Seyyid Abdüsselam Çelebi kimdir?

Küçükçekmece'deki önemli tarihi yapılardan biri de Seyyid Abdüsselam Çelebi'nin türbesi ve Camii olarak öne çıkıyor.

Abdüsselam Çelebi Osmanlı Padişahları Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde başdefterdarlık yapmış tarihi bir şahsiyet. Küçükçekmece'de tren istasyonun hemen arka kısmında yer alan türbesi Küçükçekmece'nin en önemli tarihi yapılarından biri olarak önem taşıyor.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında Küçükçekmece daha da gelişmiş. Bu dönemde Başdefterdar Abdüsselam Çelebi Küçükçekmece Gölü'ne bakan yamaçta cami, medrese ve imaret yaptırmış. Bu yapılara birçok vakıflar da kurmuş.

Küçükçekmece, imarında ve gelişmesinde en büyük katkıyı Abdüsselam Çelebi'nin yaptığını araştırmacıların bulgularından anlıyoruz. Osmanlı egemenliğinin ilk yıllarında buraya her ne kadar "Çekme-i Sagir" dense de, "Çekme-i Küçük" kasabası olarak anılmış. Seyyid Abdüsselam Çelebi 1526-1527 yılında öldüğü zaman buradaki zaviyesinin yanına gömülmüş ve türbesi yapılmış. Osmanlı döneminde padişahlar Küçükçekmece yakınlarına küçük kasır ve köşkler yapmışlar ve yöreden av yeri olarak yararlanmışlar.

Küçükçekmece'nin Osmanlı dönemindeki kurucusu

Abdülselam Çelebi Küçükçekmece'nin Osmanlı dönemi kurucusu olarak da biliniyor. Tarihi kaynaklarda Osmanlı Deftardarı olarak uzun yıllarda görev yapan Abdüsselam Çelebi'nin emekli olduktan sonra tüm birikimini bu bölgeye ayırdığı ve 50 dönümlük bir arazi üzerinde medres kurduğu söyleniyor.

Seyit Abdülselam Çelebi, kurduğu bu medresede saraya alimler, devlet memurları yetiştirmiş. Günümüzde maalesef medresenin de içinde yer aldığı külliyeden eser yok. Külliyenin bulunduğu alanda Mimar Sinan tarafından yaptırılmış ve günümüzde harap halde olan Seyit Abdülselam Çelebi türbesi yer alıyor. Tarihi yapılara yeterince ilgi gösterilmemesi nedeniyle Seyit Abdüsselam Türbesi ve Camii içler açısı durumda.

Abdüsselam Çelebi'nin eserlerinden günümüze kadar ulaşan pek bir şey yok. Türbesi ve Camii ayakta durmaya çalışıyor. Önünden her gün birçok Küçükçekmecelinin geçtiği bu yapıların restore edilmesi gerekiyor.

Küçükçekmecelilerin birçoğu Küçükçekmece'nin imarına önemli katkıları olmuş şahsiyetin varlığından haberdar değil. Abdüsselam Çelebi'nin Küçükçekmece halkına daha iyi tanıtılması gerekiyor.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
murat kaya 4 yıl önce

bencede önemli bir şahsiyet

Misafir Avatar
Hüseyin OKUR 4 yıl önce

yazıda bahsedilen ayakta durmaya çalışan sadece türbe...cami gayet iyi durumda ve cami cemaati tarafından gereken destek veriliyor...

Misafir Avatar
Ali adali 4 yıl önce

uyanin artik da bi restire edin su seyid abdusselam turbesini yikiliyo

Misafir Avatar
Burhan Cemal @murat kaya 4 yıl önce

o kadar yazdık başkana bu türbeyi restore edin ve açın diye ama sakalımız yok ki dinletelim.

Misafir Avatar
Gülseren şengül 3 yıl önce

yıllardır aradığım ve bulamadığım türben allah nasip etsede ziyaretine gitsem

Misafir Avatar
Şerife Çavus 3 yıl önce

türbe cok kotu durumda bugun gidip dua ettim dökülüyor bu belediye ve oranin halki neden sessiz birgün herkes gircek toprqga

Misafir Avatar
murat bodur 3 yıl önce

evet bende gitim türbeye malisef beldiyeni biraz ilgi göstermesi lazım biraz yorgun görüntüs var rabim duhalarımız kabul eder iş allah amin

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mussolini kimdir, neler yapmıştır, nasıl...
İtalyan diktatör Benito Mussolini kimdir, neler yapmıştır, nasıl öldü?

Haberi Oku