Eğitim:
2000'den sonra doğanların İQ'su yüksek
banner420
Dünya genelinde genç kuşaklar X, Y, Z kuşakları olarak adlandırılıyor. 1961-1979 doğumlular için X, 1980-1999 için Y ve sonrası doğumlular için Z kuşağı tanımlaması yapılıyor. ERA Kolejleri Kurumsal İletişim Direktörü Filiz Kantekin, önceki kuşaklara göre Z kuşağının farkını şöyle anlattı:

“Kristal çocuklar olarak da adlandırdığımız Z kuşağı artık sokakta birdirbir oynamıyor, ipad’leriyle sosyalleşiyor. Sokakta oyun oynamanın tarihe karıştığı günümüz şartlarında çocuklar birçok uyaranla karşı karşıya ve teknolojinin gelişim şartları ile orantılı bir nesil olarak büyümektedir.

Yapılan araştırmalarda Z kuşağı çocuklarının her şeyi çabuk kavraması, farklı şartlara uyum sağlaması ve en önemlisi yüksek öz güvenli büyümesi bu kuşağın önceki kuşaklara göre daha zeki çocuklardan oluştuğunu göstermektedir. Tüketim toplumu ve teknolojinin içine doğan bu kuşak için teknoloji bir lüks değil bir yaşam standardıdır.

Önceki kuşak için telefon nasıl bir zorunluluk ise bu kuşak içinde teknolojinin sunduğu imkanlar, iletişim ve gelişim için bir zorunluluk halini almıştır ve Z kuşağı gençleri teknolojiye çok kolay bir şekilde adapte olduklarından bunu bir zorunluluk olarak görmezler.

Bu kuşağın en belirgin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

İnternet ve mobil teknolojileri kullanmayı seviyorlar

Akıllı telefonlar, ipad’ler ya da tablet bilgisayarlar ile her alanda aktif   olabilirler. Sosyalleşme gereksinimlerini, sosyal mecraları kullanarak giderirler
   
Teknolojinin geliştiği ve değiştiği şartlarda büyürler ve bu yüzden tüketen bir nesildirler
   
Zihinsel ve psikolojik açıdan hızlı gelişim gösterirler
   
Bilgiye aç olan bu nesil için teknoloji bir ihtiyaçtır ve bu zamana doğdukları
   
için bunu özel bir istek olarak görmezler. İçinde bulundukları çevre koşulları nedeniyle Z kuşağının önceki   kuşaklara göre IQ’ları daha yüksektir,
   
Birden fazla işi eşzamanlı olarak yürütebilme becerisine sahipler
   
Özgüvenleri oldukça yüksektir
   
Bağımsız yapılarının dışında ne istediklerini çok iyi bilirler
   
Eğitime ve sosyal statüye önem verirler
   
Yaratıcılık ve öznellik, bireyselliğin önemi, ifade özgürlüğü, bilgiye ilk elden erişime önem verirler
   
Analitik düşünme yetenekleri dikkat çekici düzeylerdedir
   
Her alanlarına müdahil olan ebeveynlere sahiptirler.

Z kuşağı gençlerinin öz güvenli, zeki, çabuk kavrayan, eğitime ve sanata verdikleri değer oldukça önemli olsa da bu kuşağın da bir takım eksikleri bulunmaktadır; sosyalleşme olarak gördükleri sosyal medyadan bir süre de olsa uzak kalmak bu nesilde bir şeyleri kaçırma duygusu ve huzursuzluk yaratmaktadır.

Bununla beraber bu özel çocuklar, toplumdan çok bireyselliği savunduklarından, ikili ilişkilerde pek de başarılı sayılmazlar. Teknoloji başında zaman harcadıkları vakitlerde yalnız olduklarından takım çalışmalarına yatkın değillerdir. Y kuşağına göre oldukça bireysel hareket etmektedirler.

Z kuşağını bekleyen önemli sorunlardan biri de onları karşılayacak olan rekabet ortamıdır. Girecekleri iş dünyası koşullarında öne geçebilmeleri oldukça zordur, çünkü rekabet ettikleri kişiler de kendi neslinden bilgili ve donanımlı Z kuşağı çocukları olacaktır.

Bu ortamda öz güvenleri yüksek ve alternatif çözümler üreten kişiler ancak diğerlerinden ayrılma şansı yakalayacaklardır. Z kuşağı bulunduğu konumlara artı değer katabilir. Gelecekte bu kuşağın yenilikçi bakış açısı ve analitik zekaları, çalıştıkları kuruma oldukça fayda sağlayabilir.”

“Eğitim verirken Z kuşağını iyi tanımak gerekir”

Eğitimcilerin Z kuşağındakilerin hızına yetişme baskısından uzak durmaları ve Z kuşağını oldukça iyi tanımaları gerekmektedir. Bu kuşağın özellikleri ne kadar iyi tanınırsa, onlara verilecek eğitim kalitesi de o denli yükselmiş ve ihtiyacı karşılar bir hal alacaktır.

Bu ihtiyacın karşılanması için yapılacakların başında eğitim kurumlarının, iletişim altyapılarını yenileyerek alternatif, ihtiyaca uygun eğitim sistemleri üretmeye ve interaktif bir öğrenme ortamı yaratmaya başlamaları gerekmektedir.”
 
ABD nesil segmentasyonu
 

1945′ten önce doğanlar: Büyük nesil ya da sessiz nesil

1946-1964 arası doğanlar: Baby Boomers
 
1965-1980 arası doğanlar: Generation X

1980-2000 arası doğanlar: Milenyum kuşağı (Y kuşağı)

2000 civarı doğanlar: Z kuşağı

Türkiye’deki Nesil Segmentasyonu
 
1945′ten önce doğanlar: Medyasız kuşak

1946-1964 arası doğanlar: Radyo kuşağı

1965-1980 arası doğanlar: Renksiz TV Kuşağı

1980-1997 arası doğanlar: Renkli TV-İnternet göçmen kuşağı

2000 civarı doğanlar: Z Kuşağı
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hızlı ve kolay İngilizce öğrenmenin 10 yolu
Daha hızlı ve kolay İngilizce öğrenmek için nelere dikkat etmelisiniz? İşte 10 tavsiye...

Haberi Oku