Gündem:
AB Üyeliğini destekleyenler azaldı
İstanbul Aydın Üniversitesi Ulusal Güvenlik ve Strateji Araştırmaları Merkezi (USAM) tarafından düzenlenen “Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri” konulu panel Florya Kampüsünde gerçekleşti. USAM Müdürü Doç. Dr. Sait Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı panelin konuşmacıları Türk-Alman Vakfı (TAVAK) Başkanı Faruk Şen, Avrupa Birliği (AB) Uzmanı Dr. Can Baydarol ve İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Kurtoğlu’du.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panelde ilk konuşmayı yapan Yrd. Doç. Dr. Ramazan Kurtoğlu, “Türkiye’nin AB’ye giriş sürecinde Avrupalıların samimiyeti sorgulanmalıdır. Avrupalıların söyledikleri ile uygulamaları farklıdır. Uluslararası anlaşmalara rağmen, Kıbrıs Rum Kesimi’nin birliğe alınması büyük bir hatadır. Gümrük Birliği’nde Türkiye’nin aleyhine 400 milyar dolarlık bir gelişme var. Bugünkü Avrupa Birliği’ne üyelik süreci teslimiyetçi bir anlayışla yürümektedir, Türkiye’nin çıkarlarına da uygun bir model üzerinden yürümelidir” dedi.

Dr. Can Baydarol ise Türkiye’de 17 Aralık 2013 ile başlayan süreçte Türkiye’den Avrupa Birliği’nin üyelik görüşmelerini tamamen askıya alma riskinin belirdiğini, bunun ise Türkiye’ye gelen yabancı paranın çıkmasına neden olabileceğini söyledi. Baydarol, Türkiye’de halen sanayi üretiminin %40’ının, bankaların %60’ının, sermaye piyasasının %85’inin yabancıların kontrolünde olduğunu söyledi.

Türkiye'de 1 milyon 900 bin kaçar insan yaşıyor

Panelin bir diğer konuşmacısı Faruk Şen ise AB’deki çöküşün önce Romanya ve Bulgaristan ile başladığını, bunu Macaristan, Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve İtalya’nın izlediğini, 2014’de ise Slovenya ve Belçika’da çöküş beklendiğini açıkladı. Şen ayrıca Çek Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin de çok riskli olduğunu, 720 nüfuslu Rum Kesimi ekonomisinin 22 milyar Euro bulamazsa çökeceğini açıkladı. Şen’e göre, Yunanistan’daki krizde 168 milyar Euro ülkeden kaçtı ve yönetim 340 milyar Euro yük altına girerken, 108 milyar Euro yardım aldı.

Faruk Şen “Gümrük Birliği ile sattığımızdan 230 milyar Euro fazla aldık. 2013 yılında Türkiye’de AB üyeliğini destekleyenler %18’e düştü. AB Üyeliğinin bugün için geçerli tek avantajı Türkiye’nin AB Parlamentosu ve Konsey’inde oy hakkı ile beş büyük arasına girecek olmasıdır. AB ile son yapılan vize anlaşması aslında Türkiye’ye göçmenleri geri alma anlaşmasıdır. Türkiye’de halen 1.900.000 kaçak insan yaşamaktadır ve 650.000 Suriyeli buna dâhil değildir. Avrupa’dan dönecek olanlar ile birlikte bu miktar çok artacaktır” dedi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yedek subay nasıl olunur, yedek subay ne yapar,...
Yedek subay nasıl olunur, yedek subay ne yapar, maaşları ne kadar?

Haberi Oku