Eğitim:
'30 bin Tarih Öğretmeni atanmayı bekliyor'
banner420
Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), Ağustos ayında yapacağı 11 bin 544 kadrolu öğretmen ataması için başvurular başladı.

Binlerce öğretmen atanmayı bekliyor.Türkiye'de eğitim alanında en önemli sorunlardan biri de öğretmen atamaları.

Yıllardır atanmayı bekleyen bir sürü öğretmen var.Bu sayı her yıl katlanarak artıyor.Buna rağmen öğretmen kadrolarında ciddi artışlar yaşanmıyor.

İşte Tarih Öğretmenlerinin feryadı...

30.000 ataması yapılmayan Tarih Öğretmeni...

"Her yıl 30.000 rakamına 3500 yeni Tarih Öğretmeni katılıyor.Atanmadığı için mesleğine küsenler, depresyona girenler ve intihar edenler...Biz kendi branşımızın kaderi için, az da olsa rahat bir nefes için bir senedir bir mücadelenin peşinde koşuyoruz.

Atama bekleyen öğretmenlerin sayısı 2011 yılı ÖSYM ve MEB verilerine göre 300 bini aşmıştır.Bu sayı her geçen sene daha da artmaktadır. Bu 300 bin atama bekleyen öğretmenden 30 bini Tarih Öğretmeni' dir. 2011 KPSS' ye tam 30 bin Tarih Öğretmeni girmiştir.

Her yıl bu sayıya 3500 dolayında Tarih Öğretmeni daha katılmaktadır. Tüm bunların yanında Açıköğretim Fakültesi' ne 2011 yılından itibaren 5000 Tarihçi alınacağı açıklandı. Rakamlar pek çok ilçenin nüfusundan fazla.Ancak sayısal veriler gerçekten içler acısı durumda.

30 bin dolayında Tarih Öğretmeni sınava girerken, son 10 yıllık ortalama Tarih öğretmeni atama sayısı yıllık 200'ü geçmemektedir. 2011 Ağustos atamasında ise tarih bölümüne sadece 127 kontenjan verilmiştir. Bu bize yapılan büyük bi haksızlıktır. Hakkımızı arıyoruz.

Yıllardır çektiğimiz çileden belki haberiniz yok ve bu yıllardır böyle atanan öğretmen sayısını sadece %1 lik kısmını veriyolar bize. Tarih dersleri milli eğitimin gözünde bu kadar mı önemsiz? 30 bin umut. Bu sayıya ailelerini de katarsak ne kadar büyük bir kitleyi mutsuzluğa sürükleyen bir süreç...

Tarih Öğretmenleri kendi atama sayılarının bir nebze de olsa artabilmesi için büyük bir mücadele içersindedir. 18. mill eğitim şurasında milli güvenlik derslerinin sivil öğretmenlerce verilmesi kararı çıkmıştır.

Tarih öğretmenleri bu kararı çok yerinde bulmuş ve sevinçle karşılamıştır. Liselerde okutulan Milli Güvenlik dersi Tarih Öğretmenlerine verildiği takdirde biraz da olsa rahat bir nefes alacağız.

Atama sayımızda az da olsa bir artış olacaktır. İstiyoruz ki bizim bölümümüzde 1000 li kontenjanları görsün... Miili Güvenlik dersi sivilleştirilecekse bizim olmalı.Yoksa biz 20 yıl geçse de atanamayıp 80’ li puanlarla açıkta kalırız.
 
Bu, Tarih Öğretmenleri'nin feryadıdır. Bu sese kulak vermek halkımızın takdirine kalmıştır. Uzun soluklu bir mücadelenin meyvelerini toplamak hepimizin mücadelesidir. Öğretmen atamaları toplumun en büyük sorunlarından olmuş ve artık acilen çözülmesi gereken sorunların başında gelmektedir.

Daha şimdiden her ailede atanamayan bir öğretmen var diyebiliriz. Daha önceleri şanlı Çanakkale Zaferimiz için buna benzer bir cümleyi kurardık. Ancak bir kangren için böylesi bir cümleyi kurmak bizleri çok üzmektedir. "

2011 Ataması Yapılmayan Tarih Öğretmenleri Mücadele Platformu
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Özge Ceyhan 10 yıl önce

Sesimize kulak verdiğiniz, feryadımıza katkıda bulunduğunuz ve DUYARLILIĞINIZ için sonsuz teşekkürler...

Misafir Avatar
atanamayan tarih öğretmeni 10 yıl önce

atanamayan tarih öğretmenlerine destek verdiğiniz için teşekkür ederiz

Misafir Avatar
Erkan Onarıcı 10 yıl önce

30.000 ataması yapılmayan tarih öğretmeninin sesi olduğunuz için sonsuz teşekkürler...

Misafir Avatar
Fatoş 10 yıl önce

emeği geçen bütün arkadşlarımıza, çook teşekür ediyorum.inşallah sesimize cevap bulabiliceğiz.Allah yardımcımız olsun.Yazıyı yayına alan editörleriimizede sonsuz teşekürler saygılar.

Misafir Avatar
alper yerli 10 yıl önce

görmezden gelinen bir sorundan bahsettiginiz için çok teşekkür ederiz tarih öğretmenleri işini yapmak istiyor

Misafir Avatar
Humeyra Kılıç 10 yıl önce

Desteğiniz için sonsuz tesekkürler ...

Misafir Avatar
emin çevik 10 yıl önce

desteğiniz için çok teşekkürler

Misafir Avatar
bahar yıldız 10 yıl önce

tarih öğretmenlerinin feryadına karşı duyarsız kalmadığınız ve bu haklı mücadelede yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hızlı ve kolay İngilizce öğrenmenin 10 yolu
Daha hızlı ve kolay İngilizce öğrenmek için nelere dikkat etmelisiniz? İşte 10 tavsiye...

Haberi Oku