Kadın ve Aile:
Bayanlar için hassas tedavi

Kürtaj bazı zorunlu durumlarda gebeliğin sonlandırılabilmesi için yapılan işlemlerin başında gelmektedir. Bazı çiftlerin korkulu rüyası olan istenmeyen gebelik durumlarının sona erdirilebilmesi için yapılacak olan bu işlem ile çözüm bulunabilmektedir.

Günümüz teknolojik imkanlarının da etkileri ile özellikle sağlık sektöründe kullanılan yöntemlerde değişiklikler yaşanmaktadır. Geçmişte oldukça ilkel yöntemler kullanılarak yapılan bazı işlemler günümüzde gelişmiş teknolojinin yardımı ile oldukça kısa sürelerde ve kolaylıkla yapılabilmektedir. Kürtaj ile gebeliğin sonlandırılması işlemi de zaman içerisinde oldukça farklı şekillerde yapılabilmesinin önü açılmıştır.

Gebelik Tespitinin Yapılması

Gebelik çiftlerin cinsel ilişki sonrası kadın yumurtasının döllenmesi sonucu oluşmaktadır. Belirtilerinin görülmesi ile birlikte yapılacak bazı basit testlerle gebelik durumu tespit edilebilecektir. Gebeliğin en bilinen belirtisi adet gecikmesidir. Adet zamanının gecikmesi ile birlikte kadınlar gebelikten şüphelenerek gerekli testleri yapabileceklerdir. İstenmeyen gebeliklerin oluşması durumunda ise ile gebeliğin sonlandırılması sağlanabilmektedir.

Kürtaj Teknikleri

İstenmeyen gebeliğin basit bir test ile tespit edilmesinin akabinde doktorunuza başvurarak gerekli olan testlerin yapılması ile kesin tanının konulmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde kürtaj yapılması için birden fazla teknik kullanılabilmektedir. Yapılacak farklı işlemler sayesinde gebeliğin sonlandırılması mümkün olabilse de kişilerin tercihlerine göre farklılıklar görülebilmektedir. Genel olarak kürtaj işlemi ağrılı geçebileceği için anestezi uygulanması gerekmektedir. Tercih edilecek olan anestezi çeşitleri hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilecektir.

Anestezi Çeşitleri

Kürtajın yapılabilmesi için lokal ve sedasyon yani genel anestezi olmak üzere 2 çeşit anestezi çeşidi uygulanmaktadır. Lokal anestezide rahim ağzına yapılacak olan iğne sayesinde bu bölgenin uyuşması sağlanabilecektir. Bu durumda hasta uyanık olacak ve yapılan işlemleri görebilecektir. Sedasyon anestezide ise koldan verilecek olan ilaçlar ile hastanın uyutulması sağlanmaktadır. Kısa süreli olarak etkili olacak bu ilaçlar işlemin bitmesi ile hastanın kendine gelmesi sağlanabilecektir. İki yöntemde de işlem sonrasındaki 15-20 dakikalık dinlenmenin ardından hastalar taburcu edilebilmektedir. Kullanılacak olan bu anestezi yöntemleri ile kürtaj işlemleri sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilecektir.

Kızlık Zarı Nedir?

, kadınların vajina girişlerinde bulunan ve içeriye doğru 1 cm mesafede bulunan ortası halka şeklinde açık bir zardır. Bu açıklıktan adet döneminde gerçekleşen kanamanın dışarı akması sağlanmaktadır. Kızlık zarları yapılarına göre değişiklik göstermekle birlikte bazı kadınlarda esnek yapıda ve dayanıklı olabileceği gibi bazı kadınlarda ise narin yapıda olabilecektir. Cinsel ilişki ya da mastürbasyon ile yırtılabileceği gibi esnek olmayan zarlar düşme ya da farklı etmenlerden dolayı yırtılabilecektir.

Kızlık Zarı Dikimi

Zarar görmüş ya da yırtılmış olan kızlık zarlarının tekrar dikilmeleri de günümüz teknolojisi sayesinde mümkün olmaktadır. Zarar görmüş ya da yırtılmış olan kızlık zarları özellikle bazı kadınlar tarafından istenilen ilk cinsel ilişki esnasında kanama yapmayacaktır. Bu durumun düzeltilmesi için genel olarak kızlık zarı dikimi hastalar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle kanamanın yoğun olarak görülmesi isteniyorsa kızlık zarlarının flep yöntemi ile yeniden oluşturulması sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Vajina arka duvarından alınabilen küçük bir doku parçası ile kızlık zarı dikimi gerçekleştirerek istenilen kanamanın da gerçekleştirilmesi sağlanabilmektedir. Uygulanacak olan farklı yöntemler bulunuyor olsa da yapılacak olan işlemlerin istenilen sonuçları vermesi kızlık zarı dikimi işleminin doğru doktorlar tarafından yapılmasına da bağlı olacaktır. İstenilen sonuçların alınabilmesi için doğru yöntemlerin doğru şekillerde kullanılması gerekmektedir.

Bu şekilde yapılacak olan işlemler ve sonuçları hakkında daha detaylı bilgi almak ve aynı zamanda aklınızdaki soru işaretlerini giderebilmek için www.uzayyildirim.com internet sitesini ziyaret ederek kızlık zarı dikimi ya da kürtaj hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Çocuklar ve ebeveynler için evde yapılabilecek...
Ebeveynlerin çocuklarıyla bir arada keyifli ve kaliteli vakit geçirmesini sağlayacak birçok aktive bulunuyor.

Haberi Oku