Ekonomi:
Plastikte teknolojiler ve tasarımlar yarışıyor!
banner420
Plastik sektörü, Avrupa’nın en büyüğü olmak için teknolojiye ve tasarıma yatırım yapması gerektiğinin farkında. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), bu gerçekten hareketle yedi yıldan bu yana düzenlediği,  ödüllü yarışmasına “tasarım” başlığını da ekledi.

PAGEV Plastik Teknolojisi ve Tasarım Ödülleri Yarışması’nın yedincisinde, ilk defa çevre ve enerji ile geri dönüşüm alanları yarışmaya dahil edilecek. Kazananlara Birincilik Ödülü’nün yanı sıra Mansiyon Ödülü ve bu yıl ilk defa olarak da Jüri Özel Ödülü ile Sponsor Firma Ödülleri verilecek. Firmaların yanı sıra, öğrencilerin de katılabileceği yarışmanın başvuruları, 30 Eylül 2011 tarihine kadar devam edecek.

Plastik sektörünün teknoloji ve tasarıma yönelik projelere yatırım yapmasını sağlamak için vizyonunu yenileyen PAGEV, yarışmaya “tasarım”ı da dahil ederek önemli bir adım attı.

Yarışmadaki tüm alanlar, benimsenen vizyon doğrultusunda yeniden belirlendi. Yarışma, Çevre ve Enerji Alanı, Ürün ve Tasarım Alanı, Teknoloji Alanı, Plastiklerin Geri Dönüşüm Alanı ve Öğrenci Alanı olmak üzere toplam beş dalda yapılacak.

Plastiklerin, bilinçli üretildikleri, tüketildikleri ve geri dönüştürüldükleri takdirde en çevreci ürünler olduklarını belirten PAGEV, yarışmanın çevre ve enerji ile geri dönüşüm alanlarında, yeni teknolojiler ile tasarımları kapsamasının, bu nedenle anlamlı olduğunu açıkladı. PAGEV ayrıca yarışma sayesinde, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Kyoto Protokolü kapsamında AB mevzuatındaki Çevre Faslı’na destek olmak için yürüttüğü çalışmalara da dikkat çekmek istiyor.

Şimdiye kadar Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı pek çok çalışmada yer alan ve Bakanlıkla görüş ve önerilerini paylaşan PAGEV, yarışmanın bu yılki içeriğiyle Bakanlığın, iklim korumada sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik olan çalışmasını da destekliyor.

Ekim ayı içerisinde değerlendirilecek ve 27 Ekim’de ödül töreni yapılacak olan 7. PAGEV Plastik Teknolojisi ve Tasarım Ödülleri Yarışması’nda, her alandan bir birinci seçilecek. PAGEV Yönetmenler Kurulu’nun komite üyelerinden oluşan jüri, plastik sektöründe uzmanlığa sahip akademisyen, araştırmacı, sanayici ve profesyonellerden de değerlendirme sırasında destek alacak.

Yarışmanın 2010 yılı birincileri, PAGEV tarafından ChinaPlast 2011 Plastik ve Kauçuk Fuarı’na götürüldü. Fuara katılma şansı bu yılki yarışmada da devam ediyor. Yarışmanın birincileri, dünyanın ikinci büyük plastik fuarı ChinaPlast 2012 Plastik ve Kauçuk Fuarı’na, ulaşım ve konaklama dahil hiçbir ücret ödemeden katılabilecek.

Her alanda Mansiyon Ödülü verilecek olan bu yarışmada, bu yıl ilk defa Jüri Özel Ödülü de olacak. Yarışmaya sponsor olan firmaların vermeye hak kazanacağı Sponsor Firma Ödülleri de bu yılın ilklerinden olacaktır. Yarışmada dereceye giren öğrencilere, PETKİM’in de bir sürprizi var. Ödül alan öğrencileri ağırlayacak olan PETKİM, öğrencilere fabrika gezisi olanağı sunarak önemli bir deneyim yaşamalarını sağlayacak.

PAGEV Plastik Teknolojisi ve Tasarım Ödülleri Yarışması’nda bu yıl dereceye giren ve yarışmada şimdiye kadar ödül alan tüm eserler, yapılacak bir sergi ile hem sektör hem de tüm kamuoyu ile buluşturulacak.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kripto para yatırımcıları nelerden şikayetçi?
2021’in Şubat ayıyla 2020’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında kripto parayla ilgili şikayet...

Haberi Oku