Ekonomi:
Türk halkının Ramazan Bayramı bütçesi 515 TL
banner420
MasterCard tarafından yaptırılan ve Yöntem Araştırma Şirketi’nce gerçekleştirilen MasterIndex araştırmasına göre, Türk halkının 83’ü bayramı evde geçirecek ve akrabalarını ziyaret edecek.

Yüzde 66’lık kesim Ramazan Bayramı için herhangi bir bütçe ayırmazken, bütçe ayıracak olanların belirlediği ortalama rakam ise 515 TL. Bu rakam 2010 yılı Ramazan Bayramı’nda 456 TL’ydi.

Araştırma sonuçlarına göre, bayram için yapılacak harcamaların yüzde 38’i kredi kartı ile yapılacak.

Ramazan ayı  boyunca yapılan harcamaları  da ölçümleyen MasterIndex Araştırması’na göre, Türk Halkı’nın yüzde 36’sının Ramazan ayında harcamaları  arttı. Artış en fazla süpermarket ve bakkal harcamalarında görüldü. 

Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. MasterCard tarafından Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde, 1000 kişi üzerinde Yöntem Araştırma Şirketi’ne yaptırılan MasterIndex araştırmasına göre halkımızın yüzde 83’ü Ramazan Bayramı’nı evde geçirecek ve akraba ziyaretinde bulunacak.

Katılımcıların yüzde 14’ü bayramda tatile çıkacaklarını ifade ederken, yüzde 3’lük kesim önce akraba ziyaretinde bulunup, ardından tatile gideceklerini ifade ediyor. Yüzde 1 ise önce tatile çıkıp ardından akraba ziyaretinde bulunacak. 

Yanıtlar bölgesel bazda incelendiğinde en fazla tatile çıkacağım yanıtının yüzde 20 ile Marmara Bölgesi ve yüzde 19 ile Ege Bölgesi halkından geldiği görülüyor. 

Ramazan Bayramı  İçin Ayrılan Bütçe 515 TL


Araştırmaya göre halkın yüzde 66’sı Ramazan Bayramı için herhangi bir bütçe ayırmıyor. Kalan yüzde 34’lük kesim ise ortalama 515 TL’lik bütçe ayırdığını ifade ediyor. Bu oran yüksek gelir seviyesinde 600 TL’ye çıkarken, düşük gelir gruplarında 302 TL’ye geriliyor. Ramazan Bayramı için ayrılan bütçeye yaşlara göre bakıldığında, 30 – 44 yaş grubundakilerin ortalama 580 TL ile bayram için en fazla bütçe ayıran kesim olduğu görülüyor. 

Bayram bütçeleri bölgesel bazda incelendiğinde de Ege Bölgesi’nde yaşayan halkın ortalama 724 TL ile en fazla bütçe ayıran, Güney Doğu Anadolu halkının ise 390 TL ile en az bütçe ayıran kesim olduğu dikkat çekiyor. 

Ramazan Bayramı  harcamalarının ödemesini nasıl yapacakları sorulan katılımcıların yüzde 38’i kredi kartı ile yanıtını verdi.

Ramazan Ayı  Aylık Harcamalarımı Artırdı  Diyenler Yüzde 36

MasterIndex katılımcılarının yüzde 36’sına göre Ramazan ayında aylık harcamalar arttı. Yüzde 7 harcamaların azaldığını düşünürken, yüzde 57 bir değişiklik olmadığını söylüyor. Yanıtlar gelir durumuna göre incelendiğinde gelir seviyesi düştükçe harcamaların arttığı görülüyor.

Bölgesel olarak bakıldığında ise, Doğu Anadolu bölgesi halkı yüzde 56 ile harcaması en çok artan bölge. Doğu Anadolu Bölgesi’ni ise İç Anadolu Bölgesi (yüzde 45) ve Karadeniz Bölgesi (yüzde 37) takip ediyor. 

En Fazla Süpermarket ve Bakkal Harcamasında Artış Oldu


Araştırma katılımcılarının yüzde 84’ü Ramazan ayı boyunca özellikle süpermarket ve bakkal harcamalarının arttığını belirtiyor. Yüzde 11’lik kesim giyim, yüzde 8’lik kesim akaryakıt, yüzde 8’lik kesim ulaşım ve yüzde 6’lık kesim cep telefonu harcamalarının attığını söylüyor. 

Lokanta / restoran harcamalarım arttı diyen kesim yüzde 10’ken, diğer bir yüzde 10’luk kesim bu harcamalarının azaldığını söylüyor. Halkın yüzde 12’si de sinema, konser, eğlence harcamalarının azaldığını ifade ediyor.

 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kripto para yatırımcıları nelerden şikayetçi?
2021’in Şubat ayıyla 2020’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında kripto parayla ilgili şikayet...

Haberi Oku