Ekonomi:
banner420
Rapora göre Türkiye ekonomisi olumlu yönde ilerliyor.  BRIC ülkelerindeki yüksek enflasyona dikkat çeken raporda, geleceğe ilişkin öngörüler de var.

Deloitte, “Küresel Ekonomik Görünüm”ün 2011 üçüncü çeyrek raporunu yayımladı. Raporda Deloitte ekonomistleri; ABD, Çin, AB ülkeleri, İngiltere, Japonya, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Türkiye'nin ekonomik ortamını bugün ve gelecek açısından mercek altına aldı. Deloitte’un küresel çapta hazırladığı rapor, Türkiye ekonomisine ilk kez ışık tutuyor.

Türkiye ekonomisi olumlu yönde ilerliyor

“Küresel Ekonomik Görünüm” raporuna göre, Türkiye'deki büyüme oranları iyi olmasına rağmen birçok sorun hala çözüm bekliyor. Rapor, Türk ekonomisiyle ilgili yorumunu Türk ekonomisinin olumlu yönde ilerlediğini gösteren daha çok neden olduğunu belirterek sonlandırıyor.

Küresel sorunlar

Deloitte Research Küresel Ekonomi Direktörü Ira Kalish raporda, "Son aylarda küresel ekonominin bazı alanlarındaki belirsizlik AB ülkelerindeki krizin etrafında, ABD’deki para ve maliye politikasının yörüngesinde ve yükselen piyasalardaki enflasyona karşı hamlenin çevresinde dönüp durdu. Bize göre bu sorunlar çözülemezse, küresel büyüme ve istikrar üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır” diyor.

Euro’nun geleceği

Euro'nun geleceği ile ilgili yapılan analizde “Küresel Ekonomik Görünüm” raporu şunları ortaya koyuyor: “Yunanistan'ın kurtarılması sinirlerin yatışmasına ve Avrupa tahvil piyasasına binen yükün azalmasına yardımcı olacaktır.”

Düşen enflasyon ve istikrarlı olarak artan ortalama kazanç ise rapora göre İngiltere'de kurtuluş kapısının anahtarı olabilir. Raporun ABD’deki para politikası konusuyla ilgili önerisi ise şöyle: “Büyük bir olasılıkla bankaları daha çok borç vermeye ve kredi büyümesini artırmaya teşvik edeceğinden, banka rezervine ödenen faizin azaltılması, parasal genişlemeye bir alternatif olabilir.”

Rapora göre, konut piyasası ve Avrupa ülke borçlarındaki problemlere rağmen, Amerika Birleşik Devletleri'nin büyüme ivmesi yakalaması çok kolay olmayacak. Raporda ayrıca Avrupa'ya göre ABD’deki kurtulmanın, borç krizine kalıcı bir çözüm getirmeye bağlı olduğu belirtiliyor. 

BRIC’te artan enflasyona dikkat

Rapora göre, BRIC ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) hızlı bir ekonomik büyümeyle karşı karşıyalar, fakat artan enflasyon buralardaki hızı bile raydan çıkarabilir.

Raporda, “Daha yüksek değerde olan Brezilya reali, ihraçların rekabet gücünü olumsuz etkiliyor. Fakat aynı zamanda da küresel sermaye için ülkeyi cazip bir hedef haline getiriyor” deniliyor. Yine rapora göre, sıkı para politikası ve finansal şeffaflık Brezilya'nın uzun vadeli ekonomik büyüme beklentileri için kritik bir öneme sahip.

Rusya'daki asıl sorunlar ise oldukça yüksek olan enflasyon ve petrol fiyatlarından kaynaklanıyor. Raporda, “Rusya’daki merkez bankasının sıkı para politikası tüketici fiyatlarının hızını indirmiş gibi görünüyor. Ancak buna rağmen hükümetin giderleri artırıp enflasyonu düşürmesi durumunda, petrol fiyatları Rusya’da kritik bir öneme sahip olacak” deniliyor.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kripto para yatırımcıları nelerden şikayetçi?
2021’in Şubat ayıyla 2020’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında kripto parayla ilgili şikayet...

Haberi Oku