Sağlık:
İmplant hakkında doğru bilinen yanlışlar
banner420
Günümüzde implant destekli dişler en mükemmel ve olgun dönemini yaşamaktadır. Ancak yine de  implantlarla ilgili yanlış bilgi ve fikir sahibi olabilmekteyiz.

Dişsizliğe son veren bu uygulama ile ilgili Diş Hekimi Cansın Özgür doğru bilinen yanlışları sizler için açıklıyor.

İmplant uygulaması sırasında hastanın ağrı duyması


İmplant uygulaması sırasında hastanın ağrı duyma olasılığı söz konusu bile değildir. Çünkü doğru uygulanmış bir anestezi sonrasında hasta yapılan hiçbir uygulamayı hissedemez.Bu uygulama çeşitliliği sınırsızdır. Lokal anesteziyle, uygulanan bölge ile beyin arasında ileti sistemi belirli bir süreyle bloke olur. Böylece yapılan hiçbir işlem kesinlikle beyin ve dolayısıyla hasta tarafından hissedilemez.

İmplant uygulaması sonrası hastanın ağrı duyması

İmplant uygulaması yapıldıktan sonra hastanın ağrı hissetmesi durumu düşük de olsa, söz konusudur. Fakat işlem prosedürün kurallarına uygun olarak yapıldığında bu çok sık yaşanmaz.Bu tatsız fenomenin hastalar tarafından en hafif şekilde geçmesi için hekim tarafından reçete edilecek ilaçlar vardır.

Hastaların bu ilaçları harfiyen uygulaması gerekmektedir. Bunun yanında hastaların uygulaması gereken başka kurallar söz konusudur. Bunların başında hastanın implant uygulanan bölgeden gelen kanın tükürülmeden yutması, tütün ve tütün muamüllerinin 48 saat süreyle kullanmaması ve implant uygulaması yapılan bölgeyi temiz tutması gelmektedir.

Bu uyarılara uyulması ve anatomik yapılara (sinirler vb.) zarar verilmemesi durumunda ağrı duyma olasılığa sıfıra çok ama çok yakındır.

İmplantın çene kemiği ile uyum sağlamaması


İmplant,  1952 yılında Per-Ingvar Brånemark tarafında bulunmuştur. Çalışmalar ortopedi için yapılmıştır. Maymunlar üzerinde ortopedik vidalar üzerinde yapılan çalışmalar sırasında bulunmuştur.

Maymunların bacaklarına uygulanan titanyum vidaların çıkartılmaya çalışılması sonrasında çıkartılmasının çok ama çok zor olduğu keşfedilmiştir. Sonrasında bu titanyum yapının çene kemiklerinde uygulanması düşünülmüştür ve bu konuda çok büyük bir başarı elde edilmiştir...

İmplant titanyum alaşımlarından oluşmaktadır. Zaman içerisinde bu yapının yüzey özelliklerinde yapılan çalışmalarla çene kemiği ile implant birbirinden ayrılmaz yapılar haline gelmiştir.

Yapılan araştırmalar implantların 15 yıllık başarısının %98,3 olduğunu göstermiştir. Ama bu uygulamanın da bilimsel temellere dayanan kuralları söz konusudur.

Doğru prosedürle uygulanan implanların (özel vakalar hariç), alt çenede 2-4 ay, üst çenede ise 3-6 ay süreyle üzerine çiğneme işlemini yapacak bir protez yapılmadan bekletilmesi gerekmektedir.

Protez yüklemesi yapıldıktan sonra ise implant birçok anlamda dişle aynı özelliğe sahiptir. Dolayısıyla iyi bir bakıma ihtiyacı vardır (Diş fırçalama vb.).

Bu kurallara uygun olarak yapılan implantların kaybedilmesi ihtimali %1 bile değildir.

İmplant operasyonundan hemen sonra implantlarla çiğneme işlemi yapılabilir.

Özel durumlar haricinde bu durum söz konusu değildir. İmplant uygulaması sonrası implantın yüzeyinde oluşacak kemiğin bir süre ile hiçbir çiğneme travmasına uğramaması gerekmektedir. Bu süre alt çenede 2-4 ay, üst çenede ise 3-6 aydır. Bu süre zarfında implanttan bağımsız olacak şekilde geçici protez uygulamaları yapılabilmektedir. Hasta bu bekleme sürecinde dişsiz kalmamaktadır.

Diş  çekimi işleminden hemen sonra implant uygulaması yapılabilir

Diş çekimi sonrasında bazı  özel durumlarda hemen implant uygulanabilmektedir. Bu durumun oluşabilmesi için implantın yapılacağı alanda kesinlikle bir enfeksiyon belirtisi olmaması gerekmektedir. Çünkü enfeksiyon varlığı implantın kaybına sebep olacaktır. Bu sebeple diş çekimi sonrası immediate implant uygulaması dikkatle uygulanması gereken bir durumdur.

İmplant uygulaması pahalı bir uygulamadır

Tam aksine implant ilk bakışta pahalı bir uygulama gibi görünse de implant uygulaması yerine yapılacak olan uygulamalar, çevre dokulara implanttan çok daha fazla travma yaratacağından, ilk bakışta bize maddi olarak daha uygun olan uygulmalar bize ileri dönemde çok daha maliyetli sonuçlar doğuracaktır. Seçimlerimizi yaparken o günü değil çok daha uzun dönemleri düşünmek faydalı sonuçlar doğuracaktır.

Çene kemiği yetersiz olan hastalara implant uygulanmaz

Teknolojideki ve bilimdeki hızlı  gelişmeler sonrasında, çene kemiğindeki erimelerinde önüne geçilip ek cerrahi uygulamalarla bu durumları önlemek kolaylaşmıştır. Şu an çok nadir vakalara implant uygulaması yapılamamaktadır.

Sonuç olarak implantla ilgili kulaktan dolma, gerçeklik dışı bilgilerimizi bir kenara bırakıp, bir uzmandan bilgi almak, teknolojinin gelişimlerini takip etmek, dişsizliği bir sıkıntı olmaktan çıkarıp, geride kalan tatsız bir anı haline getirmektedir. 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bu 10 besin bağırsak sağlığını güçlendiriyor
Uzmanlar, bazı besinlerin bağırsak dostu bakterilerin artmasına fayda sağladığını vurgulayarak, bağırsak...

Haberi Oku