Ekonomi:
Global ekonomiye güven arttı
banner420
Temmuz ayı Merrill Lynch Fon Yöneticileri Araştırması’na göre, Avrupa’ya yönelik ve Avrupa içindeki yatırımcı güvenindeki ani azalmaya rağmen, küresel ekonominin genel görünümünün halen olumlu olduğu gözlendi. 

Küresel fon yöneticileri ve portföy yöneticilerinin net yüzde 19’luk bölümü önümüzdeki 12 aylık süre içinde küresel ekonominin güçleneceğine inanırken, bu rakam Mayıs ayındaki net yüzde 10’luk seviyenin ardından ard arda iki aylık artışa da işaret ediyor.

Ankete göre, küresel şirket karları da yukarıya doğru bir ivme kazandı. Haziran ayındaki yüzde 7’lik seviyeden daha yüksek olarak, yatırımcıların net yüzde 11’lik bölümü 2012 yılı içinde küresel ölçekte şirket karlarının daha yüksek olacağını öngörüyor. 

Kredi krizinin dibe vurmasından bu yana, ülke borçlarına ilişkin çekinceler Avrupa’daki ekonomik karamsarlığı en yüksek seviyeye çıkardı. Panel katılımcılarının yaklaşık üçte ikisi AB ülke borcu fonlamasını bir numaralı portföy riski olarak tanımlıyor (Haziran ayındaki yüzde 43’lük seviyeye göre yüzde 64 olarak gerçekleşti).

Bölgesel Ankete katılanların net yüzde 22’lik bölümü önümüzdeki 12 ay içinde Avrupa ekonomisinin zayıflayacağı yönünde öngörüye sahipken, bu görüşün Nisan 2009’dan bu yana yapılan en olumsuz değerlendirme olduğu gözlendi. 

Birçok sektörde Avrupa yatırımcıları pozisyon azaltırken, en dikkat çekici pozisyonlar bankalarda görülüyor. Avrupa panelinin net yüzde 57’lik bölümü şu anda bankalarda gösterge altı konumdayken, bu oran sektörün Şubat 2009 tarihinden bu yana gördüğü en düşük seviyedir (Haziran ayında oran yüzde 33 olarak gerçekleşti).

Global ankete katılanların Euro-bölgesi hisse senetlerinde pozisyonlarını geri çekmelerine rağmen, ABD de dahil olmak üzere diğer tüm bölgelerde pozisyonlarını artırdığı ortaya çıktı.

Olumlu havanın artmasıyla, üçüncü bir parasal genişleme (QE3) yönündeki talep de düşük düzeyde seyrediyor; katılımcılardan yüzde 40'ı Temmuz ayında QE3 beklemediklerini belirtiyor. Panelin yüzde 48’lik bölümü ise S&P 500'ün yüzde 20 düşmesi halinde QE3’ün gerekli olacağını ifade ediyor.

BofA Merrill Lynch Global Araştırma Global Hisse Senedi Strateji Uzmanı Michael Hartnett, “QE3 ile ilgili bu ayki yanıtlar, yatırımcıların şu anda karar alıcıların panik olmamasını istediklerini gösterirken, birçoğunun Fed’in S&P 500’ün 1,100’ün altına düşmesi halinde QE3 uygulamasını bekliyor” dedi.

BofA Merrill Lynch Global Araştırma Avrupa Hisse Senetleri Stratejisi Başkanı Gary Baker ise, “Yatırımcılar, AB ülke borcu fonlamasındaki son gelişmelere karşı kararlı tavır sergiledi. Asıl soru ise, Euro-bölgesinin göklere çıkarılıp çıkarılmadığıdır" diye konuştu.  

GEM ve Japonya’ya yönelik olumlu hava sürüyor


Euro-bölgesindeki sıkıntılardan ötürü, Japonya ve Küresel ölçekte Gelişmekte Olan Piyasalar (GEM) en fazla olumlu havaya sahip bölgelerdir.

Fon yöneticilerinin net yüzde 33’lük bölümünde bu ay Küresel Gelişmekte Olan Piyasa hisse senetleri gösterge üstüdür ve bu durum Haziran ayından bu yana yüzde 10’luk bir artış anlamına gelmektedir. İlerleyen dönemde, Küresel Gelişmekte Olan Piyasaların, bölge yatırımcılarının en fazla gösterge üstü konum alacağı piyasalar olduğu görünmektedir.

