Ekonomi:
Renault Twizy ile yolculuk çok ucuz
İki kişilik araç, 80 kilometrelik mesafeyi sadece 2,8 liraya kat edebiliyor. Araç, 80 kilometre sürate ulaşabiliyor.

2,3 metrelik uzunluğu, 1,24 metrelik genişliği ve 1,46 metrelik yüksekliğiyle dikkat çeken araç, bir kamyonetin kasasına bile sığabilecek kadar kompakt boyutlara sahip. Renault Twizy, 26 Haziran’da yüzde 3 ÖTV ve yüzde 18 KDV ile birlikte 13 bin 700 eurodan (yaklaşık 38 bin 900 lira) pazara sunulacak.

Aracın menzilinin normal şartlarda 80-100 kilometre ancak en zor şartlarda bile 55 kilometre yol yapabiliyor. Üstelik durduğu sürece enerji harcamıyor. Standart bir scooter sürücüsü günde 35 kilometre yol yapıyor. Dolay-ısıyla iki günde bir şarj edilebilir. Şarj için de herhangi bir topraklı priz yeterli. Araç 3 buçuk saatte tam şarj oluyor. Elektriğin kilovatı 0,35 lira. Yani aracı şarj etmenin bedeli 2,5 - 2,8 lira.

MTV ödemesi de yok


Twizy için yıllık MTV ödenmiyor. Kaskonun da 1000 ile 1500 lira arasında değiştiğini kaydediliyor. Aracın yılda bir ya da 20 bin kilometrede bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Renault Twizy bakımları 5-10 dakika sürüyor.

17 beygirlik motoru var

Twizy, tek mo­tor ve Li­fe isim­li ekip­man se­vi­ye­siy­le sa­tı­la­cak. Araç­ta gö­rev ya­pan elek­trik mo­to­ru, 17 bey­gir güç ve 57 nm tork üre­ti­yor. Sa­at­te 80 ki­lo­met­re sü­ra­te ula­şa­bi­len araç, 0-500 km/s iv­me­len­me­si­ni de 6,5 sa­ni­ye­de ta­mam­lı­yor.

Aracı kendiniz tasarlayın


Araç­ta top­lam 8.5 lit­re hac­min­de iki ay­rı tor­pi­do gö­zü ve 31 lit­re­lik bir de ba­gaj su­nu­lu­yor. Ara­cın için­de ve dı­şın­da tü­ke­ti­ci­nin is­te­di­ği ki­şi­sel­leş­tir­me özel­li­ği­ni seç­me öz­gür­lü­ğü su­nu­lu­yor.

Ta­van ve ka­pı­lar­dan, alü­min­yum jant­la­ra ve hat­ta tor­pi­do gö­zü ka­pak­la­rı ve kol­tuk dö­şe­me­le­ri­ne ka­dar bir­çok alan kul­la­nı­cı­nın is­te­ği­ne gö­re fark­lı renk­ler­de ola­bi­li­yor. İs­te­ğe bağ­lı ola­rak Blu­eto­oth ve US­B’­den mü­zik din­le­me özel­li­ği, fer­mu­ar­lı ka­pı cam­la­rı, 13 inç­lik renk­li ala­şım jant­lar alı­na­bi­lir.

Eh­li­yet için ba­ka­nın im­za­sı­ bek­le­ni­yor

Ara­cın 4 te­ker­lek­li ta­şıt sı­nı­fın­da ol­masına rağmen Tür­ki­ye­’de mo­to­sik­let sı­nı­fın­da ka­bul edil­iyor. Renault yetkilileri ara­cın 4 te­ker­lek­li ol­du­ğu ve oto­mo­bil eh­li­ye­tiy­le kul­la­nıl­ma­sı ge­re­ktiğini belirtiyor. Bu­nun­la il­gi­li ya­sa çık­tı fa­kat yö­net­me­lik hâ­lâ im­za­lan­ma­dı.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ankara Ersoy Nakliyat taşımacılık çözümleriyle...
Nakliyat çözümleri için talebin en çok olduğu şehirlerden biri olan Ankara asansörlü nakliyat ve şehirlerarası...

Haberi Oku