Küçükçekmece:
'Küçükçekmece halkı ilçesinden memnun'
banner420
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Murat Şeker tarafından gerçekleştiren ve İstanbul Ticaret Odası tarafından yayımlanan ‘İstanbul’da Yaşam Kalitesi Araştırması’ ilginç sonuclarıyla dikkat çekti.

Araştırmada, 18 yaş üstü 2 bin 410 kişiyle yapılan anket sonuçlarına göre İstanbul’daki 39 ilçe hakkında bilgiler ortaya konuldu. Buna göre en yaşanılır ilçe Kadıköy olurken, yaşam kalitesi en düşük ilçe ise Esenler.

ESENLER’DE KIYAFETE DİKKAT Araştırmaya katılanlara ilçelerde yaşayanların kılıf kıyafetlerine önem verip vermedikleri sorusu yöneltilmiş. Esenler’de yaşayan vatandaşlar ilk sırada yer alırken onu Eyüp, Ümraniye, Başakşehir ve Pendik izliyor. Beyoğlu, Şişli, Kadıköy, Beşiktaş ve Avcılar ise son sıralarda.

KADIKÖY’DE GELİR ÖNEMLİ: Yaşadıkları ilçedeki diğer bireylerin gelir durumlarının önemli olduğunu düşünenlerin listesinde Kadıköy ilk sırada yer alıyor. Onu Beşiktaş, Beylikdüzü, Maltepe ve Ataşehir izliyor.

EYÜP’DE DİN BELİRLEYİCİ:
Yaşadığı ilçedeki insanların dini inanış ve yaşayış bizimlerine önemseyenler listesinde ilk sıralarda Eyüp, Fatih, Güngören, Sultanbeyli ve Zeytinburnu yer alırken, siyasi düşünceleri açısından yaşadığı ilçedeki insanların en fazla Göngören, Esenler, Avcılar, Bahçelievler ve Gaziosmanpaşa’da yaşayanlar önemsiyor. İnsanların etnik kökenlerini önemseyenler listesinde ise ilk sıralarda Esenler, Esenyurt, Güngören, Gaziosmanpaşa ve Avcılar yer alıyor.

İLÇESİNDEN MEMNUN OLANLAR: İlçelerinde yaşamaktan en memnun olanlar Adalar, Şile, Silivri, Küçükçekmece ve Çatalca halkı. Arnavutköy, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli, Bayrampaşa ve Güngören’de yaşayanlar memnun olmadıklarını söylemiş.

KÜÇÜKÇEKMECELİLER SOSYAL YAŞAMDAN MEMNUN:Yaşadığı ilçedeki sosyal yaşamdan memnun olanların yoğunlaştığı ilçeler Kadıköy, Şişli, Zeytinburnu, Beşiktaş ve Küçükçekmece olarak sıralanırken, Sancaktepe, Sultanbeyli, Gaziosmanpaşa, Sultangazi ve Arnavutköy memnuniyetin en düşük olduğu ilçeler.

ŞİŞLİ GÜVENLİ İLÇE: Güvenlik açısından duyulan memnuniyet sıralamasında Şişli, Adalar, Ataşehir, Çatalca ve Büyükçekmece ilk sıralarda yer alırken, Esenler, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Arnavutköy ve Sultanbeyli listenin en altlarında yer alıyor.

KALABALIKTAN ŞİKAYETÇİLER: Nüfus yoğunluğundan duyulan memnuniyet açısından Adalar, Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Şile ilk sıralarda. Gaziosmanpaşa, Güngören, Bayrampaşa, Bahçelievler ve Kağıthane ise kalabalıktan en fazla şikayet edilenler.

FATİH’E ULAŞIM KOLAY: Ulaşım açısından bakıldığında ise; Zeytinburnu, Beyoğlu, Şişli, Kadıköy ve Fatih’te yaşayanlar memnun olduklarını dile getirirken, Sancaktepe, Sultanbeyli, Çekmeköy, Arnavutköy ve Başakşehir’de yaşayanlar şikayetçi.

ZEYTİNBURNU SAĞLIK ZENGİNİ: Sağlık kurumları açısından en fazla memnuniyet duyulan ilçeler Zeytinburnu, Fatih, Silivri ve Kadıköy’ken, Gaziosmanpaya, Sancaktepe, Sultanbeyli, Arnavutköy ve Sultangazi ilçelerinde memnuniyet düzeyi düşük.

EĞİTİMDE BEŞİKTAŞ: Eğitim açısından ise Şişli, Üsküdar, Fatih, Kadıköy ve Beşiktaş en fazla memnuniyet duyulan ilçelerin başında gelirken, Arnavutköy, Sancaktepe, Güngören, Gaziosmanpaşa ve Sultanbeyli memnuniyet düzeyinin düşük olduğu ilçeler.

