Ekonomi:
KOBİ’ler için Rekabetçi Stratejiler ve Uluslararası İşbirliği İmkanları” temalı zirve, TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez, TOBB Başkan Yardımcısı ve İTO Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, İSO Başkan Yardımcısı Nuri Tuna, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, istihdamın % 78′inin, katma değerin % 55′inin, ihracatın % 59,8′inin KOBİ’ler tarafından gerçekleştirildiğine işaret etti.
 
ARGE, inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı kapsamında iki aşamalı olarak 1 milyon liraya kadar destek verildiğini ve 5-6 ay içinde alınan 786 başvurudan 441′inin kabul edildiğini söyleyen Kaplan, girişimcilik destek programı ile girişimciliği geliştirme konusunda seferberlik ilan ettiklerini ve 2010 yılında 12 bin girişimci yetiştirdiklerini anlattı.
 
Kaplan, tüm sivil toplum kuruluşlarına daha rekabetçi ve girişimci KOBİ’ler oluşturulması için işbirliği çağrısında bulundu.
 
KOSGEB hizmet merkezi sayısını artırdıklarını ve 81 ile merkez açılması kararı aldıklarını, 2008 krizine tedbir olarak kredi faiz destek programı başlattıklarını bildiren Kaplan, 2008-2011 döneminde 11 program ile 175 bin işletmeye yaklaşık 8,3 milyar liralık kredi kullandırıldığını ve kredi faiz destek programlarıyla yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini kaydetti.
 
Önümüzdeki dönem hedeflerine de değinen Kaplan, destek programlarının devam edeceğini, bağımsız denetim giderlerinin karşılanmasına yönelik yeni bir destek programı oluşturulacağını, teknoloji geliştirme merkezleri ve ARGE inovasyon merkezlerinin sayısının artırılacağını, KOBİ stratejisi ve eylem planının yeni politikalar dikkate alınarak revize edileceğini, KOBİ borsalarında işlem görmek üzere halka arz edilecek KOBİ’lerin ilk halka arzına ilişkin maliyetlerinin destekleneceğini ifade etti.
 
TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez, zirve’nin açılışında, dünyada dayanıklı bir ekonomik ve sosyal yapı oluşturmak, sürdürülebilir bir kalkınmanın koşullarını yaratmak yönünde bir değişim yaşandığını söyledi.
 
KOBİ’lerin yeni pazarlarda etkinlik kazanmasının önemine işaret eden Sönmez, 2010 yılında bunun mümkün olduğunun görüldüğünü, klasik pazarlara ihracat yüzde 10-12 artarken, alternatif yeni pazarlara ihracatın yüzde 30 ila 300 arasında artış gösterdiğini ifade etti.
 
Küresel rekabetin KOBİ’ler arasında gerçekleştiğini, girişimcilik, yenilikçilik, esneklik gibi rekabetçi özelliklerin KOBİ’lerde yoğunlaştığını, bu nedenle bütün ülkelerin teşvik ve destek politikalarını KOBİ’lere yönelttiğini, krizin başında kamu desteklerini KOBİ’lere yoğunlaştıran Almanya’nın, krizden ilk çıkan AB ülkesi olduğunu anlatan Sönmez, Türkiye’nin de bu nedenle KOBİ’leri için yeni bir strateji oluşturması ve yeni bir KOBİ politikası oluşturması gerektiğinin altını çizdi.
 
Bölgesel kalkınma ajanslarının hızla özerkleştirilmesi ve bölgedeki bütün KOBİ faaliyetlerinin kalkınma ajanslarının çatısı altında toplanması gerektiğini belirten Sönmez, böylece bölgenin kalkınmasının yerel kaynaklara dayanacağını ve KOBİ temelli bir stratejiye oturacağını, bölgesel planlamanın öne çıkacağını, KOBİ’lerin yerel kaynaklara kolay erişeceklerini kaydetti.
 
TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, zirve’nin akademisyenler, işadamları ve kamuyu biraraya getirerek önemli bir başarıya imza attığını söyledi.
 
Günümüzün ön önemli deyiminin ‘değişim’ olduğunun altını çizen Yalçıntaş, “Zaman çok hızlı değişiyor. Zamanla mantıklar ve iş yapma biçimleri de değişiyor. KOBİ’lerin ayakta kalmasının tek yolu değişen şartlara uyum göstermesidir. KOBİ değişen şartlara ancak kurumsallaşma ile uyum sağlar” diye konuştu.

KOBİ’lerin en zayıf noktasını; uzun süre ayakta kalamama şeklinde özetleyen Yalçıntaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Son yıllarda kurumsallaşmada önemli adımlar atılıyor. Özellikle TBMM’den geçen Türk Ticaret Kanunu’nun önemli olduğunu düşünüyorum. Son dönemlerde ekonomideki gelişmeler KOBİ’lerin finansmana ulaşmada büyük aşama kaydettiğini göstermiştir.”
 
KOBİ’lerin gelişiminde meslek eğitiminin önemli olduğunu aktaran Yalçıntaş, “Türkiye’nin kalkınma vizyonu 2023’e ulaşmanın tek yolu KOBİ’leri güçlendirmek ve kurumsallaştırmadan geçer. KOBİ’lerin sorunları giderilmelidir. Özellikle mesleki eğitime daha fazla önem verilmeli. Özel sektör, devlet ve bilim dünyası biraraya gelerek meslek eğitim programları yürütmesi gerekiyor. Sorun ancak bu şekilde çözülecektir” diye konuştu.
 
İstanbul Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Nuri Tuna, konuşmasında; büyümenin reel sektörle gerçekleştiğini, makro düzeyde elde edilen iyi sonuçların KOBİ düzeyinde henüzelde edilmediğini söyledi ve bunun KOBİ’lerin değişime ayak uydurmasında güçlükler yarattığını belirtti.

Kurumsal geriliğin KOBİ’lerde finansmana erişimi engellediğini ifade eden Tuna, İSO olarak KOBİ’lere yol göstermek ve yönlendirmek noktasında destek verdiklerini söyledi.

Kaynak:www.kosgeb.gov.tr
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Seracılık sektörüne SERKONDER'den destek
Son dönemde doğal afetlerden olumsuz etkilenen seracılık sektörüne bir destek de SERKONDER’den geldi.

Haberi Oku