Sağlık:
banner398
Sürekli baş ağrısı çekiyorsanız okuyun
İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dentaydın Diş Hastanesi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Esra Somtürk, sürekliliği olan baş ağrısı nedeninin eklem rahatsızlığı olabileceğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Esra Somtürk, sürekli baş ağrısı çeken kişilerin, ağız-diş-çene bölgesi ile ilgili sorunlar yaşayabileceğini bunun için diş hekimine başvurmanın önemli olabileceğini söyledi.

“Baş ağrılarının gerçek nedeni dişlerin kapanış pozisyonunda çenelerin birbiri ile olan ilişkisindeki problemlerden dolayı olabilir. Çeneler arası ilişkiye diş oklüzyonu adı verilir” diyen Yrd. Doç. Dr. Somtürk, eklem, kafanın yan bölgesinden geçen sinir, kas ve kan damarlarında baskıya yol açtığında, sonuç baş ağrısı ve migrendir.

Özellikle sabah kalktığınızda ilk olarak baş ağrısı veya migrenden dolayı, gözlerinizin arkasında, sinüs bölgesinde, boyun ve omuz bölgesinde ağrılardan şikâyetçiyseniz, en kısa zamanda hem doktorunuzu hem de diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz diyerek önerilerde bulundu.

“Çoğu insan da dengesiz diş oklüzyonuna sahip olmalarına karşın,  bu sorunu bir şekilde tolere ettiklerinden semptom gözlenemez. Ağrıdan şikâyetçi olanların diş ve diş etleri direkt etkilenmiş olabilir ve baş ağrısından ziyade diş ve dolgu kırıkları, sallanan dişler ve nedensiz diş ağrısı gibi şikâyetleri de olabilir” diyen Yrd. Doç. Dr. Esra Somtürk, bu sorunların birinden bile şikâyeti olanların zaman kaybetmeden diş hekimini ziyaret etmesi gerektiğini belirtti.

Kapanış bozukluğunu (malokluzyon)  tespit etmenin mümkün olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Esra Somtürk,  dişlerinizin kapanışına yön veren eğimlerin doğrultusu ve konumu, rehber noktaların yeniden düzenlenmesi yoluyla çenelerin farklı şekilde konumlanmasını gerektirebilir diyerek dişlerinizin kapanışı normalin çok dışındaysa ya da tamamen yanlış bir kapanış konumundaysa, onları daha iyi bir konuma taşımak için diş teli (ortdontik tedavi) kullanılması gerekebilir diyerek sözlerini devam ettirdi.

“Çene eklemi çenenin her iki yanından eşit desteğe ihtiyaç duyduğu için, çiğneme faaliyeti yalnızca tüm dişlerinizin mevcut ve doğru konumda olduğu zaman düzgün çalışmak için tasarlanmıştır” diyen Yrd. Doç. Dr. Somtürk; bu sebeple, eksik dişlerin ya parsiyel protezler, köprü protezleri veya implantlar tedavi edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Diş eksikliği olmaması ve dengeli bir kapanış, ekleme daha az baskı uygulanmasını sağlar diyen Yrd. Doç. Dr. Esra Somtürk, yumuşak bir diyet, egzersizler, fizik tedavi ve dış kaynaklı ısının da eklem tedavisine yardımcı olabileceğine önemle değindi. Yrd. Doç. Dr. Esra Somtürk, Çene Eklemi Bozuklukları, diş hekimliği içerisinde uzmanlık alanı teşkil ettiğinden diş doktorunuz bir uzmanla görüşmenizi isteyebilir dedi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Balık ile birlikte yoğurt yenir mi yoksa yenmez...
Balık ile yoğurt yenir mi? Balığın yanında neden yoğurt yenmez? Balık ile yoğurt yemenin zararları neler?

Haberi Oku