Gündem:
banner398
Başkanlık sisteminde Cumhurbaşkanı yetkileri neler olacak?

Başkanlık sistemi nedir? Başkanlık sistemi neler getirecek? Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi nedir? soruları son günlerde en çok merak edilen konuların başında geliyor.

24 Haziran 2018 seçimleri sonuçlarının ardından birçok kişi seçim sonrası sistem hakkında bilgi sahibi olmak istiyor.

Yeni sistemde Başbakanlık makamı kaldırılacak. Binali Yıldırım Türkiye'nin son başbakanı olacak. Yeni sistemde yürütmeye ait tüm yetkiler cumhurbaşkanında olacak. Cumhurbaşkanı hem devletin hem de hükümetin başı olacak. Cumhurbaşkanı kendi yardımcılarının yanı sıra bakanları da atayacak. Yürütmeye ile ilgili konularda da cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek.

Cumhurbaşkanı, belli durumlarda OHAL ilan edebilecek. Bu durumlar doğal afet, ağır ekonomik bunalım, savaş, savaşı gerektirecek durumların baş göstermesi, seferberlik, ayaklanma, kuvvetli kalkışma, şiddet hareketlerinin yaygınlaşması” gibi haller.

Birçok kişi tarafından merak edilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Cumhurbaşkanı bakanları, üst yargının birçok üyesini, üst düzey çok sayıda bürokratı ve sayısı yasal düzenlemelerde belirtilmeyen cumhurbaşkanı yardımcı ya da yardımcılarını atayabilecek.

Cumhurbaşkanında bütçeyi hazırlama ve meclise gönderme yetkisi de olacak. TBMM'nin, cumhurbaşkanı tarafından hazırlanan bütçe tasarısını reddettiği takdirde bir önceki yılın bütçesi yürürlükte kalacak.

Bakanlar aynı zamanda milletveki olamayacak. Cumhurbaşkanı kabineye milletvekillerinden birini atadığı takdirde o kişinin vekilliği düşecek.

Cumhurbaşkanı Meclis’i fesih yetkisini kullandığı takdirde TBMM seçimlerinin yanı sıra cumhurbaşkanlığı seçimleri de yenilenecek.

Cumhurbaşkanı Meclis'e değil sadece halka karşı sorumlu olacak. Bu nedenle güvenoyu ve gensoru uygulamaları kaldırılacak.

Başkan doğrudan halk tarafından 5 yıllığına seçilecek. Başkan olmak için 40 yaşında ve üniversite mezunu olma şartı yine korunacak. Bir kişi iki dönem başkanlık yapabilecek.

Merak edilen yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi nedir? Yeni düzenlemeler kapsamında TBMM ve cumhurbaşkanlığı seçimleri bundan sonra aynı gün yapılacak. Erken seçime gidilme kararı TBMM ya da cumhurbaşkanı tarafından alınabilecek.

TBMM'de 550 olan milletvekili sayısı 600'e yükselecek. TBMM'nin erken seçim kararını ise beşte üç çoğunluk (600 kişilik mecliste 360) ile alınacak. 

TBMM'ye cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açma yetkisi verilecek. En az 301 milletvekilinin vereceği önergeyle cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açılması talep edilebilecek. 360 vekilin oyuyla soruşturma açılmasına karar verilecek. Soruşturma açılmasından sonra Yüce Divan'a sevk için 400 milletvekili gerekecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ali Babacan kimdir, neler yapmıştır, şimdi...
Türk siyasetinin önemli simalarından biri olan Ali Babacan kimdir, neler yapmıştır, şimdi ne yapıyor?

Haberi Oku