Metropol:
İstanbul'daki yüzme suları iyi ve orta kalitede
banner420
İstanbul'da günlük ortalama 2,5 milyon metreküp su tüketimi neticesinde atıksuya dönüşen sular, 15 bin 240 km uzunluğundaki atıksu şebekesi ve kolektörlerle toplanarak, 141 km atıksu tüneliyle 60 atıksu arıtma tesisine ulaştırılıyor.

Tesislerde arıtmaya tabi tutularak arıtılan suların bir kısmının geri dönüşümü sağlanırken, atıksu arıtma tesislerinin enerji ihtiyacının bir kısmı da bu tesislerden karşılanıyor.

Yapılan bu çevre yatırımları sayesinde derelere, Marmara Denizi'ne, İstanbul Boğazı'na, Haliç'e ve Karadeniz'e arıtılmamış atıksu girişi önleniyor.

İstanbul Sahilleri yapılan bu çevre yatırımları sayesinde yüzülebilir kriterlere ulaştı. İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün son analizlerine göre, İstanbul'da belirlenen 80 yüzme alanında kötü kalitede suya rastlanılmadı.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün deniz suyuyla ilgili açıklaması:

2014 Yüzme Suları Analiz Sonuçları

76/160 / EEC sayılı Avrupa Birliği Direktifi doğrultusunda ilimizde Yüzme Suyu izleme çalışmaları 09/01/2006 tarih ve 26048 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği doğrultusunda Yüzme Suyu İzleme Çalışmaları Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır.

Yüzme Suyu Çalışmaları İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ilgili birimleri (İSKİ, Deniz Hizmetleri Müdürlüğü, Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü), İlgili İlçe Belediye Başkanlıkları ve Toplum Sağlığı Personellerinin işbirliğiyle yürütülmektedir.

Yüzme suları çalışmalarının amacı; insan sağlığını ve çevreyi korumak üzere, yüzme ve rekreasyon amaçlı kullanılan suların kalitesini belirlemek ve bu suların başta mikrobiyolojik olmak üzere her türlü kirletici ile kirlenmesinin engellenmesini sağlamaktır. 2014 yılında 80 yüzme alanında numune, izleme ve değerlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Sezon boyunca her yüzme alanından on beş günde bir numune çalışması yapılmaktadır. 09-10 Haziran 2014 tarihlerinde 80 adet yüzme alanından alınan numunelerin analiz sonuçlarının anlık değerlendirmesine göre; 70 adet iyi kalite, 9 adet yeterli kalite ve 1 adet kötü kalitede olduğu tespit edilmiştir. Daha önceki analiz sonuçlarına göre kötü kalite olarak değerlendirilen Beykoz ilçesi Riva Plajı yüzme alanından 16 Haziran 2014 tarihinde takip numunesi alınmış olup analiz sonuçları iyi kalite olarak değerlendirilmiştir.

Sonuç olarak; 19.06.2014 tarihi itibariyle ilimizdeki 80 adet yüzme alanında yüzme sularının iyi ve orta kalitede olduğu tespit edilmiştir. 2014 yılındaki yüzme alanlarına ait analiz sonuçları ve sonuçlarının anlık değerlendirilmesi ve bu husustaki her türlü doğru ve güncel bilgi Müdürlüğümüzün www.istanbulhalksagligi.gov.tr ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun http://yuzme.saglik.gov.tr adresinden yayınlanmaktadır.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Küçükçekmece'nin atık suyu Ataköy'deki...
İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’na 72 farklı noktadan atık su girişine...

Haberi Oku