Asya ve gelişmekte olan piyasalar portföy yöneticileri arasında, Çin’in büyüme beklentilerine yönelik endişeler azalırken, katılımcıların net yüzde 24’lük bölümü, Haziran ayındaki yüzde 40’lık seviyeden düşük olarak, önümüzdeki 12 ay içinde daha yavaş bir büyüme beklediğini belirtiyor.

Japon hisselerine yönelik portföy dağılımı geçtiğimiz ay içinde büyük bir pozitif sıçrama gerçekleştirdi. Net yüzde 22’lik bölüm Haziran ayında gösterge altıyken, bu oran Temmuz ayında net yüzde iki gösterge üstüne dönüştü. Japonya’daki beklentiler, özellikle de kurumsal performans açısından güçlüdür.

Japonya Bölgesel Anketine katılanların net yüzde 76’lık bölümü, Haziran ayındaki net yüzde 54'lük seviyeden artışla, önümüzdeki 12 ay içinde şirket kazançlarının iyileşeceğini beklediğini belirtiyor. Net yüzde 56’lık bölüm ise, Japonya hisselerine gereken değerin verilmediğine inanıyor.

Zayıf alım-satım koşulları riske ilgiyi azaltıyor


Temmuz ayı araştırması global hisselere karşı ilginin arttığını gösterirken, aynı araştırma yatırım yapma isteğinin zayıf alım-satım/işlem koşulları sebebiyle kısıtlandığını ortaya koyuyor. BofA Merrill Lynch Risk ve Likidite Karma göstergesi 38 seviyesinde - 40 seviyesindeki ortalama risk göstergesinin biraz altında - sabit seyretti.

Nakit mevcudu aşağı seyir göstermiş ve ortalamanın altında kalmasına rağmen genel risk seviyesinin arttığı gözlendi. Panelin net yüzde 21’lik bölümü, Haziran ayındaki yüzde 26’lık bölüme kıyasla, ortalamanın altındaki portföy riskini kendi göstergelerine göre alıyor.

Fon yöneticileri, hisse tahsislerini artırmış ve tahvil mevcudunu da azaltmıştır. Fon yöneticilerinin net yüzde 35’lik bölümü, Haziran ayındaki net yüzde 27’lik bölüme oranla, Temmuz ayında hisse senetlerinde gösterge üstü olarak gerçekleşti. Panelin net yüzde 45’lik bölümü, Haziran ayındaki yüzde 35’den artışla, tahvillerde gösterge altında bulunuyordu.

Fakat yatırımcılar likidite şartlarının geçtiğimiz ay itibariyle kötüleştiğini belirtmiştir. Panelin net yüzde 20’lik bölümü, Temmuz ayındaki yüzde 35’lik seviyeye nispeten daha düşük olarak, likidite şartlarını olumlu tasvir ederken, görünürlüde gerileme meydana geldi.

Yatırımcıların net yüzde 35'lik bölümü mevcut yatırım zaman tercihini - Haziran ayındaki net yüzde 26’lık seviyeden daha yüksek olarak - normalden daha kısa vadeli olarak tasvir etmiştir – ve bu oran Mayıs 2010’dan bu yana karşılaşılan en düşük yüzdeli değerlendirmedir. 

Avrupalılar ihracat odaklı hisse senetlerine oynuyor

Avrupa yatırımcılarının sektör tercihlerindeki değişimler Euro-bölgesi ekonomisine ilişkin korkunun artışını ve başka yerlerde büyüme arayışı ihtiyacını yansıtmaktadır. Avrupa yatırımcıları Oto ve Parçaları, Temel Kaynaklar ve Teknoloji gibi konjonktür yanlısı ihracatçılara yönelik portföy dağılımlarını artırıyor. Aksine, global sektör portföy dağılımları koruyucu ve konjonktürel hisseler arasında bir dengenin varlığını göstermektedir.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kripto para yatırımcıları nelerden şikayetçi?
2021’in Şubat ayıyla 2020’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında kripto parayla ilgili şikayet...

Haberi Oku