Metropol:
banner398
Beylikdüzü Yaşam Vadisi'nde neler var?

Beylikdüzü’ne günlük 13 milyon litre ilave oksijen kazandıran Yaşam Vadisi 1. Etabı’nda 7.500 m2’lik bir gölet alanı, 2 büyük havuz, 2 adet şelale, su oyunları alanları ile küçük dereler yer alıyor. Vadide çeşitli anı parkları ve tematik parklar, satranç bocce ve gateball gibi açık hava oyun alanları, çim amfi, dinlenme ve sosyal etkinlik bölümleri bulunuyor. 1. Etap içerisinde 2 bin 560 adet yetişkin ağaç, 44 bin adet ağaçcık-çalı, 2 bin 400 adet bitki, 62 bin adet çiçek alana hayat katıyor. Yaklaşık 250 bin m2’lik Vadi, 7’den 70’e herkesin güvenli bisiklet kullanımına uygun. Alanda 3.62 km yürüyüş yolu ve 1.18 km bisiklet yolu var. 9 girişin mevcut olduğu vadide 538 araçlık otopark alanı da hazır durumda. 1. Etap için yapılan toplam maliyet ise yaklaşık 50 milyon TL. Vatandaşlara eksiksiz ve keyifli bir ortam sunabilmek için etapta tam 70 kişi görev alıyor.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi neler içeriyor?

Kuzeyden Çankaya Caddesi, Güneyden Anadolu Caddesi, Doğudan Derviş Eroğlu, Erdemli Caddesi, Batıdan da Kışla Caddesi ile çevrilmiş 242 bin 843 m2’lik Yaşam Vadisi1. Etap, Beylikdüzü’ndeki aktif yaşamın bir parçası haline geliyor. Vadi, doğal haliyle İstanbul’daki en büyük kent parkı oluyor. Yaşam Vadisi’nde halkın nefes alıp dinlenebileceği, eğlenerek sosyalleşerek kendini yenileyebileceği bir yaşam alanı oluşturuluyor. Alabildiğine yeşil, alabildiğine sosyal bir yaşam alanı olarak planlanan Yaşam Vadisi içerisinde bin 200 adet ağaç (100 tür), 40 bin adet Ağaçcık-Çalı (75 tür), bin 400 adet Sarılıcı-Tırmanıcı (6 tür), 6 bin 225 adet mevsimlik çiçek (8 tür) kullanılmıştır.

Yaşam vadisi çevresinde huzur evi, öğretmen evi, okul, 2 adet belediye hizmet alanı, buz pisti, koruluk, halı saha gibi kamu alanları ile entegre edilmiş bir peyzaj düzenlemesi ile eşsiz bir park olmaya adaydır.

Gölet, havuz, şelale ve su oyunları;

Gölet: 3360,96 metrekare, Uzak Doğu Bahçesi Gölet: 739,08 metrekare olmak üzere toplam 4100,04 metrekare biyolojik gölet bulunmaktadır. Bunların dışında; dere ve şelale: 1613,24 metrekare, meydan şelale: 184,45 metrekare ve sanat atölyesi havuz: 30,22 metrekare olmak üzere 3 adet daha su oyunu bulunmaktadır.

Yaşam Vadisi 1. Etaptaki göletlerin yapımında biyolojik arıtma sistemi kullanılmıştır. Kullanılan bu teknolojide, biyolojik gölet kimyasal bir temizlik yapmaya gerek kalmadan, suyun bitkiler ve ortamdaki bakteriler yoluyla temizlenmesi ile ortaya çıkan ekolojik oluşumlardır. Biyolojik göleti oluştururken amaç; doğadaki dengeyi bozmadan sudaki yosun konsantrasyonunu mikro-organizmalar yolu ile azaltmak ve fosforu su içinde dengelemektir.
Her türlü hava şartlarına dayanabilen, daima temiz ve sağlıklı olmasına imkan sağlamakta olup her mevsim estetik ve suyun mevcut olduğu bir bahçeyi hayranlıkla seyretme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca yine göl kenarında değerlendirilen renkli bitkilerle de adeta küçük birer cennet yaratılıyor.

Erişebilir ve Sosyal Yaşam Vadisi;

6 farklı noktada otopark, 9 adet kapı (1 adet ana giriş kapısı, 3 adet orta giriş kapısı, 5 adet küçük giriş kapısı), ile erişebilirliği sağlamaktadır. Beylikdüzü’ne yepyeni bir değer ve keyif katacak olan Vadi ulaşım bağlantıları, 1,18 km bisiklet yolları, toplam 3,62 km yürüyüş yolları, açık yeşil alanları, spor alanları, kafeleri ile ekolojik bir koridor sunacak vatandaşlara. 17 adet heykel, rölyef ve 5 adet meydan

Hem doğa Hem kent yaklaşımıyla ele alınmış olan Yaşam Vadisi 1. Etap Park; Gezinti, bisiklet, koşu ve yürüyüş yolları, akülü tren ile vadi gezisi, Çim teraslar ve Yapısal çözümler üretilerek oluşturulmuş seyir terasları, Biyolojik Gölet, bu Göleti destekleyen etkinlik Alanları ve Açık/Yarı açık/Kapalı Yapısal birimler, Sanat Atölyeleri ve Sergi Alanları, Şelale Kafeterya & Restoran, Çanakkale Şehitleri anısına park ve tören alanı, Ertuğrul Fırkateyni 125. Yıl Anı Parkı (japon bahçesi), Oyun Alanları (Bocce, Gateball, Satranç), Bitki Gösteri Alanları, Serbest çim alanları, Sosyal Etkinlik Alanları ve Sahne gibi fonksiyonları barındırmaktadır.

