Ekonomi:
Gençler emeklilikten umutsuz
banner420
İnsan kaynakları sitesi Eleman.net'in gerçekleştirdiği anket çalışmasına göre, çalışanların yüzde 61’i emekli olabileceğini düşünmüyor. Çalışanlar nezdinde emekli olmaya yönelik endişeler, en çok 25-29 yaş aralığında yoğunlaşıyor.

25-29 yaş aralığındaki çalışanların yüzde 74’ü, 30-34 yaş aralığındaki çalışanların yüzde 67’si, 16-24 yaş aralığındaki adayların ise yüzde 60’ı emekli olabileceğini düşünmüyor.

Çalışanların yaş ortalaması arttıkça emekli olabileceğine dönük inancı da artış gösteriyor. 35-39 yaş aralığındaki çalışanların yüzde 59’u emekliliğe hak kazanacağını düşünmezken, 40 yaş üstü çalışanlarda bu oran yüzde 36’ya geriliyor.

Türkiye’de çalışma hayatında en çok merak edilen konu, “Ne zaman emekli olabilirim?” sorusunun cevabı… Çalışanlar bu nedenle yıl ve prim şartlarını doldurmayı bekliyor. Bir gün emekli olabilme hayaliyle yaşayan çalışanların, emekli olma süreleri uzadıkça, bu konudaki endişeleri de artıyor.

Eleman.net’in 19 bin 376 çalışan üzerinde gerçekleştirdiği “Emekli olabileceğinizi düşünüyor musunuz?” konulu anket çalışmasının sonuçları, çalışanların bu konudaki endişeli yaklaşımını belgeliyor. Araştırma çalışmasında özellikle 25-29 yaş arası ile 30-34 yaş arası kesimin emekli olma konusunda daha büyük kaygı yaşadıkları görülüyor.

Yaklaşık bir aylık süre içinde tamamlanan anket çalışmasına göre, 25-29 yaş arasında çalışanların yüzde 74’ü, 30-34 yaş aralığında ki çalışanların yüzde 67’si ve 16-24 yaş arasında çalışanların yüzde 60’ı emekli olabileceğini düşünmüyor. Çalışanların yaş ortalaması arttıkça, emekli olabileceğine dönük inancı da artış gösteriyor. 35-39 yaş aralığındaki çalışanların yüzde 59’luk bölümü emekliliğe hak kazanacağını düşünmezken, 40 yaş üstü çalışanlarda bu oran yüzde 36’ya geriliyor.

Anketi cevaplayan aday sayısı 19.376 kişi

Anket yayın aralığı 25 Haziran - 20 Temmuz

Emekli olabileceğinizi düşünüyor musunuz? Hayır, düşünmüyorum % 61 Evet, düşünüyorum % 39

16-24 yaş arası % 60 % 40

25-29 yaş arası % 74 % 26

30-34 yaş arası % 67 % 33

35-39 yaş arası % 59 % 41

40 yaş ve üstü % 36 % 64

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 9,9 milyon emekli bulunuyor. Emekliliğe hak kazanabilmek için 4A’dan sigortalı olmuş kadın ve erkek çalışanların 3.600 - 4.500 - 5.400 güne göre hizmet yılı ve günleri aynı olmakla birlikte, yaş haddinde değişiklikler söz konusu.

01.05.2008 tarihinden itibaren çalışmaya başlayan adaylarda 5.400 prim gününün tamamlanması şartı aranırken, emeklilik yaşlarının tespiti 5.400 günü tamamladıkları ya da tamamlayacakları güne göre değişiklik gösteriyor.

Bunun yanında sigortalılık başlangıç tarihi günümüze ne kadar yakın olursa, emekliliğe hak kazanmayı gerektiren prim günü ve yaş haddi de bir o kadar artış göstermekte. Bu nedenle sigorta başlangıç tarihi günümüze daha yakın olan genç çalışanlarda, emekli olabilmeye yönelik inanç oldukça azalıyor.

Emeklilik sistemi, sosyal güvenlik sistemindeki açıkların en önemli sebeplerinden olan 'erken emekliliği' ortadan kaldıran bir yaklaşım sergiliyor. Sistem, çalışanların çalışma hayatındaki süreye bağlı olarak emeklilik maaşını belirliyor. Çalışan ne kadar uzun süre çalışma hayatında aktif olursa maaşı da o kadar artış gösteriyor.

Yasal düzenlemeler çalışanlara doğru kanaldan aktarılmalı

Türkiye’nin ekonomide yaşadığı değişimle birlikte getirilen yasal düzenlemelerin çalışma hayatını da birebir etkilediğini belirten Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, son yıllarda çalışma ve emeklilik hayatına getirilen yasal düzenlemelerin toplumun her kesimini hedefleyen bir yaklaşım sergilediğini söyledi.

Duyarlar konuya şu sözlerle açıklık getirdi: “Gerçekleştirdiğimiz anket çalışması özellikle genç kesimin emekli olma noktasında karamsar bir tablo çizdiğini gösteriyor. Ancak son yıllarda getirilen yasal düzenlemeler, toplumun her kesimini hedef alan, çalışanların çalışma hayatında geçirdiği süreye bağlı olarak emekli maaşını belirleyen bir yaklaşım sergilemekte.

Bakanlığın çalışan, üreten ve ekonomiye katkıda bulunan herkese emeklilik imkânı getiren bir yaklaşımı var. Yasal düzenlemelerin çalışanlara daha doğru kanallardan, detaylı bir şekilde aktarılması, adaylardaki karamsar tabloyu tersine çevirecektir.”
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kripto para yatırımcıları nelerden şikayetçi?
2021’in Şubat ayıyla 2020’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında kripto parayla ilgili şikayet...

Haberi Oku