Yaşam:
Anaokulları depreme hazır değil!
banner420
İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen İAÜ Öğrencilerinin saha çalışmasını yaptıkları “Anaokullarının Afet Acil Hazırlık Durumları, İstanbul İl Örneği” anket çalışmasında İstanbul genelinde 15 farklı ilçede 116 anaokulunda anketler uygulanmış ve değerlendirmeleri yapıldı.Yapılan anket çalışmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Anket değerlendirmeleri Statistical Product and Service Solutions (SPSS) İstatistik Programı aracılığıyla yapıldı. Anket çalışmasının amacı; İstanbul İlinde birinci, ikinci ve üçüncü derece deprem bölgesinde yer alan anaokullarının deprem başta olmak üzere sel gibi afetlere karşı bir planlarının olup olmadığını belirlemek ve bu kapsamda bir afet planında yer alması gereken etkenlerden hangilerinin eksik olduğunu görüp gerekli uyarılarda bulunmak ve işlevsiz olan bir plan olması durumunda plan revizyonunu yapmak olarak belirtildi.

Anket verilerinin değerlendirilmesinin ardından, bir afet sonrası toplumun en mağdur gruplarından birini oluşturabilecek okul öncesi dönemindeki çocukların, zamanlarının kayda değer bir kısmını geçirdikleri anaokullarının modern ve tüm riskleri ortadan kaldırmayı içeren bir afet yönetim sisteminden mahrum oldukları tespit edildi.

Özellikle 1. derece deprem bölgelerinde bulunan anaokullarının çok daha yoğun önlemler alması gerekirken deprem, acil çıkış kapıları, yangın önlemleri gibi konularda oldukça yetersiz olduğu görüldü.

Bir afet anında çocuklarımızın okulu tahliye edebilecekleri acil çıkış kapılarının sayısının, boyutunun, yerlerinin ve dış ortama açılmayan acil çıkış kapılarının dahi yetersiz olduğunun görülmesi son derece düşündürücü.

Kaldı ki bir afet sonrası ilkyardım uygulanması gereken durumlar da yeterli miktarda ilkyardım ekipmanı bulunmayan okullarımızın oranının %70’leri geçmesi insanların afetlerden değil alınmayan önlemlerden ve tedbirsizlikten dolayı yaralandıkları hatta hayatlarını kaybettiklerini doğrular nitelikte.

Özellikle depremlere karşı alınacak önlemler arasında uzmanlar tarafından defalarca yinelenen “bir sarsıntı esnasında devrilebilecek ağır cisimlerin sabitlenmesi ve yüksek raflarda ağır cisimlerin bulundurulmamasına” yönelik tedbirlerin, anaokullarımızda alınmaması, anketimizin yapıldığı 116 okulda bu tedbirleri almayan okullarımızın oranının %60’ları geçmesi bir afette anaokullarımızdaki durumun ne denli felaketlerle sonuçlanabileceğini açık bir şekilde gösteriyor.   

Yrd.Doç.Dr Kubilay Kaptan    
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"Her şey anlamlı olduğunda değerlidir"
Uzmanlar herkes için hayatın anlamının farklı olduğunu genel bir cevap vermenin zor olduğunu vurguluyor.

Haberi Oku