Kadın ve Aile:
banner398
Boşanma davası nasıl açılır?
Çiftler anlaşarak evlendikleri gibi boşanabilirler de. Bu çok doğal bir süreçtir ve hukukumuzda da yeri vardır. Bu yazımızda size boşanma davası nasıl açılırı anlatacağız.

Boşanma davası tek taraflı ya da çift taraflı olarak açılır. Aile mahkemesine boşanma isteğinizi belirtmeniz gerekir. Aile mahkemeleri şehrin adliye binaları içinde yer alır.

Her hâkimin baktığı bir aile mahkemesi salonu vardır ve aile mahkemesi salonları numarala ile anılır: 1. Aile Mahkemesi, 2. Aile mahkemesi vs. Son 6 ay içinde kayda geçirilmiş ikametgâhlarınıza yakın adliyelerden ya da eğer şehir değiştirmişseniz gittiğiniz şehrin mahkemesinde dava açabilirsiniz.Dava için nüfus kimlik fotokopiniz gerekli olacaktır. Eğer istenirse ikametgâh bilgilerinizi muhtarlıktan daha sonra alabilirsiniz, zaten eksik bilgilerde görevliler sizleri uyarmaktadır.

Bu evraklara yapılan harcamalara dosya masrafları denir ortalama bir boşanma davasında masrafınız 40-50 TL arasında değişir. Eşlerin ayrı şehirlerde olması bir tarafın mahkemeye gelmesini zorlaştırabilir.

Bu durumda davacı tarafından mahkeme aracılığıyla davalıya tebligat gönderilir. Davacı bu tebligatı aldığı zaman kendisine en yakın mahkemeye gidip kimlik doğrulaması yaptıktan sonra davacıya cevaben bir dilekçe yazabilir.

Tebliğde davacının şikâyet dilekçesi de yer alır. Davalı isterse bu dilekçedeki söylemleri reddedilir ya da kabul edebilir. Cevap dilekçe posta yollu gönderildiği için davalının bunu mümkün olduğunca erken postaya vermesi gerekir eğer cevap celse anında gelmezse hâkim karşı tarafından iştiraksizliğinden dolayı davayı ileri bir tarihe atabilir.

Ortada bir çocuk varsa boşanma davalarına velayet konusu da dâhil edilir. Ergin bir çocuk kimin yanında kalacağına kendisi karar verir. Eğer çocuk küçükse bir psikolog denetiminde tutulması gerekebilir.

Dava sırasında şahit göstermeniz gerekebilir. Şahitler karşı tarafın mahkemeye gelmediği zamanlarda ya da suç teşkil eden durumlarda mecburî hale gelir. Şahitler genelde davacı mahkeme salonunun dışına çıkarılmadan dinlenir.

Şahitlerin bir kişi için masrafı 33 TL’dir ve üç şahit tutmanız gerekebilir. Şahitli celse sonunda gelmeyen şahitlerin masraflarını geri alınabilir ama dava masraflarının çıkabilme ihtimaline karşılık dava sonuna kadar bu paranın mahkemede kalması önerilir.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Türkiye sezaryen doğumda dünya dördüncüsü
Türkiye’nin dünya genelindeki sezaryen oranına bakıldığında yüzde 53 ile dördüncü sırada olduğu...

Haberi Oku