Gündem:
banner420
İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu'nun konu ile ilgili basın açıklaması şöyle:

"Sosyal Güvenlik Kurumu 19 Temmuz 2011 tarihinde internet sayfası üzerinden yaptığı duyuruda; 23 Temmuz 2011 Cumartesi günü saat 19.00’dan 24 Temmuz 2011 Pazar günü saat 19.00’a kadar olan yirmi dört saatlik süre içinde uygulamalarının hizmet veremeyeceğini belirtmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu daha önce de birçok kez duyurarak ya da duyurmayarak Medula-Reçete Provizyon sisteminde kesintiler yapmış, sağlık ve ilaç hizmetinin aksamasına neden olarak hastalarla biz eczacıları karşı karşıya bırakmıştır.

Görünen odur ki bu sorun ne ilk ne de son olacaktır!

Öncelikle belirtmek isteriz ki sağlık hizmeti sunumu kesintisiz yürütülmesi gereken ve süreklilik arz eden bir hizmettir. Hiçbir kurum veya hizmet sunucusu herhangi bir nedenle sağlık hizmeti almak üzere başvuran hastayı geri çevirmemeli ve mağduriyet yaşatmamalıdır.

5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’nda Kurumun amacının “sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmek” olduğu belirtilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, 5510 sayılı yasanın 73. maddesi gereğince kendisine verilen sağlık hizmetlerini sağlama yükümlülüğünü, bu hizmetlere etkin, adil ve kolay erişilebilecek bir şekilde ve aksatılmaksızın yerine getirmesi gereken bir kurumdur.

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmalarını internet üzerinden ve bilgisayar yazılımları ile yürütmektedir. Ancak kurulan sistemin yetersizliği, elektrik kesintisi gibi ufak bir aksaklığın tüm hizmetlerin bir anda devre dışı kalmasını beraberinde getirmektedir.

Kurumun olağandışı durumlarda hizmet sunumunun aksamadan yürümesini temin edecek yedek sistemleri ve yöntemleri planlamasına ve yapılandırmasına mutlak surette ihtiyaç vardır.

23-24 Temmuz 2011 tarihlerinde sistemin devre dışı kalacak olması; gerek hastalarımız, gerekse nöbet görevini yerine getirecek olan eczacılarımız için adeta bir kabusa neden olacaktır.

Meslektaşlarımız belirtilen tarihte sisteme girip muayene ücretlerini, ilaç fiyat farklarını ve ilaç bitiş tarihini göremeyecekleri için SGK’lı vatandaşlarımız ilaçlarını ceplerinden ödeyerek almak zorunda kalacaklardır.

SGK’nın bu konuda herhangi bir çözüm önerisi dahi sunmaması nedeniyle bu tarihte meslektaşlarımızla hastalarımız karşı karşıya kalacaklardır.

SGK olağandışı hallerde (bakım, onarım, güncelleme vb.) hizmetin aksamaması için devreye girecek yeni bir yedek sistem çalışmasını ivedilikle başlatmalıdır.

Dün hak arama eylemlerimizde kepenk kapattığımız için biz eczacıları ilaç hizmetini aksatmakla suçlayarak sözleşmemizi fesheden Sosyal Güvenlik Kurumu, bugün nöbet görevini yerine getirecek olan eczanelerimize herhangi bir çözüm sunmadan sistemi tamamen kapatmayı sıradan bir şeymiş gibi duyurmaktadır.

Kamuoyunca bilinmelidir ki, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Medula-Reçete Provizyon Sisteminin bir gün boyunca devre dışı kalması nedeniyle ilaç hizmetinin aksamasının sorumlusu biz eczacılar değiliz!

Saygılarımızla."

İstanbul Eczacı Odası
Yönetim Kurulu

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ceza infaz kurumlarındaki kişi sayısı artıyor
Ceza infaz kurumunda 31 Aralık 2019 tarihindeki kişi sayısı 291 bin 546 olurken, 2018 yılına oranla yüzde...

Haberi Oku