ZENGİN-FAKİR GERİLİMİ: Zengin ve fakir arasında gerilimin en yüksek olduğu ilçeler Güngören, Bahçelievler, Esenler, Sultanbeyli ve Bağcılar... Kartal, Adalar, Ümraniye ve Maltepe ise gerilimin en düşük olduğu ilçeler.

KADIN-ERKEK GERİLİMİ: Kadın-erkek gerilimi açısından en fazla gerilim Güngören, Bağcılar, Esenyurt, Sultangazi ve Esenler’de. Adalar, Kadıköy, Zeytinburnu, Beşiktaş ve Sarıyer en alt sıralarda yer alıyor.

ETNİK GERİLİM: Etnik kökenleri farklı gruplar arasında gerilimin yaşandığı ilçeler arasında Bağcılar, Güngören, Sancaktepe, Fatih ve Bahçelievler ilk sıralarda yer alırken, Büyükçekmece, Çatalca, Silivri, Arnavutköy ve Başakşehir son sıralarda yer alıyor.

DİNİ GERİLİM: Dini inançları farklı gruplar arasında gerilim Güngören, Sancaktepe, Beşiktaş, Avcılar ve Esenler’de ilk sıralarda yer bulurken, Çatalca, Büyükçekmece, Şile ve Adalar’da ise bu gerilim alt sıralarda.

SİYASİ GERİLİM. Farklı siyasi düşünce grupları arasındaki gerilim en çok Sancaktepe, Güngören, Bahçelievler, Üsküdar ve Esenler’de görülürken, Çatalca, Büyükçekmece, Silivri, Başakşehir ve Şile en az yaşandığı yer.

SANCAKTEPE’DE KOMŞULUK İYİ: Komşuluk ilişkileri açısından Sultanbeyli, Arnavutköy, Sarıyer, Sultangazi ve Üsküdar memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu ilçeler. Küçükçekmece, Bayrampaşa, Güngören, Gaziosmanpaşa ve Esenyurt ise memnuniyetin en düşük olduğu yerler.

EVDE GÜVEN HİSSEDENLER: Evinde otururken kendisini güvende hissedenlerin çoğunlukta olduğu ilçelerin başında Ataşehir, Şile, Adalar, Silivri ve Çatalca yer alırken, Bayrampaşa, Esenler, Bağcılar, Güngören ve Gaziosmanpaşa ilçeleri ise sonra yer alıyor.

GECE GÜVENLE YÜRÜMEK: Gece yalnız yürürken duyulan güvenlik açısından sorulduğunda Büyükçekmece, Silivri, Ataşehir, Şile ve Adalar ilçeleri en fazla güvende hissedilen ilçeler iken, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar, Bayrampaşa ve Arnavutköy ise en az güvende hissedilen ilçeler oldu.

EN KALİTELİ YAŞAM KADIKÖY’DE: Birinci derecede yaşam kalitesine sahip ilçeler Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu ve Şişli. İş ve sosyal hayatın en yoğun yaşandığı bu ilçelerin gerek ulaşım imkanlarının sıklığı gerekse ekonomik gelişmişlik açısından en yüksek yaşam kalitesine sahip olmaları şaşırtıcı değil.

KÜÇÜKÇEKMECE ÜÇÜNÇÜ DERECEDE:
İkinci derecede yaşam kalitesine sahip olan ilçeler ise Fatih, Bakırköy, Sarıyer, Ataşehir, Adalar ve Üsküdar olurken, üçüncü derecede yaşam kalitesine sahip olan ilçeler ise Beykoz, Bahçelievler, Kağıthane, Beylikdüzü, B.Çekmece, Şile, Silivri, Eyüp, Ümraniye, Kartal, Tuzla, Avcılar, Pendik, K.Çekmece, Maltepe ve Zeytinburnu.

ESENLER EN SONLARDA: Dördüncü derecede yaşam kalitesi endeksine giren ilçeler ise, Başakşehir, Sultangazi. Sancaktepe, Güngören, Çekmeköy, Bayrampaşa, Arnavutköy, Esenyurt, Bağcılar yer alıyor. Yaşam kalitesi en düşük ilçeler ise Sultanbeyli, Gaziosmanpaşa ve Esenler olarak belirlendi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Küçükçekmece'de atık yağlar toplanıyor
Küçükçekmece Belediyesi, bitkisel atık yağları, evlerden toplayarak geri kazanımını sağlıyor.

Haberi Oku