Gündem:
Yedek subay nasıl olunur, yedek subay ne yapar, maaşları ne kadar?

En az lisans mezunu olan askerlik yükümlülerini askerlik görevlerini ya kısa dönem er olarak ya da yedek subay olarak yapabiliyor. Lisans mezunlarının büyük bir çoğunluğu kısa dönem er olarak silah altına alınırlar. Geriye kalan yükümlüler ise yedek subay statüsünde askeri görevlerini tamamlarlar. Hal böyleyken yedek subay tercihinin neye göre belirlendiği yükümlüler tarafından merak ediliyor. Peki hangi meslek grupları yedek subay olmaya daha elverişlidir, hangi bölüm mezunları yedek subay olabilir?

Türk Silahları Kuvvetleri, askeri birliklerin ihtiyaçları doğrultusunda lisans mezunu yükümlülerden askerlik görevlerini subay statüsünde yapmalarını talep edebiliyor. Subay statüsünde askerlik yapan yükümlüler asteğmen olarak sınıflandırılıyor.

TSK, her celp döneminde yedek subay ihtiyacına göre lisans düzeyindeki yükümlüler arasından subay alımı yapıyor. Yedek subay olarak istihdam edilen yükümlü sayısı her celp döneminde farklılık gösterebiliyor. Birlikler celp döneminden önce kaç adet subaya ihtiyacı olduğunu ilgili birimlere bildiriyor ve bu doğrultuda alım yapılan yedek subaylar ihtiyaca göre askeri birliklerin asteğmen kadrolarına yerleştiriliyor.

Askeri birliklerde matematik ve mühendislik alanlarından mezun olmuş lisans diplomalı yükümlülere daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Aslında her meslek kolunun yedek subay olarak askeri birliklerde istihdam edilmesi mümkün olabiliyor fakat mühendis, doktor, savcı gibi mesleklerden daha fazla yedek subay alımı yapılıyor. Doktorlar ve diş hekimleri ise askerliklerini zorunlu olarak yedek subay statüsünde 12 ay yapıyor.

Yedek Subay Maaşları 2019

Acemiliği bitirip birliğinde görev yapmaya başlayan asteğmene ise asteğmen maaşı veriliyor. Normal şartlar altında batı illerimizden birinde görev yapan bekar bir asteğmen yaklaşık olarak 5249 TL maaş alıyor. Doğuda görev yapan bir asteğmen ise yaklaşık olarak 5749 TL maaş alıyor. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılıyor. Maaşlar arasında bu nedenle ciddi farklar oluşuyor.  KKTC ve BOSNA’da asteğmenlik yapan kişilere ek ödemeler yapılmakta ve bu kişilere ciddi maaşlar ödeniyor. Yurt dışında görev yapan asteğmenler batıda görev yapan asteğmenlerin neredeyse iki katı maaş alabiliyor.

Yeni askerlik sistemi ile birlikte yedek subay alımı yeniden başlayacak. Yedek Subay Sınıflandırma Sonuçları E-Devlet'ten sorgulanabiliyor. İlgili link: https://www.turkiye.gov.tr/yedek-subay-siniflandirma-sonucu

Yedek Subaylık İşlemleri

 Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa), vali yardımcısı, kaymakam, diplomat, okutman, üniversite araştırma görevlisi, üniversite öğretim görevlisi, insansız hava aracı/silahlı insansız hava aracı kadrolarında görev yapan yükümlülerin mesleklerini icra ettiklerine dair belgelerini hazır bulunduracaklardır

6. Seçim ve sınıflandırma sonuçları milli savunma bakanlığınca 18 ocak 2019 tarihinde e-devlet kapısından yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.

7. Seçim ve sınıflandırma sonucunda;

A. Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 30 ocak-01 şubat 2019, ikinci grubu ise 13-14 mart 2019 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.

B. Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden bir iş günü öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evrakını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.

C. Yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haydar Baş neler yapmıştır, kimdir?
Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş kimdir?

Haberi Oku