İstanbul kaleleri ve surları hangileri?
banner420

1- İstanbul Surları : Doğu Roma döneminde yapılmaya başlayan ve Bizans dönemi ile birlikte yüzyıllar boyunca şehri saldıralardan koruyon ve tüm şehri çevreleyen duvarlardır.  Son şeklinin Theodosius döneminde aldığından  bu isimlede anılır. Deniz surlarının tamamı yıkılmıştır. Ayvansaray'dan Yedikule'ye kadar olan kara surları ise kısmen ayakta kalmayı başlarmıştır.

2- Galata Surları: Galata Kulesinin de bir parçası olduğu ve zamanında tüm Galata bölgesinin çevreleyen surlardır. Fatih Sultan Mehmet'in emri ile yıkışmıştır. Günümüze çok çok az bir bir kısmı kalmıştır.

3- Rumeli Hisarı (Boğazkesen Hisarı) :  Diğer kalelerden farklı olarak savunma amaçlı değil fethin bir parçası olarak Fatih Sultan Mehmet tarafında 1452'de yaptırılmıştır. Rumeli Hisarı'nın diğer adları kaynaklarda Kulle-i Cedide, Yenice Hisar, Boğazkesen Hisarı olarak geçmekte.

4- Anadolu Hisarı (Güzelce Hisar): Yıldırım Beyazıd tarafında İstanbul kuşatması sırasında yaptırılmıştır.

5- Garipçe Kalesi : Ceneviz döneminde inşa edilsede son olarak Sultan III. Murad tarafından 1757-1774 yıllarında yaptırılmıştır.

6- Yoros Kalesi : Halk arasında Ceneviz Kalesi olarak bilinsede Doğu Roma döneminde inşa edilmiştir. Ancak Cenevizliler uzun süre buraya hakim olmuşlardır.  Yoros Kalesinin adını, Yunanca'da dağ, tepe anlamına gelen Oros'dan almış olabileceği düşünülmekte. Diğer bir görüşe göre ise Anadolukavağı ve Poyrazköy arasındaki tepelerden birisi üzerinde bulunduğu varsayılan Zeus Ourios tapınağından almakta. Tapınak ilkçağda Karadeniz'e açılan gemilerin bu korkulu sularda selametle gidebilmeleri için onlara, tanrılardan “iyi rüzgarlar” tanrısı Zeus’un yardımcı olması gayesiyle yapılmış.

7- Poyraz Kalesi : Garipçe Kalesi ile aynı dönemde Boğazı kontrol etmek amacı ile Cenevizliler döneminde yaptırılmış.

8- Rumeli Feneri Kalesi : Kayıtlarda 4.Murat döneminde inşa edildiği belirtilmekte. Kırım Savaşında Boğaz'ı korumakta önemli görev almış. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde de TSK tarafından kullanılmaya devam edilmiştir.

9- Riva Kalesi : Boğaz giriş çıkışlarını kontrol etmek amacı ile Cenevizliler tarafından inşa edilen küçük bir kale.

10- Şile Ocaklı Kalesi : Cenevizliler tarafında gözetleme amacı ile inşa edilen bir kaledir.

11- Aydos Kalesi : Aydos, latince kartal anlamına gelen Aetos'dan gelir. Keçi Kalesi olarak ta bilinen Aydos Kalesi, İstanbul'u Anadolu'ya bağlayan tarihi yola hakim yapısı ile bir Bizans eseridir. 1328 (H.728) yılında Osman Gazi döneminde fethedilerek İstanbul'un fethine giden yolda ilk adım atılmıştır.

12- Çatalca Kalesi :  Büyük İskender döneminde ( MÖ 350 Yıllarında ) İstanbul Kralı Yagfur'un Kızı, Haniçe nin Yaylağı olarak inşa edilmiştir.

13- Anastasius Suru : 507 - 511 Yılları arasında Bizans İmparatoru Anastasios tarafında yaptırılmıştır. Avrupa yönünden gelecek düşman saldırılarından İstanbul u korumak inşa edilmiştir. Çatalca sınırları içinde 56 Kilometre uzunluğu ile Çin Seddi'nden sonra en uzun ikinci surdur.

14- Yedikule Hisarı : İstanbul'un fethinden sonra garnizon olarak inşa edilmiştir. Daha sonra ise hapishane olarak kullanıldığında Yedikule Zindanları olarak bilinmektedir.

15- Kilyos Kalesi :  Kilyos'ta Bizans çağına (4-5. yüzyıl) ya da Cenevizliler’e (12-14. yüzyıl) atfedilmekteyse de son hali Osmanlı dönemine ait bir kaledir.

16- Sarıkavak Kalesi ŞileSarıkavak(Hasanlı) köyünde bulunan Cenevizlilerden kalma kaledir.

17- Heciz Kalesi :  Şile Kalealtı mahallesinde Bizans dönemine ait bir kaledir.

18- Kalem Kalesi : Şile Kalem Köyü'nde 14.yy ait bir kaledir.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Patara Antik Kenti hakkında bilmeniz gerekenler
2020'de Patara yılı olarak ilan edildi. Peki, Patara Antik Kenti hakkında neler biliyorsunuz?

Haberi Oku