Genel kültür:
Kırmızı civa ne işe yarar, nerelerde bulunur, zararları neler?

Varlığı yıllardır tartışılan bir civa türevidir. Kırmızı Civa, son 40 yıla damgasını vuran dünyanın en gizemli maddesi olarak biliniyor.

Kırmızı civa ile ilgili haberler 1980'li yıllarda SSCB'den tüm dünyaya yayıldı hatta birçok ülkede efsane haline geldi. Avrupada 1950 yıllarda üretilen Grundig marka siyah beyaz televizyonlarda bulunduğu söylendi. Daha Sonraları Singer marka dikiş makinasında olduğu iddia edildi.makinaların fiyatı da belirlenmiş 60.000 dolar. Kilosuna yüzbinlerce dolar teklif edildiği,Fakat asıl kafalardaki soru kırmızı civa gerçekten var mı?

Yüksek fiyata alıcı var sözleri yayılınca herkes televizyon tamircilerine koşuyor. İçlerinde bulunan kırmızı civanın telefon sinyallerini kestiği, füzyon bombası yapımında kullanıldığı, ömrü uzattığı, birçok hastalığı tedavi ettiği bu sebepten dolayı da kırmızı civa bulunduğu iddia edilen televizyonların bir dönem binlerce liraya kadar alıcı bulduğu haberi internet ortamında bir dönem oldukça ilgi görmüştü.

Bazı yetkililerin televizyonlarda böyle bir şeyin olmadığı konusunda açıklama yapmasına rağmen insanların kırmızı civaya ilgisi hala devam ettiği zaman zaman çıkan haberlerden de anlaşılıyor. Hatta düzenlenen operasyonlarda zaman zaman kırmızı civa ele geçiriliyor. Kırmızı civa hakkında nükleer bomba yapımında kullanıldığı, sinyallari bozduğu gibi birçok kullanım alanı olduğu iddia edilse de bu konuda resmi ve bilim dünyası tarafından net bir açıklama yapılamadı.

Kırmızı Civa'nın bir dönemin TV tüplerinin içinde, Singer Dikiş Makinalarında bulunduğu iddiaları kamuoyunda yıllarca efsane olarak kulaktan kulağa dolaştı. Hatta Rusya'da tedavi gören ünlü zenginlerin düzenli olarak Kırmızı Civa tedavisi görerek uzun yaşadıkları efsanesi Batılı magazin dergilerinde haber olarak yer buldu. 

CİVA NEDİR, CİVA NERELERDE KULLANILIR? CİVANIN ZARARLARI NELERDİR?

Civa; cevremizde yaygın olarak bulunan, gümüş renginde, kokusuz bir metaldir.

Oda ısısında sıvı halde olan civa kolayca buharlaşır, buharında renk yoktur.

Birçok sektörde 3000'den fazla endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır.

Metal civa; klor gazı ve kostik soda elde edilmesinde, elektrik düğmelerinde, barometre, termometre, termostatlarda, floresan lambalarda, bazı pillerde, kan basıncı ölçüm aygıtlarında, diş dolgu maddelerinin bazılarında (amalgam), dış ortam aydınlatılmasında kullanılan ampullerde bulunuyor.

Civa elektriği ilettiği, diğer metallerle kolayca alaşım oluşturduğu için evde ve okulda pek çok araç gerecin içeriğinde bulunuyor.

Litresi 1 milyon dolara satılan kırmızı cıvanın patlama şiddetinin çok güçlü olduğu iddia ediliyor.


Civanın zararları

Buna bağlı olarak da evlerde ve okullarda civa saçılımına neden olan kazalar ortaya çıkabiliyor.

Katı atık depolama alanlarında civa zamanla gaz fazına geçerek atmosfer yolu ve sızıntı suyu yolu ile su kaynaklarını kirletebilecek durumda.

Civanın havadaki normal dengelenme basıncı bu değerin çok üzerindedir. Ortamda buharlaşabilen civa bulunması, bu nedenle istenilmeyen düzeyde civa solunmasına yol açıyor. Bu da ciddi anlamda zehirlenmeyi hatta ölüm vakalarını beraberinde getiriyor.

Yere dökülen cıvayı temizlemek çok zor ve uzmanlık isteyen bir işlem olarak tanımlanıyor.

Dikkatli bir şekilde temizlenmesi gereklidir.

Bunun için özel temizleme kitleri ve aletleri var.

Civa döküldüğünde çok küçük boncuklar halinde dağılıyor.

Odanın boşaltılması, boncukların kauçuk ya da latesks eldiven giyilerek iğnesiz bir enjektör ya da şırıngaya emdiriliyor.

Küçük boncuklar için göz damlası damlalığı da kullanılabilir.

Toplanan civa içi gliserol ya da su bulunan kapalı bir kaba yada çift kat plastik torbaya konmalıdır. 

Yapılan bazı araştırmalar gündemden düşmeyen madde Kırmızı Civa'nın Füzyon Teknolojisi'nde kullanıldığını ortaya koysa da bilim dünyası genelde Kırmızı Civa tanımlamasına mesafeli durdu ve varlığını kabul etmedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ignaz Philipp Semmelweis neler yapmıştır,...
Google'da Doodle olan Ignaz Philipp Semmelweis neler yapmıştır, neden önemli?

Haberi Oku