Eğitim:
banner398
Köy enstitüleri nedir, neden ve nerelerde kuruldu?

Köy Enstitüleri 17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile ilkokullara öğretmen yetiştirilmesi amacıyla açılan okullara verilen addır. 

Köy Enstitüsü projesi Türkiye Cumhuriyeti'ne ait ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından yönetilmiş bir program olarak biliniyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ardından Anadolu'da okul ve öğretmen eksikliği konusu gündeme gelmesi sonucunda o dönemin cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü liderliğinde Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç'un çabaları sayesinde köylerde yaşayan ve ilkokul mezunu vasfı taşıyan çocukların Köy Enstitüleri'nde eğitim görüp tekrar yaşadıkları köylere dönerek öğretmenlik yapması hedeflendi.

Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda okuma yazma oranı çok düşüktü ve nüfusun yüzde 80'i köylerde yaşıyordu. Bu sebeple 1940 yılı itibariyle tarıma elverişli köylerde Köy Enstitüleri açıldı. 

Köy Enstitüleri, 1946 yılında Hasan Ali Yücel'in Milli Eğtim Bakanlığı görevinden ayrılmasına kadar devam etti. Zaman içinde Köy Enstitüler Köy Öğretmen Okulları'na dönüştürüldü. Köy Öğretmen Okulları da 27 Ocak 1954 tarihinde Demokrat Parti hükümeti tarafından kapatıldı.

Kapatılmasında ABD'nin Truman Doktrini ile yardımlara başlaması ve Türkiye'de demokrasi düzeninin tesisi için 5 yıllık kalkınma planı ve Köy Enstitüsü gibi Sovyetler Birliği'ndeki sistemlere benzer uygulamaların kaldırılmasını istemesi etkili rol oynadı.

Köy Enstitüleri nerelerde kuruldu?

Köy Enstitüleri, tren yollarına yakın ve tarıma elverişli 21 bölgede kuruldu. Köy Enstitüleri'nde eğitim görenler hem örgün eğitim aldı hem de modern tarım teknikleri konusunda bilgiler edindi. Böylece tarımda verimliliğin arttırılması planlandı. 

Köy Enstitüleri'nin kurulduğu yerler

Akçadağ, Malatya (1940)
Akpınar-Ladik, Samsun (1940)
Aksu, Antalya (1940)
Arifiye, Sakarya (1940)
Beşikdüzü, Trbzon (1940)
Cılavuz, Kars (1940)
Çifteler, Eskişehir (1939)
Dicle, Diyarbakır (1944)
Düziçi, Adana (1940)
Erciş, Van (1948)
Gölköy, Kastamonu (1939)
Gönen, Isparta (1940)
Hasanoğlan, Ankara (1941)
İvriz, Konya (1941)
Kepirtepe, Kırklareli (1939)
Kızılçullu, İzmir (1939)
Ortaklar, Aydın (1944)
Pamukpınar, Sivas (1941)
Pazarören, Kaysei (1940)
Pulur, Erzurum (1942)
Savaştepe, Balıkesir (1940)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Çin’de okumak isteyen öğrencilere bilgiler
Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı Çin’de eğitim almak isteyen öğrenciler...

Haberi Oku