Ekonomi:
Plastik sektöründe sorunlar da büyüyor
Sektörün güçlü ve zayıf yönleri ile önemli sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda, çözüm önerileri üzerinde de duruldu. Avrupa’nın en büyük 4’üncü plastik üreticisi olan Türkiye’de, yaklaşık 15 milyar dolarlık üretim hacmi bulunuyor. Direkt ve dolaylı 8 milyar doların üzerinde ihracatı olan sektör, 200 binin üzerinde çalışanı istihdam ediyor.

Plastik sektörünün yerli hammadde tedarikçisi PETKİM’in İzmir’deki tesislerinde yapılan özdeğerlendirme toplantısına, PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, PAGDER Yönetim Kurumu Üyeleri ve sektör temsilcisi pek çok kişi ile kurum katıldı. Toplantıda, plastik sektörünün güçlü ve zayıf yönleri, karşılaşacağı tehditler ve fırsatlar üzerinde tartışıldı sektörün sorunlarına yönelik çözümler üzerinde duruldu.

Çalıştay sonuçlarının yer aldığı rapor, sektörün mevcut durumu ve geleceğine ilişkin objektif değerlendirmeleri içeriyor. Rapora göre, plastik sektörünün çözülmesi gereken 8 ana sorunu bulunuyor. Sektörün en önemli sorunlarından biri hammaddede dışa bağımlılık.

Dışa bağımlılığının azaltılması için yeni petrokimya yatırımlarının yapılması ve mevcut kapasitenin artırılması gerekiyor. Enerji maliyetlerinin yüksekliği, pek çok sektörde olduğu gibi plastik sektörünün üretimini de olumsuz etkiliyor. Bir diğer sıkıntı ise plastik sektörünü mamul ve makine ithalatında koruyacak devlet politikasının ve denetiminin olmaması.

Bunda pazar kurucu ve denetleyici mekanizmaların yetersiz olması önemli bir faktör olarak görülüyor. Sahipsiz ve kontrolsüz bir pazar ile sürekliliğin sağlanmasının mümkün olmadığı vurgulanıyor. Sektörde fiyat istikrarının olmayışı ve kârlılığın az oluşu da sıkıntı yaratıyor.

Plastik sektöründe iş ve güç birliğinin olmaması, nitelikli ara eleman bulmakta yaşanan sıkıntılar, plastiklerle ilgili kamuoyundaki yanlış temellere dayanan olumsuz algı, raporda sunulan önemli sorunlardan diğerlerini oluşturuyor.

Plastik sektörünün güçlü yönlerine gelince; özellikle sektörün Avrupa sıralamasında ilk beş arasında yer alması ve tekstil, otomotiv, beyaz eşya gibi pek çok sektöre girdi sağlaması öne çıkan başlıklar arasında yer aldı. Dinamik bir yapıya sahip yerli üreticilerin varlığı, dışa açıklık düzeyinin yüksekliği ve teknolojik gelişmelere uyum yeteneğine sahip olması, plastik sektörünün üstün yönleri olarak dile getirildi.

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, çalıştay sonuçları ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, plastik sektörünün büyüklüğüne dikkati çekerek, ortaya konulan sekiz başlık incelendiğinde sorunların çözümü için kuvvetli lobi faaliyetlerinin gerekli olduğunu söyledi.

Semerci, sorunların çoğunun yapısal ve ülke sorunu olduğunu vurgulayarak, çözüm için plastik sektöründeki sivil toplum örgütlerini bir araya getirecek bir federasyona ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İkinci el araç ekspertiz raporu almak zorunlu...
İkinci el araç satmak isteyen kişilere, TSE standartlarına sahip firmalardan ekspertiz raporu alma zorunluluğu...

Haberi Oku