Genel kültür:
Bor nerelerde kullanılır, ne işe yarar, neden önemli?

Bor elementi karşımıza doğada tuz şeklinde, bazı elementler ile karışmış biçimde ve serbest şekilde çıkıyor. Dünyadaki en önemli bor elementi kaynakları ülkemizde, ABD ve Rusya’da bulunuyor.

Birçok alanda kullanılan maden en sık otomobil sektöründe, inşaat sektöründe, bilgisayar sistemlerinde, askeriye de kullanılıyor. Bor madenlerinin yaklaşık olarak % 75’sine sahip Türkiye dikkat çekiyor. Türkiye'deki bor yatakları, bor madenleri Kütahya- Kestelek, Balıkesir- Bigadiç, Kütahya- Emet, Eskişehir- Kırka tesislerinde yer alıyor.

BOR NEREDE KULLANILIR? BOR KULLANIM ALANLARI

Bor madeni, deri renklendirici, böcek öldürücüler, bitki öldürücüler, elektronik rafinasyon, kozmetik, ilaç, çimento korozyon önleyiciler, yapıştırıcılar, refrakter, dezenfekte ediciler, katalistler, naylon, gübre, yangına dirençli olan malzemeler, Nükleer yakıt teknolojisi, tıp sanayi, tekstil cam elyafı, borun alaşımları, Metalurjik flux, İzole cam elyafı, Borun silikat, Antiseptikler, tıp sanayi camları, elektrik camları, borik asit üretimi, fotoğrafçılık, boya, tekstil, metallurjik uygulamalar, ataşe dayanıklı olan malzeme, deterjan sanayinde, sabun sanayinde, kaplama sanayinde, emaye sanayinde, cam sanayisi alanlarında kullanılıyor.

Topraktan çıkarıldığında insan yaşamının her alanında kullanılabilecek olan endüstriyel madenlerin içinde yer alıyor. Dünyadaki uzay teknolojisinde kullanılmakta olan bor, bilgi ve elektronik çağın yaşanmasında ve ulaşılmasında etkili.

BOR TÜRKİYE VE DÜNYA İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Bor madeni önemli olmasında bor madeninin gelecek yıllarda, petrolde olduğu gibi üstünde uluslar arası mücadele yaşanacak bir maden konuma getirecek olması etkin rol oynuyor.

Bor madenindeki yaşanmakta olan kullanımın artması, bu madenin yakıt taşıyıcısı şeklinde kullanılması ile sağlanacak. Birçok akü, pil vb. enerji üretimi sağlayan aygıtlarda yakıt olarak kullanılacak olan hidrojenin elde edilmesi, depolama ve nakil yöntemleri sayesinde bunların verimliliğin oldukça yüksek düzeylerde artırılması mümkün olabilecek.

Türkiye,  bor mineralleri açısından oldukça zengin. Üleksit, kolemanit ve tinkal bor mineralleri bulunuyor. Türkiye, dünya üzerinde bulunan bor minerallerinin yaklaşık olarak % 72’lik kısmına sahip. Ülkemizden sonra Çin, Rusya ve ABD gelir, ülkemizde bor mineralleri devlet kuruluşlarından bir tanesi olan Eti Maden İşletmeleri tarafından işletiliyor.

Uçakların yakıtlarında katkı malzemesi olarak kullanılan bor madeni önümüzdeki yıllar içinde kara ve deniz taşıtlarında da kullanılması açısından planlanıyor. Yapılan araştırmalar neticesinde, bor madeninin pillere destek olarak kullanılması pillerin 3 kat daha fazla güçlü olmasını bekleniyor. Bundan kaynaklı olarak bor madeni pillerin gücünü artırmasından kaynaklı olarak elektrikli araçların pil gücü sıkıntılarını çözecek.

Bor madeninin diğer madenlerin yerine kullanılabilmesi konusunda araştırmalar sürüyor. Bor madeninin hafif olması, sürtünmeyi azaltması, enerji verimliliği, ısıya karşı olan dayanıklılığından kaynaklı olarak önemi de büyük. Bu durumlar dünyanın bu elemente karşı olan gelecekteki düşkünlüğünü gösteriyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Boo the Pomeranian cinsi köpekler nasıl?
Boo the Pomeranian cinsi köpekler nasıl? Boo the Pomeranian cinsi köpekler özellikleri ve yaşamı hakkında...

Haberi Oku