Sağlık:
banner398
Kadavra nedir, Kadavra bağışı nedir, kadavra nasıl saklanır?

Kadavra, ceset veya naaş, ölü bir insanın bedeni anlamına geliyor. Kadavra sözcüğü genelde tıbbî anlamda kullanılıyor. Kadavra kelimesinin Türkçeye, İtalyanca cadavere sözcüğünden geçtiği belirtiliyor.

Kadavra bağışı nedir, kadavra bağışı nasıl yapılır?

Kadavra bağışı, anatomi eğitiminde kullanılmak üzere, ölüm sonrasında bedenin tamamının ya da bir kısmının eğitim ve araştırma amacıyla, yasal ve etik kurallar çerçevesinde belli bir süreyle (en az 2 yıl) ya da tamamıyla bağışlanması anlamına geliyor.

Bağışı kişiler hayattayken sözel ve yazılı biçimde kişiler kendileri yapabilecekleri gibi, vefat durumunda birinci derece yakınları tarafından da gerçekleştirilebilir. Organ bağışı, kadavra bağışı yapmaya bir engel oluşturmaz. Herhangi bir sebeple, organ bağışı yapılamadığı durumlarda, donürün bedeninin ölümünden sonra insanlığa yarar sağlamasını mümkün kılmaktadır.

Beden bağışı, kadavra bağışı için engel olabilecek koşullar

Bağışçının yakınlarının aksi yönde istekte bulunmalarına bağlı oluşabilecek anlaşmazlıkların oluşmasını önlemek ve bu sayede her iki tarafın gerek psikolojik durumuna ve sosyal imajına zarar vermekten kaçınmak,

Bağışçının taşıdığı bulaşıcı hastalıklar nedeniyle (AIDS, tüberküloz, vs) araştırmacı ve öğrencilerin sağlığının riske atmamak,

Kişinin intihar ederek hayatına son vermesi,

Bağışlanan bedenin kullanılamayacak şekilde olması (yüksek oranda bozulma).

Kadavra nasıl saklanır?

Bir kadavranın uzun süre saklanabilmesi ve disseksiyon çalışmalarında uygun şartları sağlaması için her şeyden önce çok iyi ilaçlanması gerekiyor.

Perfüzyon (damar yolu ile gerekli kimyasal karışımın verilmesi) yolu ile yapılacak ilaçlama sonrası aynı kadavra bu defa yine çok ayrı formül ile içinde ilaçlı solüsyonu hazırlanmış olan havuzlara alınıyor.

Burada asgari altı ay beklemek durumundadır. İyi perfüzyon yapılmış ise bir kadavra 3 ila 5 yıl arasında saklanabiliyor. Üzerinde çalışma yapılmış kadavralar veya bölümleri uygun kimyasal içinde daha uzun süreli saklanabiliyor. Bu bakımdan, bir çalışmada çok iyi disseksiyon yapılmış organ bölümleri çoğu zaman, bir sonraki öğrenci grubunun faydalanması amacıyla uzun süre ile saklanabiliyor.

Bu saklama işinde, çok uygun ortamın, şartların ve gereğinde soğuk ortamın bulunması gerekir. Burada çok önemli bir nokta ise üzerinde çalışma yapılmış kadavraların kalan bölümleri ile çalışma sırasında ortaya çıkan ve aynı kişiye ait olan vücut parçalarının saklanması, toplanması ve en sonunda gerekli defin işlemleridir. Birçok anatomi enstitüsünün özel mezarlığı bulunuyor. Bu mezarlık düzen ve temizlik bakımından takip ediliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Gıda İntoleransı testi yapılmalı mı?
Uzmanlar, besin duyarlılığını tespit etmek için henüz doğru, güvenilir ve doğrulanmış bir testin olmadığının...

Haberi Oku