Gündem:
banner398
Sigara içenlere 'SGK vergisi' geliyor
Sigarayla mücadele konusundaki uygulamalara bir yenisi daha ekleniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun uzun süredir üzerinde çalıştığı düzenleme ile yakın zamanda sigara satışlarından paket başına SGK payı alınacak.

Sigara içenlerle içmeyenler arasındaki sağlık problemlerinin farklılık göstermesi ve içenlerin hastalanma oranlarının daha yüksek olması yeni düzenlemeyi gündeme getirdi.

Sigaranın zararları dolayısıyla oluşan hastalık durumlarında tedavi masraflarının da oldukça yüksek olması ve SGK tarafından karşılanması düzenlemenin kısa sürede Bakanlar Kurulu’na sunulacağına işaret ediyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, uygulanacak SGK payı ile sigara tüketimin daha da azalacağını belirtiyor.Dr. Mustafa Aydın, “Sigara İçenlerin Sağlık Primleri Arttırılmalı”


Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olarak bu güne kadar yapılan tüm uygulamaları destekledik ve sigarayla mücadele konusunda çalışmalarımızı sürdürdük.

1999 yılından bu yana özellikle çocuk ve gençlerin sigara ve tütün mamulleriyle tanışmasına mani olunması, kapalı alanlarda sigara içilmesinin önlenmesi, sigaranın zararları konusunda halkın bilinçlendirilmesi ve toplum sağlığının korunması, kara paket uygulamasına ve özellikle de sigara tüketenlerin sigorta primlerinin yükseltilmesi konusunda meclise ve ilgili bakanlıklara öneriler sunduk. Bugün bu çalışmaların meyvelerini toplamaktan memnuniyet duyuyoruz.

Toplumumuz da sigara konusunda büyük hassasiyet gösteriyor. Ülkemiz otobüslerinde hatta uçakta bile sigara içilen bir yerdi. Şimdi ise derneğimizin de katkılarıyla hazırlanan sigara ile ilgili yasal değişiklikler oldukça değişiklikler getirdi.

İnsanlarımız da sigara konusunda daha hassas sigara içenler bile bırakmanın yollarını arıyor. Yasal düzenlemeler büyük değişikliklere sebep oldu. Artık kapalı alanlarda sigara içilmiyor.

İçilen yerlerde de hemen bildirimler geliyor. Bu bağımlılığın getirdiği kısa ve uzun vadedeki sonuçlar ortada. Devlette bu yönde üstüne düşeni yapıyor ve yapmaya da devam edecek.

Hazırlanan kamu spotları da insanları bilinçlendirme yönünde önemli bir adım. Her ne kadar bağımlılık yaşı 10-11 e kadar inmiş olsa da yeni nesil sigaraya ve zararlarına karşı daha bilinçli. Bunlar derneğimizin de katkılarıyla olan önemli gelişmelerdir.

“Sigara içenle içmeyen arasındaki fark sağlık raporlarında ortaya çıkıyor”


Diğer bir konuda, sigaraya bağlı hastalıkların devletin sağlık harcamalarında önemli bir yer tutması, bakanlıklar harekete geçirdi. Sigaraya, paket başına belirlenen sağlık vergisi konulması tartışılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Sosyal Güvenlik Kurumu ile birlikte hazırladığı rapora göre, Türkiye’de devletin yaptığı sağlık harcamalarının yüzde 9'u sigara kaynaklı.

SGK, Nisan 2010 ile Mart 2011 arasında sigara kaynaklı hastalıkların tedavisi için 2,8 milyar TL ödeme yaptı. Bu tablo, sağlık harcamalarının sürekli artmasının da etkisiyle sigara üzerinden sağlık vergisi alınmasını gündeme getirdi. 

Bu konuda henüz yasal bir düzenleme yapılmadı ancak hükümetin gündeminde olduğu biliniyor. Sigaranın sağlık üzerindeki kötü etkileri araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Bu araştırmalar göre, sigara tiryakisi erkeklerin %40'ı henüz emeklilik yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Bu oran sigara kullanmayanlarda %18'dir. Sigara kullanan kadınlarda ise rahim kanseri riski çoğalmaktadır, hamile kadınların sigara içmesi ise sakat ve ölü doğumlarla sonuçlanmaktadır.

Her yıl 6 milyon insan sigaradan ölmektedir. Bunlardan 5 milyon kadarı ya halen sigara içen veya sigara içmeyi bırakmış olanlardır. 600 000 kadarı ise, hiç sigara içmediği halde, sigara içilen ortamlarda bulunmalarından dolayı ölenlerdir.

Yaklaşık olarak her 6 saniyede bir, bir insan sigara yüzünden ölmektedir. Her 10 yetişkinden birisi, sigaranın neden olduğu hastalıklardan dolayı ölmektedir.

Halen sigara içenlerin yaklaşık olarak yarısı eninde sonunda sigaranın neden olduğu hastalıklardan dolayı ölecektir. Sigara, 20. yüzyılda 100 milyon insanın ölümüne neden olmuştur.

Eğer sigaradan kaynaklanan ölümler aynı hızda devam ederse, 21. yüzyılda bir milyardan fazla insan sigaranın yol açtığı hastalıklardan dolayı ölecektir. Önlem alınmadığı takdirde, 2030 yılına kadar sigaradan kaynaklı ölümlerin miktarı her yıl 8 milyona çıkacaktır.

"Sigara sağlığa zararlıdır" söylemi, topluma mal olmuş bir slogandır. Ancak, bu sloganın doğruyu ne ölçüde yansıttığı sorgulandığında, sigaranın gerçek etkilerini maskelemek ve sigarayı masum göstermek amacı ile uydurulan bir slogan olduğu anlaşılacaktır.

Çünkü her yıl, sadece ülkemizde 115 bin, dünyada ise 5,5 milyon insan sigaradan dolayı erken yaşta hayata veda etmektedir. Yani her 6 saniyede, 1 kişi, sigara kurbanı olmaktadır.

Şimdi ben sigara içmiyorum ama içenle aynı vergiyi ödüyorum. İçende risk daha yüksek, tedavi ve tanı masrafları fazla. Neden ben aynı vergiyi ödeyeyim ki? Bu yeni düzenlemenin sigara tüketimini daha da düşüreceğini düşünüyor ve olumlu buluyorum.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Eren Erdem kimdir, Küçükçekmece Belediye...
Eren Erdem CHP'nin Küçükçekmece Belediye Başkanı Adayı mı olacak? CHP'nin tutuklu PM Üyesi...

Haberi Oku