Genel kültür:
banner398
Kenevir üretimi nerelerde serbest, kenevir yetiştirme şartları neler?
Kenevir kullanım alanları, kenevir nerelerde kullanılır?

Kenevirin kullanım alanı oldukça yaygın. Onlarca farklı sektörde kullanılan kenevir ilaç endüstrisinin yanı sıra otomobil sektöründe doğal fiber parçalar üretiminde de kullanılıyor. Ayrıca ağaç işleme sanayisi, kenevir talaşından doğal inşaat malzemeleri, ahşap malzeme, kumaş ve kanvas ürünler, gemi halatı, izolasyon malzemeleri üretimi için de kenevir kullanılıyor. Kozmetik ürünler, biyodizel, biyokütle yoluyla enerji üretimi, kenevir yağı, gıda ve yem, kağıt sanayisi, banknot ve sigara kağıdı, çay poşeti gibi çok geniş alanda da kenevir kullanılıyor.

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan kenevir bitkisi en eski bitkisel hammadde kaynağı olarak biliniyor ve kullanılıyor. Binlerce yıl önce kumaş yapmak için kullanılan kenevir bittkisi, Birinci Dünya Savaşı sırasında da bazı hastalıkların tedavisi için kullanılmış. Bu hastalıklar arasında baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, zayıflama, ruhsal sorunlar, sara hastalığı gibi rahatsızlıklar var ve kadar birçoğunun ilaç tedavisi olarak kenevir bitkisi kullanılmış.

Kenevir üretimi neden yasaklandı? 

Kenevir üretimi, Türkiye'de ne zamandan beri yasak? Türkiye dahil birçok ülkede üretimi yasak olan kenevir yeniden gündeme gelmeye başladı.

Uyuşturucu sınfında bulunmasından dolayı yasaklı olan kenevir üretimi 1940'lı yıllardan beri yasak olduğu biliniyor. Türkiye'de de kenevir üretimi yıllarca yasak olmasının arkasında 1940'lı yıllarda ABD tarafından Türkiye'ye ve diğer üreten ülkelere dayatılan bazı yaptırımların olduğu iddia ediliyor. 1930'lu yıllarda ABD'nin ilaç kodeksinde yer alan kenevir daha sonra yasaklanıyor.

O dönemlerde birçok Avrupa ülkesinin ilaç kodekslerindeki kenevir içeren ilaçlar kodesklerden çıkartılıyor. Türkiye'de de 1940'lı yıllarda Türk ilaç kodesksinden çıkartılıyor. Bu maddenin üretimi sınırlanıyor, satışına ise yasak geliyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası üretiminde ciddi düşüşler yaşanan kenevir, birçok farklı alanda ve sektörde önemli bir ham madde olarak kullanılıyor.

Türkiye'de kenevir yetiştirecek üreticilerin Bakanlıktan izin alması ve yalnızca izin verilen bölgelerde ekim yapması gerekiyor. Üretilen kenevirin Bakanlık tarafından ayda bir denetlenmesi koşulu bulunuyor. İzinle üretilen kenevirin sanayiye yönelik olması gerekiyor.

Türkiye'de kenevir üretimi nerelerde serbest?

2016 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan ve Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verilmişti.

İzin alınarak kenevir yetiştiriciliği yapılan iller şunlar: Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum,İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu,Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabiliyor.

Kenevir yetiştirme şartları neler? Kenevir üretimi şartları, Kenevir ekimi şartları

Kenevirin üretimi için başvuru yapacak yetiştiricilerin daha önce izinsiz ekim, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine ilişkin bildirimde bulunması lazım.

İlgili yönetmeliğe göre kenevir yetiştiricilik izni; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik başvurularda en fazla bir üretim dönemini kapsıyor. Bilimsel araştırmalar için yapılan başvurularda ise en fazla üç yıl geçerli oluyor.

Bakanlığın il veya ilçe müdürlükleri teknik personelince kenevir için izin verilen yerler kenevirin ekiminden hasada kadar geçen sürede en az ayda bir defa kontrol ediliyor.

Kenevir yetiştiriciliği yapan çiftçiler, hasat sonrasında esrar elde edilmesini önlemek için kenevirin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıkları imha etmek zorunda. İzinsiz yetiştirilen kenevirler ise imha ediliyor.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Nükleer silah nedir, nükleer silah zararları...
Nükleer silah nedir, nükleer silah zararları nelerdir? Radyasyon hastalığı ve radyoaktif zehirlenme nedir?

Haberi Oku