Sağlık:
Tüp bebek tedavisinin aşamaları

Bebek sahibi olmayı sonraki yıllara erteleyen çiftlerin daha çok başvurduğu tüp bebek tedavisi, bir çok çifte çözüm olmaya devam etmektedir. Sadece yaşı ileri olan hastaların değil, aileden gelen genetik sorunlar, erken menopoz, sperm bozukluklukları ve yetersizliği gibi durumlarda da tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Peki ama tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin aşamalarından değinmeden önce, normal gebeliğin nasıl oluştuğunu bilmekte fayda vardır. Bebeğin oluşumu için sperm, yumurta ve gelişip, gelişeceği rahime ihtiyaç vardır. Bunların sağlıklı bir şekilde elde edildiği durumda gebelik oluşur. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı bunların biri ya da bir kaçında sorun olduğu zaman tedavi yöntemi olarak tüp bebek denenmektedir. Ayrıca bir diğer tüp bebek nedeni de tüplerin tıkalı olduğu vakalardır. Bunlarda yumurta elde edilir fakat tüpler tıkalı olduğu için sperm ile karşılaşma sağlanamadığından gebelik oluşamamaktadır.

Tüp bebek, yumurta ile spermin birleşmesinin vücud dışında olmasıdır. IVF yani "In Vitro Fertilisation" vücud dışı döllenme demektir. Kadından yumurtaların toplanıp, erkekten adayından da spermlerin alınarak laboratuvar ortamında embriyolog tarafından döllenmenin sağlanması işlemidir.
Tüp bebeğin aşamaları ise; Önce başarı şansını arttırmak adına anne adayına ilaç tedavisi başlanır. Buradaki amaç her ay normal koşullarda oluşan 1-2 yumurta sayısını 8-10 yumurtaya çıkarmaktır. Tüp bebek ilaçları enjeksiyon şeklinde olup, deri altına hastanın kendi kendine yapabileceği şekildedir. Eğer bunu yapmakta güçlük çeken hastalar varsa, bir tanıdığına ya da eczanelere giderek iğnelerini yaptırabilirler. İlaç tedavisinin ardından yumurta toplama işlemine geçilir. Yumurta toplama işlemi 10-15dk süren kısa bir operasyondur. Bu işlem sırasında baba adayından da meni vermesi istenir. Ardından toplanan yumurtalar ve alınan meni laboratuvarda embriyolog tarafından ayrıştırılır-temizlenir. Sağlıklı yumurtalar ile sağlıklı spermler seçilerek, birleştirme-döllenme işlemi gerçekleştirlir. Tedavi prosedürüne göre 3. gün ya da 5. gün olmak üzere embriyo(lar) hastaya transfer edilir. Bu 3 ya da 5 günlük süreç içinde embriyoların gelişimi embriyolog tarafından takip edilir. En sağlıklı olan embriyo süreç sonunda anne adayına transfer edilir. Bu işlemle birlikte tüp bebek tedavisi bitmişolur. Bu işlemden 2 hafta sonra gebelik testi yapılır. İşlemden 4 hafta sonra da kan testi ile gebeliğin oluşup oluşmadığı kesin bir şekilde ortaya çıkması için Beta HCG testi yaptırılır.

Ayrıca embriyo transferinden sonra doktorunuz destekleyici bazı ilaçlar kullanmanızı da önerebilir.

Tüp bebek tedavisi dinlenmeye gerek olmayan bir tedavidir. Tabii ki de ağır işlerden kaçınmak, çok fazla yürümek ve spor yapmak çeşitli risklere yol açabilir ancak transferden sonra çok fazla dinlenmek ya da yatmak da metabolizmik olarak çeşitli problemere de yol açacaktır. Bunlardan en başında geleni de kabızlıktır. Hastaların en çok sordukları sorulardan birisidir yatarak gebeliğin oluşmasını bekleyip beklemeyecekleri. Genelde tüp bebek merkezi transferden sonra 15-20 dk içinde hastalarını taburcu etmektedir. Bu süre içerisinde hastaların içleri rahat olsun diye yatmalarına izin verilmektedir. Ayakta durmak ya da yatarak beklemek embriyonun tutunmasında önemli bir rol oynamamaktadır. Sadece ağır iş ve spor yapmaktan kaçınmanız her gebelikte olduğu gibi, tüp bebek tedavisi ve sonrasındaki dönemde de önemlidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Lityum nerelerde kullanılır, lityum ne işe...
Lityum nedir, Lityum hapı nedir, lityum hapı ne işe yarar, lityum nerelerde kullanılır? Lityum ne işe yarar?...

Haberi Oku