Ekonomi:
LEED Sertifikaları ilk AVM oldu
banner420
Torium Alışveriş Merkezi’nin çevreye duyarlı ve enerji tasarrufunu teşvik eden uygulamaları Amerikan Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından tescillendi.

Torium, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) Sertifikası almaya hak kazanan Türkiye’deki ilk alışveriş merkezi olurken Avrupa’da bu sertifikayı alan en büyük binalardan biri oldu.

Torium LEED Sertifika Töreni, 27 Temmuz 2011, Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısı ile gerçekleştirildi.

Törene Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Torun AVM Genel Koordinatörü İlham İnan Dündar ve U.S. Green Building Council Türkiye (Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) Eğitim Partneri Cemil Yaman katıldı. 

Torium LEED Sertifika töreninde konuşma yapan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, alışveriş merkezi anlayışına yeni bir boyut getiren ve Türkiye’nin en büyük kapalı eğlence merkezine sahip Torium’un bir ilke daha imza attığını vurguladı.

Aziz Torun, “Torunlar GYO olarak sürdürülebilir bir gelecek için sosyal ve çevresel sorumluluk anlayışı ile doğaya uyumlu, ihtiyacı kadar tüketen, ekosisteme duyarlı projeler geliştirerek yaşadığımız dünyaya karşı sorumluluğumuzu yerine getirme hassasiyeti içindeyiz.

Torium’un almaya hak kazandığı LEED Altın Sertifikası da bu hassasiyetimizin somut bir kanıtı olmuştur. Torium’un çevreye duyarlı yaklaşımı ile Türkiye’de bir ilke daha imza atması bizleri oldukça gururlandırdı” dedi. 

Aziz Torun, “Torium’un almaya hak kazandığı LEED Altın Sertifikası çevre duyarlılığımızı daha da cesaretlendirdi. Torunlar GYO olarak bundan sonraki projelerimizde de çevreye duyarlı yaklaşımımızı sürdürmek, öncü ve örnek projeler hayata geçirmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alacaktır” dedi.

Büyük binaların LEED Altın Sertifikası alabilmesi  özveri ve çaba gerektirir; Torium bu anlamda önemli bir örnek teşkil ediyor


Törende LEED Sertifikası kriterlerinden bahseden Amerikan Yeşil Binalar Konseyi Eğitim Partneri Cemil Yaman; “Klasik binalara göre daha sağlıklı, çevreye saygılı, işletme giderleri ile daha ekonomik ve karlı olan yüksek performanslı binaları tanımlayan LEED yeşil bina derecelendirme sistemi, gönüllü bir standarttır.

Binalar, sürdürülebilir alanlar, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynaklar, iç mekan kalitesi ve tasarımda yenilik gibi 6 ana kriter üzerinden değerlendirilerek puanlanmaktadır. 4 farklı sertifika seviyesi üzerinden verilen LEED’de Torium yüksek bir puan alarak Gold seviyesinde sertifika almaya hak kazanan Avrupa’nın en büyük binalarından birisi olmuştur”dedi.

Dünyanın herhangi bir yerinde Torium gibi büyük ölçekli bir binanın LEED alabilmesinin ciddi bir özveri ve çaba gerektirdiğini belirten Cemil Yaman; “256 bin metrekarelik alanı ile Torium önemli bir başarıya imza atmış, hem dünya hem de Türkiye için örnek bir projedir” dedi.

Kapalı Kar Merkezi “Snowpark” Bina Isıtmasında Tasarruf Sağlıyor

Törende söz alan Torun AVM Genel Koordinatörü İlham İnan Dündar ise LEED standartları doğrultusunda Torium’da inşaat aşamasından itibaren hayata geçirilen uygulamalar hakkında bilgi verdi. İlham İnan Dündar, Torium’da su verimliliği gözetilerek kullanılan malzemeler ve su geri dönüşüm üniteleri ile şebeke suyu kullanımından %45 gibi önemli oranda tasarruf sağladığını söyledi. Dündar; “Su tasarrufunun yanı sıra enerji verimliliğini de sağlayan bir bina olarak geliştirilen Torium’da %33 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor” dedi. 

