Ekonomi:
Ergene Nehri'nde su kalitesi takip altında
banner420
Geliştirilen sistem ile nehirde yaşanacak ani kirlenmeler hemen tespit edilerek gereken yapılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Otomatik Sürekli Ölçüm İstasyonlarının Kurulması Projesi” kapsamında, Ergene-Meriç havzasına beş adet gerçek zamanlı (online) ölçüm istasyonu kurularak havzada 24 saat boyunca su kalitesi ölçümleri gerçekleştiriliyor.

30 Dakikada Bir Ölçüm Yapılıyor

Ölçüm istasyonlarıyla Ergene Nehri’nin su kalitesini anlık olarak belirleneceğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise, bu sistemle bilgisayar ortamında dünyanın her tarafından 30 dakikada bir ölçüm neticelerini görmenin, hem de ani deşarjları anında tespit etmenin mümkün olacağını vurguladı.

İstasyonlar Kurulurken Sanayi Tesislerinin Konumu Göz Önüne Alındı

Ölçüm istasyonları kurulurken sanayi tesislerin konumunun da göz önüne alındığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ergene Nehri üzerindeki 5 istasyonun Evrensekiz, Yulaflı, İnanlı-1, İnanlı-2 ve Yenice-Görece olduğunu söyledi.

İzleme noktalarından gelen verilerin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde oluşturulan merkeze anlık olarak geldiğinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu “İzleme noktalarında sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik, toplam organik karbon oranlarını izliyoruz. Ayrıca Evrensekiz ve Yenice-Görece istasyonlarında bu parametrelere ilaveten renk parametresi de izleniyor. Ölçülen parametrelerin doğruluğunu ve cihazların kontrolünü ise laboratuvarda gerçekleştirilen karşılaştırma testleri ile kontrol ediyoruz” dedi.

Olumsuz Değişime Sebep Olanlara Gereken Hemen Yapılacak

Ölçümü gerçekleştirilen parametrelerin değerlendirilmesinin Yüzeysel Su Kalitesi Yönetimi Yönetmeliği çerçevesinde yapıldığını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Anlık olarak veri alınan bu istasyonlar sayesinde nehir suyunda ani deşarjdan kaynaklanan olumsuz bir değişim olduğu anında tespit edilecek ve bunun sorumlularına hemen gereken yapılacak” diye konuştu.

Su Kalitesindeki İyileşme Önemli Seviyeye Ulaştı


Trakya için hayati öneme sahip Ergene Nehri’nin yanlış şehirleşme ve sanayileşmenin kurbanı olduğunu nehrin kurtarılması için 2011 yılında Şafak Eylem Planı’nı başlattıklarını da ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Plan ile Ergene’ye her alanda tam koruma sağlandığını, nehrin su kalitesindeki iyileşmenin önemli seviyeye ulaştığını vurguladı.

Atıksu İleri Arıtma Tesislerini DSİ Yapıyor

Ergene Havzası Eylem Planı kapsamında belediyelerin yapması gereken atıksu arıtma tesislerinin DSİ tarafından yapıldığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu şu ana kadar;

·         Kırklareli ili Merkez Evsel Atıksu Arıtma Tesisi,

·         Kırklareli Vize Evsel Atıksu Arıtma Tesisi,

·         Edirne-Uzunköprü Evsel Atıksu Arıtma Tesisi

·         Edirne Uzunköprü Kollektör Hattını tamamladık.

Hayrabolu, Malkara, Saray, Babaeski, Pınarhisar ve Keşan atıksu arıtma tesislerinin ise inşaatları devam ediyor. En kısa zamanda bunları da tamamlayarak hizmete alacağız. Ergene’yi temizlemeye kararlıyız” diye konuştu.

Sanayi Atıksuları İçin Müşterek Arıtma Tesisleri Kuruluyor


Ergene Havzası’ndaki dağınık halde bulunan sanayi tesislerinin 8 adet Organize Sanayi Bölgesi (OSB) altında toplandığını da ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu şöyle devam etti:

“Buralardan kaynaklanacak atıksuların arıtılması maksadıyla 5 adet atıksu arıtma tesisi kurmayı planladık. İnşaatları devam eden bu arıtma tesislerinde günlük yaklaşık 400 bin m3 atıksu ileri derecede arıtılacaktır”

Trakya’ya 10 Milyarlık Yatırım

“Şafak Eylem Planı ile Ergene hayata dönüyor” diye konuşan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ayrıca Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale’nin Trakya’da kalan kısımlarını kapsayan Trakya Gelişim Projesi’ni (TRAGEP) hayata geçirdik. TRAGEP ile Trakya’da atıksu arıtımından ağaçlandırmaya, sulamadan içmesuyu teminine, dere ıslahından taşkın erken uyarı sistemine kadar pek çok alanda çalışma yapacağız ve proje kapsamında Trakya’ya 10 milyar TL yatırım yapılıyor” dedi.

Şafak Eylem Planı ile Ergene’ye Tam Koruma

Bilindiği üzere Ergene Havzası Koruma Eylem Planı 15 maddeden müteşekkildir.

Eylem 1: Dere yataklarının temizlenmesi ve ıslah edilmesi

Eylem 2: Atıksu arıtma tesislerinin inşa edilmesi

Eylem 3: Islah Organize Sanayi Bölgeleri kurulması

Eylem 4: Sanayi için müşterek ileri atıksu arıtma tesisleri kurulması

Eylem 5: Çevre dostu üretime geçilmesi

Eylem 6: Havzada ağaçlandırma ve erozyonla mücadele çalışmaları

Eylem 7: Çevre düzeni planlarının uygulanması

Eylem 8: Katı atık işleme geri kazanım ve bertaraf tesislerinin kurulması

Eylem 9:  Zirai kaynaklı kirliliğin kontrolü

Eylem 10: Ergene Nehri’nin gerçek zamanlı sürekli izlenmesi

Eylem 11: Denetimlerin sıkılaştırılması

Eylem 12: Deşarj standartlarının yeniden düzenlenmesi ve renk standardı getirilmesi

Eylem 13: Taşkın erken uyarı sisteminin kurulması

Eylem 14: Yeraltı suyu kullanımının kontrol altına alınması

Eylem 15: Baraj, gölet, sulama tesislerinin inşa edilmesi

Bu eylemlerin tamamlanması ile Ergene Havzası’nda kirlilik yükleri ortadan kaldırılarak, temiz bir çevre ve tabii hayatın devamlılığının sağlanması hedefleniyor.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kripto para yatırımcıları nelerden şikayetçi?
2021’in Şubat ayıyla 2020’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında kripto parayla ilgili şikayet...

Haberi Oku