Türkiye Emlak Piyasasındaki En Son Hareketlilikler: Flatfy Verileri Açıklandı

Her ay düzenli olarak yayınladığı verilerle emlak sektörüne yeni bir yorum getiren  aynı zamanda emlak arama motoru olarak hizmet veriyor. 

Türkiye emlak verileri birçok kuruluştan farklı veriler bir araya getirilerek yayınlanıyor. Bu verileri oldukça farklı yorumlarla sunan girişimlerden birisi ise uzun zamandır Flatfy oluyor. Sunduğu veriler TUİK ve diğer emlak kuruluşlarının verileri ile birlikte oldukça rahat bir şekilde değerlendirilebilen Flatfy, gayrimenkul piyasası hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için oldukça faydalı oluyor. 

Flatfy Eylül ayı raporlarına genel olarak bakıldığında ise Türkiye’de emlak sektörünü canlandırmak için ciddi projeler başlatan emlak şirketlerinin şu aşamada istediği geri dönüşü alamadığı gözüküyor. Dolar fiyatlarında Eylül ayında yaşanan artışa rağmen emlak fiyatlarının düşmesi ise emlak sektörünün satışları arttırmak konusunda oldukça kararlı olduğunu gösteriyor. Bu durgunluğu bekleyerek değil yaptığı keskin hareketlerle çözmek isteyen emlak şirketlerinin ise yeni bahar dönemine kadar ne kadar başarı yakalayabileceği şu an için bir soru işareti.  Tarafından sunulan şehirlerin emlak fiyatları ortalaması yer alıyor. 10 Farklı şehir için sunulan bu veriler şehrin fiyat ortalamasını bize baremler şeklinde sunuyor. Bu fiyat ortalamaları ise tek başına bir şey ifade etmese bile diğer verilerle birlikte yorumlandığında oldukça kaliteli bilgiler sunuyor. 

Türkiye’de en düşük fiyat ortalaması sunan şehrin  olduğu gözüküyor. Ankara’da bu fiyatların birçok sebebi bulunsa bile en belirgin sebep şu an için arz fazlası olduğu söylenebilir. Ankara şehrinde merkezden uzak yerleşimlerin son yıllarda oldukça yaygın olması ise bu fiyatlar için başka bir etken. Normalde Türkiye’de merkezden uzak yerleşim yerlerinde merkeze doğru bir şehir hayatı belirlenirken Ankara’da son yıllarda merkezden uzak yerleşim yerlerinin kendi içinde bir merkez oluşturduğu gözlemleniyor. Bu durumlar ise merkezden uzak yerleşimin dezavantajlarını eritiyor ve yeni konut almak isteyenler için oldukça cazip bir ortam sunuyor. Ankara konut fiyat ortalaması şu an 150 Bin TL civarında.

Tabloya bakıldığında Antalya ve İzmir’de geçen aya göre sembolik düşüşler olduğu gözüküyor. Bu fiyat düşüşleri çok önemli seviyelerde olmasa bile iyi bir yaz sezonu geçiremeyen bu iki şehir için kışın neler olacağı piyasada ciddi bir merak konusu olmuş durumda. Bu iki şehirin fiyat ortalaması şu an için 200 Bin tl olarak gözüküyor.

Bir diğer durum ise Bursa, Adana ve Mersin’de gözlemlenen durgunluk olarak gözüküyor. Bu şehirler sene içerisinde zaman zaman durgunluğun tersi yönde hareket edip ciddi fiyat artışları göstermiş olsa bile son 2 aydır devam eden durgunluğun Eylül ayı itibariyle devam ettiği gözüküyor. 

Konut fiyatları ortalamasında ise zirveyi uzun zamandır tutan İstanbul ve İzmir’de fiyatların durgun seyretmeye devam ettiği gözüküyor. İstanbul’da fiyatların sabit kalmasının sebebi yeni şehirden uzak konutlar olsa bile İzmir’de fiyatların bu şekilde kalması ciddi bir konut durgunluğunun yaşandığını gösteriyor. Bu şehirlerde konut fiyat ortalamarının 250 bin TL civarını aştığını söylemek mümkün. Türkiye’de konut fiyatları odalara göre incelendiğinde yine şaşırtıcı verilerle karşılaşmamak mümkün değil. Bu şaşırtıcı veriler arasında bu ay en çok göze çarparken ise 4 odalı evler olmuş durumda. 4 Odalı evlerin fiyatları bundan önce ciddi bir düşüş yaşamasına rağmen yine fiyatların attığı gözüküyor. Ortalama fiyatların alınmasına rağmen değişimlerin bu kadar sert olarak gözükmesi ise Türkiye’de şu an emlak piyasasının 4 odalı ev fiyatlarını oturtmakta zorluk çektiği görülüyor. En ucuz 4 odalı evleri ise sunuyor. Ankara’nın sunduğu fiyatın neredeyse 3 katı civarında fiyatlar sunan şehirler olduğu gözüküyor. Bu emlak makası oldukça ciddi bir miktarı ifade ediyor. 

3 Odalı evlerde ise 4 odalı evlerin aksine geçtiğimiz aylardan beri gelen bir düzenin olduğunu söylemek mümkün. Bu evlerin fiyatlarında 2018 yılında genelde sembolik düşüş ve artışlar yaşandığını söylemek mümkün. Durgunluktan en çok etkilenen konut türlerinden biri olan 3 odalı evlerin fiyatlarının yakın zamanda düşme ihtimali bulunuyor. 3 odalı evler konut piyasasının her zaman en çok ilgi gören evlerini oluşturuyor. Piyasanın hareketlenmesi için bu evlere ilginin tekrar yoğunlaşması oldukça önemli. En uygun 3 odalı evleri ise yine Ankara sunarken en pahalı 3 odalı ev ortalaması İzmir’de bulunuyor. 

2 Odalı evler Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde eskisi kadar sık tercih edilmiyor olsa bile son zamanlarda Adana, Mersin, Antalya gibi illerde bu evlere taleplerin ciddi miktarda arttığını söylemek mümkün. Bununla beraber talebin düşük olduğu Ankara’da bu talep düşüklüğünün en büyük sebebi 2 odalı evlerin eski olması olarak gözüküyor. Ankara’da 2 odalı konut yerine 1 odalı büyük evler tercih ediliyor gibi gözüküyor. 

1 Odalı evler ise Eylül ayında fiyat artışı yaşayan tek konut türü olarak gözüküyor. 1 Odalı evlerin fiyatlarında genel bir artış olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bunun en büyük sebebi ise 1 odalı evlerin öğrencilerin okul başlama döneminde ve memur tayin sezonlarında daha çok tercih edilmesi olarak gözüküyor. 

Türkiye Emlak Piyasasında Neler Olacak? 

Türkiye emlak piyasasında neler olacağını kestirmek oldukça güç. Son yıllarda ülke genelinde yapılan harcamalarda en büyük kalemlerden birini simgeleyen emlak sektörünün yaşadığı durgunluk tüm ülkeyi ilgilendiriyor. Emlak sektörü bankalar tarafından istediği desteği bulamaması nedeni ile kendi satış yöntemlerini vatandaşa sunuyor. Vatandaşın buna nasıl bir tepki vereceği ise şu an için kocaman bir soru işareti. Gelecek aylarda gelecek olan TUİK emlak verileri ve Flatfy emlak raporları ile bu konunun dönütünü hep beraber inceleyeceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ankara konut projeleri arasından farklı mimari...
Ankara'da hayata geçen Park Mozaik konut projesi Ankara konut projeleri arasında farklılığıyla ön...

Haberi Oku