Küçükçekmece:
Mehmet Akif'in kabrini ziyaret ettiler
Küçükçekmece Belediyesi’ne bağlı 6 Bilgi Evi’nin öğrencileri, şair Mehmet Akif Ersoy'un kabrini ziyaret etti.12 Mart 1921 İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin yıldönümü nedeniyle yapılan ziyarette öğrenciler milli şair için dua etti.

Vatan aşkı anlatıldı

Kabir ziyaretine Bilgi Evleri yöneticileri ve öğretmenleri eşliğinde gelen öğrenciler, önce Mehmet Akif Ersoy hakkında bilgi aldı. Milli mücadele dönemini şiirleriyle anlatan şairin çeşitli mısralarına da konuşma sırasında yer verildi. Fatih Bilgi Evi yöneticisi Emin Yapıcı Mehmet Akif Ersoy'un yaşam öyküsünü, vatan aşkını ve İstiklal Marşı'nın kabul ediliş hikayesini öğrencilere anlattı.

Kabri başında İstiklal Marşı okundu

 
Şair hakkında verilen bilgilerin ardından Taştepe Bilgi Evi öğrencilerinden Nihal Şimşiroğlu İstiklal Marşı'nın tamamını okudu. Tüm marşı hep bir ağızdan okuyan öğrenciler, daha sonra dua etti. Son sözlerinde bile milletini düşünerek "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" diyerek hayata gözlerini yuman Mehmet Akif Ersoy, bu önemli günde mezarı başında saygıyla anıldı.

Mehmet Akif'in hayatı ve İstiklal Marşı


1873′te İstanbul’da doğdu. 4 yaşında Fatih’te Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde başladığı eğitimini Fatih Merkez Rüştiyesi’nde sürdürdü. Ardından Mülkiye Mektebi’nin idadi (lise) bölümünü bitirdi. Babasından Arapça öğrendi. Fatih Camii’nde İran edebiyatı okutan Esad Dede’nin derslerini izledi. Farsça ve Fransızca öğrendi. Babasının ölümü ve evlerinin yanması üzerine Mülkiye’nin yüksek kısmından ayrılmak zorunda kaldı.

Halkalı Mülkiye Baytar Mektebi'nde okudu

1889’da girdiği Halkalı Mülkiye Baytar Mektebi’ni 1893’te birincilikle bitirdi. Ziraat ve Ticaret Nezareti’nde veteriner olarak çalışmaya başladı. Rumeli, Arnavutluk ve Arabistan’da dolaştı. Geniş halk kesimleriyle, köylülerle yakın ilişkiler kurdu.

Halkalı Ziraat Mektebi ve 1907’de Çiftçilik Makinist Mektebi’nde ders verdi. 1908’de Dârülfünûn Edebiyat-ı Umûmiye müderrisliğine atandı. Umur-ı Baytariye Müdür Muavini görevine getirildi. Kısa süre sonra bu görevden ayrılıp yalnızca Halkalı Mülkiye Baytar Mektebi’nde ders vermeyi sürdürdü.

İstiklal Marşı için 724 eser katılmıştı

1913′te İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne girdi. 1′inci Dünya Savaşı sırasında bu cemiyete bağlı bir örgüt olan Teşkilat-ı Mahsusa aracılığıyla Almanya’daki Müslüman tutsakların durumunu incelemek üzere Berlin’e gönderildi. Daha sonra Arabistan ve Lübnan’a gitti.

Batı uygarlığının koşullarına ve Doğu-Batı çelişkisine tanık oldu. İstanbul’a dönüşünde Dâr-ül-Hikmet-i İslâmiye adlı kuruluşun başkâtipliğine atandı. İzmir’in işgalinden sonra Anadolu’da başlayan kurtuluş hareketine destek verdi. Balıkesir’de yaptığı konuşma, İstanbul hükümetini endişelendirdi, görevinden alındı.

Ödülü Türk Ordusuna hediye etti


Ama o mücadelesini sürdürdü. Camilerde yaptığı konuşmaların metinleri çoğaltılarak bütün yurda dağıtıldı. Ankara hükümetinin kurulması üzerine Burdur mebusu olarak Büyük Millet Meclisi’ne girdi. O sırada İstiklal Marşı için açılan yarışmaya katılan 724 eserin hiçbiri beğenilmemişti.

Maarif vekilinin isteği üzerine 1921′de “İstiklal Marşı”nı yazdı. Metin, 12 Mart 1921′de Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Mehmet Akif, ödül olarak kendisine verilen 500 lirayı Türk Ordusu’na armağan etti. Mehmet Akif 27 Aralık 1936’da İstanbul’da yaşamını yitirdi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Küçükçekmece'de yeni dönemde neler...
31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kala Küçükçekmece Belediye Başkan adayları...

Haberi Oku