Yaşam:
89 mahallenin halkı depreme karşı bilinçlendi
banner420
17 Ağustos 1999’da yaşanan Büyük Marmara depreminin ardından 2001 yılında hayata geçen Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) projesi bugün artık 10 yaşında…

Şu ana kadar sadece yurt dışından ve Türkiye’deki bir grup duyarlı kişi ve kurumdan alınan destekle İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Yalova’da toplam 89 mahallede yapılanan Mahalle Afet Gönüllüleri’nin sayısı 4.288’e ulaştı.

Hükümet tarafından hazırlanan Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı’nın 17 Ağustos’ta (yarın) açıklanacağını hatırlatan MAG Vakfı Başkanı Elvan Cantekin, afetlere hazırlıklı olma ve afet risklerinin azaltılması konusunda yerel düzeyde halkın katılımının büyük önem taşıdığını vurguladı.

2001 yılında kurulan ve MAG Vakfı’nın katkılarıyla her geçen gün genişleyen Mahalle Afet Gönüllüleri, bulundukları bölgelerde afet risklerinin azaltılması yolunda 17 Ağustos’ta kamuoyuyla da paylaşılacak olan (2012-2023) Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı’nda (UDSEP) öngörülen stratejilerle örtüşen bir çalışmayı sürdürüyor.

Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Elvan Cantekin, bireylerin depremlerden ve diğer bütün doğal ve insan kaynaklı afetlerden korunma ihtiyacının en temel insan hakkı olduğunu belirterek, bu bağlamda, yerel düzeyde halkın afetlere hazırlıklı olma ve afet risklerinin azaltılması konusunda gönüllü olarak insiyatif koymaları ve bu doğrultuda yapılacak çalışmalarda aktif rol almaları gerektiğini söyledi.

Marmara depreminde kurtarılanların %80’den fazlasının mahalle sakinleri tarafından kurtarıldığına dikkat çeken Cantekin, İstanbul’da bir deprem olması durumunda, ilk müdahaleye ihtiyaç duyacak kişi sayısının 2 milyon civarında olacağını, böyle bir sayıya sadece profesyonel ekiplerle müdahale edilemeyeceğinin açık olduğunu vurguladı.

Bu özelliği nedeniyle afet risklerinin azaltılması konusunda yerel düzeyde yapılacak çalışmalara halkın katılımının sağlanmasının demokrasi sorunu olmasının yanı sıra bir zorunluluk olduğunu belirten Cantekin şöyle konuştu: “Bireyler ve topluluklar bu konuda yeterli duyarlılığa ve farkındalığa ulaşmak, kamu yönetimleri de bu katılımı kolaylaştıracak kanalları açmak zorundadır. Daha güvenli, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir çevrenin oluşturulması en geniş katılımla alınacak kararların ve yapılacak düzenlemelerin yine en geniş katılımla hayata geçirilmesiyle mümkün olacaktır.”

UDSEP’in bu anlamda yeni bir yaklaşımı getireceğini umduklarını söyleyen Cantekin, önemli olanın bu geniş katılımlı stratejilerin sadece bürokratlar değil, konunun uzmanları, akademik çevreler ve sivil toplum kuruluşları tarafından da benimsenmesi ve hayata geçirilmesi olduğunu vurguladı.

17 Ağustos’un yıldönümünde Avcılar ve Gemlik’te anma töreni yapılacak

MAG Vakfı, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıldönümünde halkın bilinçlendirilmesi amacıyla birtakım etkinlikler düzenliyor. Bu etkinliklerin ilkinde, 14 Ağustos tarihinde Avcılar Belediyesi önüne MAG organizasyonu Deprem Simülasyon aracı getirilerek, tüm gün boyunca ziyaretçilere deprem öncesi, sırası ve sonrası nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgi verildi.

17 Ağustos tarihinde de gece saat 22.00’de Avcılar Marmara Caddesi boyunca düzenlenecek meşaleli anma yürüyüşüne katılacak olan MAG’lar, vatandaşlara bilgilendirici el ilanları dağıtacaklar. Bursa’nın Gemlik ilçesinde de MAG’lar Gemlik Belediyesi ile birlikte 17 Ağustos gecesi saat 22.00’de başlayan anma törenleri gerçekleştirecek.

Mahalle Afet Gönüllüleri, Yalova ve Kocaeli'de yapılacak etkinliklere de her yıl olduğu gibi katılacak ve vatandaşları el ilanlarıyla bilgilendirecek. 
 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"Her şey anlamlı olduğunda değerlidir"
Uzmanlar herkes için hayatın anlamının farklı olduğunu genel bir cevap vermenin zor olduğunu vurguluyor.

Haberi Oku