Ekonomi:
Enerji Kimlik Belgesi zorunlu mu, nasıl verilir ve nereden sorgulanır?

Enerji Kimlik Belgesi, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi uzmanı istihtam eden Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri tarafından düzenleniyor.

Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri, binayı inceleyiyor. Bu kapsamda binanın yapım yılı, yönü, konumu vb. genel bilgileri, binanın hangi malzemelerden inşa edildiği, yalıtım durumu, çatı, dış cephe mantolama, döşeme ve pencere alanları vb. temel bilgileri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimlilikleri, sıcak su sistemi ile ilgili teknik bilgileri ve kullanılan aydınlatma elemanlarının tipi, sayısı gibi önemli bilgiler toplanıyor.

EKB uzmanı binanın enerji performansına dair gerekli hesaplamaları yaparak Enerji Kimlik Belgesi’ni üretir ve ilgili idarelere onaylatıyor. Enerji Kimlik Belgesinin binanın tamamı için hazırlanması gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi’nin bir nüshası bina sahibi, yöneticisi, yönetim kurulu veya enerji yöneticisince muhafaza edilir, bir nüshası da bina girişine rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılıyor.

Enerji Kimlik Belgesi 10 yıl geçerli. Eğer ihtiyacın değişeceği bir uygulama yapılması durumunda belgenin 1 yıl içinde değişmesi gerekiyor. Bu nedenle binada yapılması gereken değişikliklerin Enerji Kimlik Belgesi almadan önce yapılması binanın yararına oluyor.

Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde Enerji Kimlik Belgesidüzenlenmiş olması şartı aranıyor.

5 Aralık 2008 tarihli 27075 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği, yeni ve 1.000 m2’den büyük mevcut binaların EnerjiKimlik Belgesi (EKB) almasını yasal olarak zorunlu kılıyor. Bir binaya EnerjiKimlik Belgesi verilebilmesi için öncelikle o binanın Bina Enerji Performansı (BEP) hesaplanması gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmayan binalara 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren cezai yaptırımlar uygulanacak. Bu tarihten sonra, Enerji Kimlik Belgesi olmayan bir binanın alım, satım ve kiraya verilmesinde sorunlar oluşabilecek.

Enerji kimlik belgesi sorgulama:

http://www.bep.gov.tr/BELGESORGULAMA/Sorgulama.aspx

https://www.turkiye.gov.tr/csb-enerji-kimlik-belgesi-sorgulama

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Seracılık sektörüne SERKONDER'den destek
Son dönemde doğal afetlerden olumsuz etkilenen seracılık sektörüne bir destek de SERKONDER’den geldi.

Haberi Oku