Yaşam:
2014 için en çok neler diledik?
Penti’nin her yıl Aralık ayında mağazalarında ve internet üzerinden gerçekleştirdiği Dilek Ağacı uygulamasıyla, tüm Türkiye yepyeni dilekler ve umutlarla renklendi.

170 mağaza, 30 AVM ve Facebook üzerinden gerçekleşen uygulamada dilek oranları arasında belirgin değişiklikler ortaya çıktı. Penti Dilek Ağaçları’nda, bu yıl, aşk, iş, para, eğitim, sağlık ve barış dileklerini içeren toplam 1.514.000 dilek dilendi.

Ağırlıklı olarak kadınların ilgi gösterdiği proje, Penti mağazaları ve facebook sayfasında uygulandı. Dilekler arasında, son iki senedir “sağlık” ilk sırada yer alırken, “aşk”ın yerini “para” alarak ikinci sıraya yükseldi.

Türkiye’nin Dilek Haritası


Türkiye’de geçen yıla kıyasla %50 fazla dilek dilendi ve toplam 151 km kurdele kullanıldı. Türkiye’nin gerçeklerini ve yeni yıldan beklentilerini gözler önüne seren uygulamada Türkiye’nin yarısı dileklerini sağlık ve paradan yana kullandı.

Bu yıl “sağlık” % 33,4 oranıyla birinci sırada yer alırken, “para” %21.2 oranıyla ikinci sırada yerini aldı. “Barış” % 14,7 ile üçüncü, “aşk” %12.7 ile dördüncü, “iş” %10.6 ile beşinci ve “eğitim”% 7.5 ile altıncı sırada yer aldı.

Geçtiğimiz yıl ise “sağlık” birinci sırada, “barış” ikinci, “eğitim” üçüncü, “para” dördüncü, “aşk” beşinci sırada yer almıştı.

Şehirlerarası dilek haritasında bu yıl çarpıcı veriler öne çıkıyor


2014’ün sürprizi geçen yıl “aşk” dileyen İzmir’den geldi. Türkiye’de en fazla sağlık dileyenler İzmirliler oldu. İzmir bu yıl aşk yerine açık ara “sağlık”ı tercih etti.  Her 100 İzmirlinin yarısı “sağlık” diledi.

Buna karşın “eğitim” en az istenen yeni yıl dileği oldu. Hem büyük şehirlerde hem de Anadolu şehirlerinde her 100 kişiden sadece 7’si eğitim için dilekte bulundu.

2014’te aşkı en çok arayanlar İstanbullular oldu. İstanbul’u Ankara takip ederken, İzmir ise “aşk”ı Anadolu şehirlerinin ortalamasından da geride diledi. Her 100 İzmirlinin sadece 10’u aşk diledi. Geçtiğimiz senelere kıyaslandığında Türkiye genelinde “aşk” dileyenlerin sayısında bir azalma olduğu görüldü.

İş konusunda ise en istekli olanlar sırası ile Ankara, Anadolu şehirleri ve İstanbul olurken, İzmir bu konuda çekingen davrandı. Her 100 İzmirlinin sadece 8’i iş diledi.

İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere 3 büyük ilin sonuçları geçtiğimiz yıl ile karşılaştırılınca ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 2013 yılından “para” isteyen 3 büyük il, totalde % 34.4 oranla 2014’ten  “sağlık” dileğinde bulundu. 3 büyük ilde toplam 20,8 oranla “para” ikinci sırada; %14.1 oranla “barış” üçüncü sırada, % 13,1 oranla “aşk” dördüncü sırada %10.3 oranla “iş” beşinci sırada, % 7.3 oranla “ eğitim” altıncı sırada yer aldı.

Bölgesel olarak incelendiğinde, Akdeniz ve Ege’de “iş”, İç Anadolu’da “para”, Trakya’da “eğitim” ve Karadeniz’de “sağlık” dileklerinin öne çıktığı görüldü.

Anadolu şehirlerinde %31,8 oranla “sağlık” birinci sırada, %21,8 oranla “para” ikinci sırada, %15.6 oranla “barış” üçüncü sırada, %12,1 oranla “aşk” dördüncü sırada, %11,0 oranla  “iş” beşinci sırada, %7,8 oranla “ eğitim” altıncı sırada yerini aldı.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tanzim ne demek, tanzim satış ne anlama geliyor?
Son günlerce sıkça duyduğumuz tanzim, tanzim satış ne demek?

Haberi Oku