Kafe, Restaurant ve Kapalı birimler;

Yaşam Vadisi 1. Etap Kent parkı ve rekreasyon alanı olarak düzenlenmiş olup kentsel anlamda gelişen ve değişen Beylikdüzü’nün yeni yüzüne yön verecek, sosyal ve kültürel anlamda gelişimine ön ayak olacak önemli bir potansiyele sahiptir.

4 adet işletme (Yaşam kafe, kafe restaurant, göl kafe, japon çay evi), 1 adet sanat atölyesi, 1 adet başkanlık konutu, 4 adet wc bulunmaktadır.

Aydınlık ve Güvenli;

2 ve 5 metrelik aydınlatma direkleri, 2 metrelik led dekoratif aydınlatma, ağaç altı, kaya bahçeleri, havuz aydınlatmaları led projektörler ile aydınlatma ile gece bile capcanlı ve aydınlık bir kent parkı oluşturuldu.

60 adet güvenlik kamerası montajı yapılmış olup 3 tane 360 ˚ görüşlü ve 500 m’ye kadar net görüntü alabilen panoramik kamera bulunuyor. Vadi’nin 7/24 güvenli bir şekilde kontrol edilebilmesi için 5 adet üst düzey mobese kamerası ile Vadinin her noktasına ulaşılıyor. Görüntüler yaşam vadisi içerisinde yer alacak olan güvenlik kontrol merkezi ve Belediye’nin genel merkezine anında aktarılacak.

Ertuğrul Fırkateyni 125. Yıl Anı Parkı (japon bahçesi);

Beylikdüzü’nün göz bebeği Yaşam Vadisi’nin 1. Etap içerisinde şehitlerin anısına bir Japon Bahçesi oluşturuldu. 1889 yılında görevlendirilen Ertuğrul Fırkateyn’indeki 540 askerin şehit olduğu o günün unutulmaması için adım atan Beylikdüzü Belediyesi, Japon Bahçesi temalı çalışmayı kültürüne uygun şekilde tamamladı, bahçe, vatandaşların ziyaretini bekliyor. Bahçe, Japon İmparatoru Meiji Dönemi’nden sonra görülen batılılaşmanın etkilerini de kimliğinde taşıyor. Japonlar bahçeyi, sadece güzellik, zenginlik ya da lüks aracı olarak düşünmeyip karakterindeki doğa sevgisinin ve özleminin bir parçası kabul etmişlerdir. Bu nedenle Japon Bahçeleri doğanın çok güzel temsil edildiği, bir gezinti yeri, ressamın tuvaline bir şeyler karaladığı, şairin ilk dizelerini söylediği mekan ve en önemlisi insan ruhunun dinlendirildiği ortamlar olarak tasarlamıştır.

Oluşturulan mekanda, Japon çay törenlerinin yapılabileceği bir çay evi, kuru taş bahçeleri, pagoda, Japon fenerleri, zigzag köprü, küçük dere ve biyolojik göletler ile uygun diğer donatılardan oluşuyor. Tüm bitki materyalleri geleneksel Japon bahçelerinde yer alan bitkilerden seçilerek sonbahar renklenmelerine özen gösterilerek gerek giriş kapıları gerekse köprü ve donatılarda mümkün olduğunca orjinallerine bağlı kalınarak hazırlandı. Mutluluğu simgeleyen ve Sakura adı verilen kiraz, çam ve bambu klasik üçlü Japon bitkisi çeşitleri de bahçe içerisinde kullanıldı. Japon bahçesi alışılmışın dışında yatılan - uzanılan, piknik yapılan bahçeler değil; çevresinde gezilip sembolik tasarımların anlamlarının düşünüldüğü ruha hitap eden bahçelerdir.

Çanakkale destanı Parkı ve tören alanı;

1915-1916 yılları arasında yaklaşık 8 ay boyunca yapılan savaş sonucunda kazanılan zaferi anlatan bir köşe yapılmaktadır. Çanakkale savaşı dönemi 3 bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde lise ve dengi okullarda okuyan genç neslin( seçkin liselerinin öğrencileri) gönüllü olarak okuldan çıkıp savaşa giden çocukların anneleri ile vedalaşmalarını, savaşa giderken ki mutluluk ve gurur sahnelerini, siperlere inip savaşın soğuk yüzüyle karşılaşınca korku ve endişeleri konu alındı. Tüfekler çalınca son okul zilini…

“Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!”

İkinci bölümde eli silah tutan Mehmetçikler ve diğer bölümde ise Komutan ve kahramanlar yer almaktadır. Yine bu bölümde de vatanı için mücadele veren bütün kahramanların hikayesini anlatan gül bahçesine girercesine şehadete koşmuş şehitlerimizi, tarih yazmaya giden kahramanlarımızın hikayesi Dünya da eşi olmayan bir anıt rölyef ile anlatılacak. Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar payidar kılan ve bu uğurda şehit olan halkımız, ordumuz, analarımızı dedelerimiz ve atalarımız burada. Vadi içerisindeki Çanakkale destanını anlatan hilal şeklinde rölyef ve o ruhu yaşatacak olan konuşma, yazıların bulunduğu sütunlar ve figürler ile maneviyatı ile herkesi içine alan bir çalışma olacak.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

THY’den İstanbul Yeni Havalimanı ve uçuş...
THY’den İstanbul Yeni Havalimanı ve uçuş planlaması ile ilgili açıklama geldi.

Haberi Oku