ arasında imzalanan sponsorluk anlaşması gereği,  CeBIT Bilişim Eurasia’nın Anadolu’dan gelecek olan VIP profesyonel ziyaretçilerine Onur Air tarafından belli sayıda ücretsiz uçak bileti sağlanıyor.

Bu fırsatın yanı sıra, yine Anadolu’dan gelecek ziyaretçiler Onur Air tarafından indirimli bilet fırsatı sunuluyor. İndirimli bilet kampanyasından yararlanmak için www.cebitbilisim.com sitesini ziyaret edilerek biletinizi buradan ayırtmanız yeterli oluyor.

Fuar organizatör Hifaş’ın sağladığı diğer bir hizmet ise Fuarın Resmi Seyehat Acentası Casali Turizm tarafından fuar boyunca CeBIT katılımcılarına ve ziyaretçilerine indirimli konaklama fırsatları, otel – fuar alanı, havalimanı – fuar alanı gibi transfer hizmetleri sunuyor olması. Agenta, ister fuar yakınında, istenirse şehir merkezinde konaklama ihtiyacı olanlar için çok özel imkânlar sağlayacak.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mining yapanların gözdesi Nvidia RTX 3060 nasıl?
Teknoloji tutkunlarının ve mining ile ilgilenenlerin merakla beklediği ekran kartı olan Nvidia RTX 3060 özellikleri...

Haberi Oku