Ekonomi:
Merkez'den MÜSİAD'a kriz güvencesi
banner420
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmeyi yazılı bir açıklama ile değerlendiren MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Bilhassa bazı Avrupa Birliği ülkelerinde finansal ve mali çalkantıların yaşandığı ve dolayısıyla dış risklerin var olduğu bir dönemde, Merkez Bankası’nın olumsuz gelişmelere karşı gerektiğinde kullanmak üzere elinde yeterince cephanesi olduğu ve uygun politikaları uygulama iradesi olduğu izlenimini almamız güven vermiştir” dedi.
 
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı,Başkan Yardımcıları İbrahim Turhan ve Necati Şahin ile basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme sonrasında yazılı bir açıklama yaptı.    

Vardan açıklamasında şu noktalara değindi:

Merkez Bankası’nın aldığı kararların ve bu kararların neticelerinin ülke ekonomimiz adına oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda, Merkez Bankası’nın 2008’de başlayan küresel krizde de rolünü oldukça etkin bir şekilde yerine getirdiğini ve başarılı bir grafik çizdiğini gördük.

Avrupa Birliği'nin Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya gibi çeşitli ülkelerinde sıkıntılı süreç devam ederken, Türkiye'nin makro ekonomik göstergelerindeki olumlu durum açıkça ortadır. Özellikle 2011’in ilk çeyreği için açıklanan büyüme rakamlarında küresel bazda rekor bir büyüme gerçekleştirmiş olmak bunun bir ispatıdır.

MÜSİAD olarak biz, hem ekonomi yönetiminin, hem de Merkez Bankası’nın yapmış olduğu çalışmaların ve aldığı kararların bu noktaya gelmemizde etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu sürecin, önümüzdeki dönemde de devam edeceği inancındayız.

Merkez Bankası’nın elinde yeterli cephanesinin olduğu izlenimini aldık

Bilindiği gibi son günlerde dövizde hızlı bir hareketlenme var. Ancak Türkiye'de uzun zamandır serbest kur rejimi uygulandığı ve dövize müdahale edilmediği unutulmamalıdır. MÜSİAD olarak biz, uygulanan bu serbest kur rejimini desteklemekteyiz. Bunun sonucu olarak da kurdaki hareketlenmeleri serbest piyasa koşullarının gereği olarak görüyoruz.

Bununla beraber, mevcut konjonktürde, gelirini döviz olarak elde etmeyenlerin, döviz cinsinden borçlanmamaları gerektiğini düşünüyor ve bunu herkese salık veriyoruz. Zaten bu görüşümüz de, TCMB Başkanı tarafından teyit edildi.

Ayrıca görüşmemizde, TCMB yetkililerinin finans piyasasında cereyan eden her türlü olayı yakından takip ettiklerini ve gerektiği yerde gereken önlemeleri çekinmeden aldıklarını anlamış bulunuyoruz. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz yıl sonunda da Merkez Bankası, özellikle cari açıkla ilgili bazı tedbirler almıştı. Döviz cephesinde de olduğu gibi, hepimiz, bu tedbirlerin etkilerini yavaş yavaş görmeye başladık.

Sonuçta, bilhassa bazı Avrupa Birliği ülkelerinde finansal ve mali çalkantıların yaşandığı ve dolayısıyla dış risklerin var olduğu bir dönemde, Merkez Bankası’nın olumsuz gelişmelere karşı gerektiğinde kullanmak üzere elinde yeterince cephanesi olduğu ve uygun politikaları uygulama iradesi olduğu izlenimini almamız güven vermiştir.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kripto para yatırımcıları nelerden şikayetçi?
2021’in Şubat ayıyla 2020’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında kripto parayla ilgili şikayet...

Haberi Oku