Sağlık:
Medikal tercümeler nasıl gerçekleşiyor?

Tercüme günümüzün en önemli mesleklerinden bir tanesidir. İnternetin son yıllarda insan hayatına daha fazla dâhil olması ve gündelik alışkanlıkları içerisinde yer almasıyla birlikte çevirilere duyulan ihtiyaç çok daha fazla artmıştır.
 
Örneğin web siteleri, ürünler, ticari sözleşmeler, yazışmalarda son yıllarda büyük bir ivmeyle gerçekleşen hacim söz konusudur.
 
Önceden bir firma sadece bilinen müşterilerine kendilerini daha etkin anlatmak için web sitesini tercüme yaptırmaktaydı. Artık firmalar potansiyel müşterilerine ulaşmak için binlerce sayfalık sitelerini tercüme yaptırıyorlar. Büyük küçük bütün markalar bu serüvende yerlerini alıyorlar.
 
Tercümede yapılacak en ufak bir hata şirketlerin milyon dolarlar zarar kayıplarına ulaşmasını sağlayabiliyor. Bunun güncel birçok örneği mevcuttur. Bu zararlar bir şekilde telafi edilebiliyor.
 
Fakat durum medikal tercümede aynı işlevle değildir. Medikal tercümede yapabileceğiniz en küçük hata binlerce insanın ölmesine, sakat kalmasına ve yanlış tedavi uygulamasına sebebiyet verebilmektedir. Bu denli büyük bir öneme sahip tıbbi tercüme işinin ehli insanlar tarafından gerçekleştirilmelidir.
 
Söz konusu insan hayatıdır. Sadece insan hayatı değil bitkiler ve hayvanlar kısacası bütün canlılar geçerlidir. Düşünsenize biyolojik atıklarla alakalı bir durumda zararlı yerine zararsız yazıp bu doğrultuda personellerin hareket ettiğini? Doğaya ne kadar zararı olacaktır, kim bilir...
 
Medikal tercüme alanında deneyime sahip Tercüme Store medikal alanda sadece uzman ve kariyeri olan dünya çapında bir çok tercüman ile çalıştığını söylüyor. Tercüme bürosu olarak global olarak çeviri işlemlerini gerçekleştiriyorlar.
 
Medikal tercüme aşağıdaki adımlarla gerçekleşiyor.
 
1 - Medikal Tercümenin İçeriğinin Belirlenmesi
 
Medikal çeviriler ilk geldiği zaman kaynak ve hedef dilleri belirlenir. Bazen bu durum lehçe ve aksan farkına varana kadar detaylı olarak ele alınır.
 
Sonrasında ise terminolojisi çıkartılır. Örneğin Prospektüs tercümesi yapılacaksa hangi buna göre ekip oluşturulur.  Ya da kardiyoloji alanında mı bunlar belirlenir.
 
Medikal tercümelerin büyük çoğunluğu İngilizceden geliyor. İngilizceden sonra ise en çok Almanca tercüme alanında medikal çeviri işlemleri gerçekleştirilmedir. https://tercumestore.com/almanca-tercume/ adresinde bu dile ait hizmette detaylı bilgiler yer alıyor.
 
2-  Medikal Alana Sahip Tercümanların Belirlenmesi ve Proje Ekibinin Kurulması
 
İlk aşamadan sonra tıbbi kariyeri olan dil uzmanı tercümanlar belirlenir. Proje için en uygun adaylar seçilir. Örneğin Rusçadan İngilizceye nöroloji alanında tercüme olacaksa buna göre tıbbi terimlerde uzman tercümanlar belirlenir.
 
Sadece tercüman değil müşteri ilişkileri için ayrı bir personel, gerektiğinde alanında uzman danışmanlar ve editör ekipleri de belirlenir. Projeye göre farklılıklar gösterebilmektedir.
 
3-  Medikal Tercümenin Sistematik Kontrolleri
 
Diyelim ki nöroendokrinoloji alanında tercüme işlemleri tamamlandı. Sonrasında ise gene bu alanda uzman ayrı bir ekip tarafından kontrollerden geçirilir. Önden ise makine kontrolleri yapılır.
 
Kontrol sistemi tercümede kritik bir öneme sahiptir. Tercümenin sadece doğru olması yetmez aynı zamanda yüksek doğruluk ve anlaşılabilirlik oranın olması gerekiyor.
 
Rus bir Doktor Amerika’ya veya başka bir ülkeye gittiği zaman oranın sağlık bakanlığı diplomasını kabul etmez. İlk olarak terminoloji eğitimi alır ve ilgili sınavları geçmek zorundadır.
 
4- DTP İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi
 
Kontrol işlemlerinin ardından belgenizi hangi formatta gönderdiyseniz buna uygun grafiksel düzenlemeler yapılarak size aynı formatta teslimatı gerçekleşir.
 
5- Teslimatın Gerçekleştirilmesi
 
Bütün süreç bittikten sonra müşteri temsilciniz sizlere dosyanızı ulaştırır.
 
Sonuç; Medikal tercüme oldukça büyük öneme sahiptir ve hatanın yanı sıra düşük doğruluğu dahi kabul etmez. En ufak bir hata birçok canlının hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun için çok dikkatli olmanız ve gereken özeni göstermeniz gerekiyor.
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

PCR ve Antikor testleri arasındaki farklar neler?
Koronavürüs ile ilgili en çok merak edilen konuların başında PCR ve Antikor testlerinin arasındaki farklar...

Haberi Oku