İlk reklam ne zaman yapıldı, tarihteki ilk reklam

Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi’nde gerçekleşen söyleşide konuşan Fatih Ömeroğlu sanat ve reklam kavramları arasındaki bağlantıyı tarihsel boyutuyla ele aldı. Ömeroğlu uygulamalı olarak reklamcılığı anlattı.

“ZAMAN, BÜTÇE VE YETENEK GEREKLİ”

Bir reklamı analiz edebilmek için döneminin bilinmesi gerektiğini kaydeden Ömeroğlu, “Bir işi kendi mekanında ve kendi zamanında değerlendirdiğiniz zaman çok daha sağlıklı değerlendirmiş olursunuz” dedi. Bir sanat eserine bakıldığında karşımıza 3 ana başlık konu, imza ve tekniğin çıktığını kaydeden Ömeroğlu, bir eser ortaya çıkarmak için ise zaman, bütçe ve yetenek gerektiğini kaydetti. Bu noktada da sanatçı ve ajans kavramının ortaya çıktığını ifade eden Ömeroğlu, “Reklamın amacı para kazanmak, bu doğrultuda sanatın amacı bu mudur tartışmak gerek” diye konuştu.

“İLK REKLAM M.Ö. 3000’DE YAPILIYOR”

Reklamcılığın M.Ö. 3000’lü yıllara dayandığını kaydeden Ömeroğlu, “Sanatla reklam birleştiği noktaya ne reklam ne de sanat diyebiliriz. M.Ö. 3000 yıllarında reklam sesle yapılıyordu. Burada sanat anlatabilme yeteneğiyle ortaya çıkıyordu. Reklam siparişle yapılan bir iş. Eski zamanlarda sanat da öyleydi. Rembrandt’ ın gece nöbeti tablosu. Sanat o dönem statü göstergesi. Tüccarlar Rembrandt’ a bizi resmet diyorlar” dedi.

REKLAM METİNLERİNİ YALANCILAR YAZIYOR”

Matbaanın icadıyla tanıtımda değişiklik olduğunu kaydeden Ömeroğlu, “Matbaadan 30 yıl sonra ilk yazılı reklam basılıyor. Bir kilisenin duvarına yapıştırılıyor. İlk yazılı reklam bu.  Montaigne diyor ki incilerin satılabilmesi için bir aracı kuruma ihtiyaç var. Böylelikle reklam ajansı fikri ortaya çıkıyor. 1841’de ilk profesyonel reklam ajansı kuruluyor. Reklam metinlerini, çok iyi yalan söyleyenler, edebiyatçılar, şairler yazıyor. O dönemde biri diyor ki tek bir baston ile tüm orkestranın sesini çıkarabilirim diyor, bunu görmeye herkes tiyatroya gidiyor. Tabi bakıyorlar öyle bir şey yok. Yakıyorlar o tiyatroyu. Yalan ne kadar büyük olursa insanlar o kadar ikna oluyor”

“SANAT MEDYA KADAR GÜÇLÜ DEĞİLDİR”

1924’te televizyonun icadıyla ise reklamın yeni mecrası medyanın ortaya çıktığını da sözlerine ekleyen Fatih Ömeroğlu, sanatın hiçbir zaman medya kadar güçlü olmadığını, “Günümüzde sanat artık eskisi kadar güçlü değil, çünkü artık medya var. Sanatın kitlesi her zaman az kalmıştır” diyerek anlattı. Reklamların hep daha iyisi var, güzeli var; bunu alırsanız daha güzel yaşarsınız dediğini ifade eden Ömeroğlu, insanların dünya kadar şeye maruz kaldığını ifade etti. Deterjan reklamının sabah kuşağına konması gerektiğini belirten Fatih Ömeroğlu, “Reklam ajansı, insanları bir şeylere inandırmaya çalışır. Süre ve mekan kiralar ya da satın alır. Mesela bir deterjan reklamı Seda Sayan’ın programında yayınlanmalı. Bir futbol maçının ortasına konarsa bir işe yaramaz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halka dizisi konusu nedir, Halka dizisinde hangi...
Halka dizisi geniş oyuncu kadrosu ve ilginç konusu ile dikkat çekiyor.

Haberi Oku