Sağlık:
Yaz aylarında gıda güvenliğine dikkat
banner420
Gıda güvenliğine yönelik yoğun tartışmaların yaşandığı, her gün başka bir gıda zehirlenmesi ve gıda ürünlerinde taklit/tağşiş haberi ile karşılaştığımız bu günlerde, yaz aylarında sıcaklıkların artması ile birlikte halk sağlığı açısından olumsuzlukların yaşanmaması için başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere, üretici ve tüketicilere önemli görevler düşmektedir.

Üretim, depolama ve pazarlama sırasındaki herhangi bir aksaklıkta kolaylıkla bozulabilecek olan ve üretimden son satışa kadar soğuk zincir muhafazasını gerektiren süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri özellikle tavuk eti, balık ve yumurta gibi ürünleri satın alınırken son kullanma tarihi geçmemiş, ambalajı zarar görmemiş ve perakende satış noktalarında uygun yerlerde satışa sunulan ürünler olmasına dikkat edilmelidir.

Özellikle yaz aylarında tüketimi artan ve en çok çocuklar tarafından tüketilen dondurma satın alınırken ise çözülüp, tekrar dondurulmamış, orijinal şekli ve ambalajı değişmemiş dondurmalar alınmalıdır. Dondurma, alışverişte en son alınıp, hızlı bir şekilde soğutucuya ulaştırmalı veya hemen tüketilmelidir.

Tavuklarda her ne kadar son tüketim tarihi verilmiş olsa da ürünün satış yerine ulaşması ve tüketicinin ürünü alıp eve getirene kadar geçen sürede soğuk zincirin kırılmasından dolayı son tüketim tarihine kadar beklenmeden tüketilmesinde ve pişirildiği gün yenilmesinde yarar vardır. 

Donmuş tavuk eti, balık, kıyma ve parça et kesinlikle oda sıcaklığında çözdürülmemeli, çözdürme işlemi buzdolabında, diğer besinlerle temas etmeyecek şekilde,  24 saat içinde yapılmalıdır. Yaz aylarında evde pişirilen yemekler hemen  tüketilmeyecekse oda sıcaklığında bırakılmamalı, mümkün olan en kısa sürede soğutularak buzdolabına yerleştirilmelidir. Tekrar ısıtırken ise bir süre kaynatılmalıdır.

Toplu hazır yemek tüketim yerleri ve tatil yerlerindeki açık büfelerde, sıcak yemek servisinde gıdalar uzun saatler boyunca uygun olmayan sıcaklıklarda bekletilebilmektedir. Burada amaç, soğuk yiyecekleri ısıtmak değil, içine konan gıdayı belirli bir sıcaklık değerinde tutmak olmalıdır. Sıcak tutulacak gıdaların sıcaklığı 65°C seviyesinin altına düşmemeli ve gıdalar bu sıcaklıkta 3 saatten daha uzun süre tutulmamalıdır.

Tüketiciler, bu gibi yerlerde açık büfelerden et, tavuk ve balık içeren yemekleri alırken sıcak olanlar tercih etmelidir. Ayrıca, yumurtalı, mayonezli, yoğurtlu meze ve salataların soğuk ortamlarda servis edilip edilmediğine de dikkat etmelidir.

Gıdaları satın alırken tüketicilerin dikkat etmesi gereken kurallar:

Etiket bilgileri dikkatli bir şekilde kontrol edilmeli etiketteki gıda maddesi tanımlanmasına dikkat etmeli ve içindekiler kısmı incelenmelidir.

Üretim izni ya da ithalat iznine dikkat edilmeli Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nca verilen üretim izni tarih ve numarasının, ürün ithal edilmiş ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ithalat izin tarih ve numarasının etikette yazıyor olmasına dikkat edilmelidir.

Gıda maddesinin etiketi üzerindeki Tarım ve Köy işleri Bakanlığının üretim izin tarih ve numarası o gıda maddesinin güvenliğinin bir göstergesidir. Son tüketim tarihini kontrol edilmeli Tüketicilerimizin dikkat etmesi gereken bir diğer kural ise, gıda maddelerinin etiketi üzerinde mutlaka son kullanma tarihinin bulunması ve raf ömrünü geçmemesidir.

Son tüketim tarihi geçmiş ürünler alınmamalı ve tarihi geçen ürünler için satıcı uyarılmalıdır. Ambalaj üzerinde iki tane son kullanma tarihi / üretim tarihi varsa yada son kullanma tarihi okunmayacak derecede silik yazıyorsa bu gıda maddeleri satın alınmamalıdır.

Son kullanma tarihi  geçen gıdaları tüketmek sağlık açısından bir risktir. Muhafaza şartlarını kontrol edilmeli Etiket üzerindeki uyarılara dikkat edilmeli ve etiket üzerinde yazılı olan her gıdanın kendine uygun muhafaza şartlarını (ısı, ışık, nem vb…) taşıyıp,satışa  sunulduğu kontrol edilmelidir.

Ürünün satıldığı rafların sıcaklığına  dikkat edilmelidir. Buzdolabı ve derin dondurucuda muhafaza edilen
gıda maddeleri uygun şartlarda soğutulmalıdır. Örneğin +4 derece de satışa sunulması gereken bir gıda maddesi sıcakta satışa sunuluyorsa kesinlikle alınmamalı ve satıcı bu konuda uyarılmalıdır.

Özellikle et, süt, süt ürünleri gibi potansiyel riskli adını verdiğimiz çabuk bozulabilir   besinlerin,dondurulmuş ürünlerin ve düşük asitli gıdaların uygun sıcaklıklarda sunulmasına ve soğuk zincirin kırılmamasına dikkat edilmelidir. Dondurulmuş gıdaların alınması alış verişin sonunda yapılmalıdır. Dondurma ve diğer dondurulmuş gıdalarda çözülüp donma durumunu gösteren şekil bozukluğu fark edilen ürünler alınmamalıdır. Ambalaj kontrol  edilecek bir diğer kural ise, o gıda maddesinin dış görünüşüdür.

Fiziksel etkiyle yada mikroorganizma faaliyeti sonucu bozulmuş, bombaj yapmış, şişmiş,delinmiş, sızıntı yapmış, çöküntüye uğramış ambalajlı ve kenarı paslanmış kutu konserve gıdalar kesinlikle alınmamalıdır. Aksi takdirde son kullanma tarihinin bir geçerliliği kalmamaktadır. ve son olarak orijinal ambalajından çıkarılmış, satın alınan gıdaların etiket bilgileri ( son kullanma tarihi, üretici firma vb… ) mutlaka istenmeli ve kontrol edilmelidir. Doğrudan ve çapraz bulaşmanın önlenmesi için mümkün olduğu kadar orijinal ambalajlı ürünler tercih edilmelidir.

Gıda Mühendisi Ercan Akkurt
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bu 10 besin bağırsak sağlığını güçlendiriyor
Uzmanlar, bazı besinlerin bağırsak dostu bakterilerin artmasına fayda sağladığını vurgulayarak, bağırsak...

Haberi Oku