Torium’u Çevreye Duyarlı Bina Yapan Uygulamalar


Proje arazisinin uygunluğu, toplu taşıma ile kolay erişilebilirliği, ücretsiz servis ve çevreye duyarlı düşük emisyonlu araçlarının kullanımını teşvik eden uygulamalar sayesinde Torium karbon salınımını düşürerek daha temiz bir çevre için gerekli hassasiyetleri göstermektedir.

Isı adası etkisinin azaltılarak bina soğutma yükünün hafifletilmesi ve çevresel etkilerin azaltılması için Torium’da otoparkların yüzde 50’si yer altında bulunurken, güneş yansıtıcı etkisi yüksek olan malzemeden üretilmiş yeşil çatı uygulamalarına yer verilmiştir.

Bunun yanı sıra binada su verimliliği gözetilerek kullanılan malzemeler ve geri dönüşüm üniteleri sayesinde şebeke suyu kullanımından da %45 oranında tasarruf sağlanabilmektedir.

Klozet ve pisuarların tamamında binanın soğutma kulelerindeki atık sular kullanılmaktadır. Ayrıca, sensörlü bataryalar ve peyzajda kullanılan nem sensörlü damlama sulama araçlarıyla da su tasarrufuna katkı sağlanmaktadır.

Enerji verimliğinin de maksimum oranda gözetildiği Torium’da %33 oranında enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Doğal havalandırma, aydınlatma ve soğutma uygulamalarının yanı sıra ısı geri kazanım sistemleri, %100 verimli yoğuşmalı kazan, frekans konvertörlü pompa ve fanlar, Low e camlar ve çatı tipi klima ünitesi Torium’un enerji sarfiyatını azaltmakta.

Bunun yanı sıra Türkiye’nin en büyük kapalı kar merkezi olan Snowpark’ın soğutmasında kullanılan enerji, kış aylarında binanın ısıtmasında kullanılarak ısıtma için kullanılan enerjiden ciddi oranda tasarruf sağlanmasına olanak tanıyor.

Soğutma sisteminde ozona zararlı Kloroflorokarbon (CFC) içeren gazların kullanılmadığı Torium’da doğal kaynakların kullanımı düşürmek amacıyla, inşaat maliyetinin %37’si kadar geri dönüştürülmüş yerel malzemeler kullanıldı.

Torium’da metal, plastik, kağıt, cam ve karton atıklar farklı kaplarda ve bina içinde kolay ulaşılabilir alanlarda kontrollü bir biçimde toplanmakta ve geri dönüşüm tesislerine gönderilmektedir. Ayrıca, bina kullanıcılarına sağlıklı ortamlar sağlamak için, bina içerisine uluslararası ASHRAE ( Amerikan Isıtma, Soğutma ve Klima Mühendisleri Birliği) standartlarına göre %30 daha fazla taze hava verilmektedir. Kullanım yoğunluğu yüksek olan alanlarda ise karbondioksit sensörleri kullanılarak iç mekan hava kalitesi kontrol altında tutuluyor.

İnşaat aşaması ile başlayan çevre duyarlılığı çalışmaları kapsamında şantiye çalışanlarının ve bina kullanıcılarının sağlığını ve konforunu sağlamak için bir dizi uygulama hayata geçirilmiştir. Düşük emisyonlu boya, yapıştırıcı, kaplama ve dolgu malzemelerinin kullanıldığı Torium’da klima santrallerinde yüksek verimli filtreler kullanılmış.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kripto para yatırımcıları nelerden şikayetçi?
2021’in Şubat ayıyla 2020’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında kripto parayla ilgili şikayet...

Haberi Oku