banner398
Resneli Niyazi Bey kim?

Ahmet Niyazi Bey 1873 yılında bugün Makedonya Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan Manastır ili yakınlarındaki Resne kasabasında doğdu. Bu nedenle Resneli Niyazi Bey olarak anılıyor.

İttihat ve Terakki'nin önde gelen isimlerinden olup II. Meşrutiyet'in ilanına yol açan ayaklanmanın lideri olarak ve 1897 deki Türk Yunan savaşındaki başarılarından dolayı ün yaptı. II. Abdülhamit’in Meşrutiyeti ilan etmek zorunda kalmasından sonra döndüğü Selanik’te “Hürriyet kahramanı” olarak karşılandı.

17 Nisan 1913'te Arnavutluk'un Avlonya limanında İstanbul'a gitmek üzereyken İttihat ve Terakki Fırkası'nın kendisine gönderdiği "koruma"sı tarafından öldürüldü.

Hem Meşrutiyet hem de 31 Mart sırasında İstanbul’a gelen kuvvetlerin içerisinde Niyazi Bey en önde gidenler arasındaydı. Başındaki şapkanın üzerinde “Vatan Fedaisi” yazmaktaydı.

Türk Yunan savasında gösterdiği başarı ve esir aldığı Rum askerlerinden dolayı Kendisine Padişah yaverliği ünvanı verilmek istenmiş ancak kendisi ,kazaskerin 13 yaşındaki oğluna da aynı ünvan verilmesi üzerine bunu reddetmiştir.

1913 yılı Nisan ayının 29’unda, yani 95 yıl önce Arnavutluk’un Avlonya limanına 8 kişi geldi. Sivil giyimliydiler. İstanbul’a kalkacak vapuru bekliyorlardı. İçlerinden biri bilet almaya gitmişti.

Tam bu sırada üç el silah patladığı duyuldu. İki kişi yere yuvarlandı. Birkaç el daha ateş edildiği görüldü. Herkes kaçışmıştı. Orada bulunanlar, kırçıllı bir paltonun içindeki sivil giyimli şahsı zar zor tanıdılar. Bu, Resneli Niyazi Bey idi.

Öldürülme sebebi karanlıkta kalması ve kendi koruması tarafından vurulması nedeniyle "Ne Şehittir Ne de Gazi, Pisi Pisine Gitti Niyazi" deyimi Türk milletinin hafızasına kazınmıştır ve Resneli Niyazi Bey adında Şişli Fulya'da bir okul açtırmıştır.

Resneli Çiftliği

Başakşehir'in önemli tarihi yapılardan biri olan Resneli Çiftliği'de Resneli Niyazi Bey'e ait yapılardan biri olarak biliniyor. Başakşehir'de Azatlı Baruthanesi binaları ve etrafındaki arazi Meşrutiyet yıllarında Hazine-i Hassa’dan Resneli Niyazi Bey ailesine geçmiş ve 1950 yıllarına kadar Resneliler Çiftliği adıyla bu aile mülkiyetinde kalmış.

Son sahibinin 1952'ye doğru ölümü üzerine mirasçılar arasında paylaşılarak ayrı ayrı parsellenip satıldı, bu parsellerde son yıllarda modern siteler yükselmeye başladı.Resneli Niyazi Bey Sarayı

Resneli Niyazi Bey Sarayı veya Niyazi Bey Sarayı, bugün Makedonya’nın güneybatısında, Resne kasabasında bulunan 20. yüzyılda yapılmış Osmanlı sarayıdır.

Yapıldığı dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun Manastır Vilayeti sınırları içinde, Manastır Sancağı’na bağlı bir yer olan Resne’de, bölge beylerinden Niyazi Bey tarafından yaptırılmış.

Saray, Neoklasik mimari tarzda yapılmış bir Osmanlı sarayıdır. Bina, 25 metrelik uzun merkez kısmıyla simetriktir ve iki kanada sahiptir. Zemin kat, ikinci kat ve çatı katı olan saray 4.800 m2 alanı kaplıyor

Yapının dış duvarları 40x85 cm kalınlığındadır. Bu duvarlar zengin mermersi ayrıntıya sahiptir. Yapıldığında ahşap malzemeleri sahip olan çatıya, 1982 yılındaki onarım sonrasında demir profiller eklenmiştir.

Saray, Yugoslavya döneminde 1982 yılında ve bağımsızlık sonrasında Makedonya döneminde 2005 yıllarında onarımdan geçirilmiştir.

Günümüzde saray, “kültür evi” olarak kullanılıyor.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Padişahlar hangi tarikata bağlıydı?
Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi’nin son sayısında yayınlanan araştırmaya göre, Fatih, Yavuz ve Kanuni...

Haberi Oku