Serbest Köşe:
Tıp Bayramı, her Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günü.

Ülkemizdeki ilk tıp okulu olan "Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” 14 Mart 1827’de açıldı. Bu tarih ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıç tarihi olarak kabul ediliyor.

Tıp Bayramı ilk kez, 1919 yılında İstanbul’un işgal altında olduğu günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak kutlandı. Günümüze de devam eden 14 Mart kutlamaları, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, “Sağlık Haftası” olarak kutlanıyor.

Sağlık hizmetlerine talep artıyor

“Sağlık sistemi içerisinde son dönemlerde göze çarpan en önemli nokta sağlık hizmetlerindeki ciddi talep artışı.Bu artışla birlikte hizmet kalitesinin hedeflenen seviyede seyretmesi için, sağlık çalışanlarının hizmet üretim politikalarının merkezine alınması gerekiyor.

Hizmeti talebinin ve hizmetteki beklentilerin artmasıyla her geçen gün daha da büyüyen sağlık personeli ihtiyacı, devleti sadece istihdam planlaması ile karşı karşıya bırakmamaktadır.İstihdam edilen personelin nitelikli bir şekilde yetiştirilmesi, ideal çalışma koşullarının oluşturulması, görevlendirmede aile ve sosyal bütünlüğün sağlanmasına dikkat edilmesi ve özlük haklarının iyileştirilerek korunmaya devam edilmesi bir hak ve zorunluluktur.

"Sağlık politikaları gözden geçirilmeli"

14 Mart’ı bu yıl hekimler açısından çok da iyi olmayan koşullar altında kutlanacak.Mesleki tatminsizliğin had safhaya ulaştığı, meslektaşlar arası barışın zedelendiği, hekime yönelik saygının giderek azaldığı, şiddetin arttığı bir ortamda 14 Mart’ı bir bayram havasında kutlamaktan ziyade yetkililerin, sağlık politikalarını ve hekimin statüsünü yeniden gözden geçirmesi için bir fırsat olarak değerlendirmesi gerekiyor.

Bizler de GazeteKüçükçekmece olarak Türkiye'de tıp eğitiminin de ciddi sorunlar içinde olduğunun bilincinde olarak, bu 14 Mart’ın hekimler, tıp öğrencileri ve bütün sağlık çalışanları için daha güzel günlerin başlangıcı olması dileklerimizle bütün doktorların 14 Mart’ını kutluyoruz.Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Belediye yaygın medyayı önemsiyor
Belediye yerel medya yerine yaygın medyada haber olmayı daha çok önemsiyor.

Haberi Oku