Ekonomi:
Türkiye'nin Findeks Kredi Notu Ortalaması 1.413

Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB), 2014 yılında bireyler ve reel sektörün ihtiyaçlarına özel olarak tasarladığı ve pek çok finansal takip ve risk yönetim hizmetini bir arada sunduğu Findeks’in 5. yılında çarpıcı veriler açıklandı.

5 yılda bireysel ve ticari olmak üzere toplam 10 milyon kullanıcının raporunun alındığını vurgulayan KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, Findeks çatısı altında sunulan finansal ürün ve hizmetlerin kullanım oranlarının arttığının altını çizdi. Akdeniz, Findeks’in uygulamada olduğu son 5 yıl içerisinde 2.8 milyon gerçek kişi, 300 bin tüzel kişi olmak üzere toplam 3.1 milyon üye sayısına ulaştığını belirtti.

Türkiye’nin Findeks Kredi Notu Ortalaması 1.413

Kişinin geçmiş kredi davranışları ve ödeme performansı üzerinden hesaplanan ve 1 – 1.900 aralığında olan Findeks Kredi Notu, kişilerin gelecek 12 aylık dönemde borç ödeme problemi yaşayıp yaşamayacaklarını tahmin etmektedir. Kasım Akdeniz tarafından Türkiye’nin Findeks Kredi Notu ortalamasının 1.413 olduğu açıklandı. Bu ortalamanın bankalar açısından kredi verilebilir seviyenin üstünde olduğu belirtildi.

Her geçen gün hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen kredi notu sadece kredi kullanırken değil ev-araba kiralarken, beyaz eşya, cep telefonu alırken de önemli bir gösterge olarak kullanılıyor. Kredi notu yüksek olan bireyler birçok işlemde avantajlı koşullardan faydalanabiliyor.

Findeks verilerine göre üyelerin yüzde 19’unu kadınlar, yüzde 81’ini ise erkekler oluşturuyor. Findeks kullanıcılarının yaş ortalaması göz önünde bulundurulduğunda 26 – 35 yaş aralığında kredi notu ortalaması 1.344 iken 36 – 65 yaş aralığında kredi notu ortalaması 1.448 olarak gerçekleşiyor. 18 - 25 yaş aralığında olan genç grubun kredi notu ortalamasının 1.250 ile ülke ortalamasının altında kaldığını vurgulayan Akdeniz, “Kredi notu hesaplamalarında bireylerin kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, mevcut borç durumu, yeni alınmış kredileri ve kredi kullanım yoğunluğu gibi faktörler belirleyici konumda yer alıyor. Bu nedenle, özellikle gençlerin borç ödemelerini düzenli yapma alışkanlığını kazanmaları gelecekte sağlıklı bir finansal hayata sahip olmaları açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

Finansal hayatın kontrolü ve alacak riski yönetiminin günlük hayatımızın bir parçası haline geldiğini aktaran Akdeniz, “Findeks Kredi Notu düşük olanların Findeks’in sunduğu ‘Not Danışmanım’ hizmetinden faydalanarak tümüyle kendi verileri üzerinden ve kendi durumlarına özel olarak oluşturulacak önerilerle kredi notlarını kontrol altında tutup iyileştirme fırsatı yakalayabileceklerini” dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı hangi...
İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı hangi esnaf ve işletmeler için zorunlu olacak?

Haberi Oku