Yaşam:
Berat Kandili bu gece idrak edilecek
2014 yılında Berat Kandili Perşembe gecesine denk geliyor, günahların affedildiği ve amel defterinin yazıldığı bu kutsal geceyi 12 Haziran günü idrak edeceğiz.

Berat Kandili (Beraat Kandili), islam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının ondördüncü gününü onbeşinci gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

Aslı "Beraettir." Beraat sözlükte, "bir zorluktan kurtarmak ve beri olmak" demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:

"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca allah Teala o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) müptela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur."

BERAT KANDİLİNDE NELER YAPILMALI?

 
1- Gece bir saat kadar ibadet etmekle, gece ihya edilmiş olursa da, vakti müsait olan, gece hiç uyumamalı.
 
2- Mümkünse din büyüklerimizin kabirlerini ziyaret edip feyizlerine kavuşmalı.
 
3- Kendimiz ve bütün müminler için, dua ve istiğfar etmeli. Namazdan sonra çok dua etmeli, özellikle hayırlı dua etmeli. Duada ısrar etmeli, yani duayı çok tekrarlamalı. Peygamber efendimizin Berat gecesinde okuduğu, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen min-eş-şirki beriyyen lâ kâfiren ve şakiyyen) duasını çok okumalı.
 
4- Aile efradıyla merhametli konuşmalı, onlara iyi davranmalı.
 
5- Kur’an-ı kerim okumalı, özellikle Rabbenâ âtinâ ve Âmenerresûlü’yü çok okumalı.
 
6- En önemlisi de, ilim öğrenmeli, bunun için de, Seadet-i Ebediyye ilmihâlini çok okumalı.
 
7- Kazası olmasa da, çok kaza namazı kılmalı. Namaz dışında secde ederek, secdede dua ve istiğfar etmeli, mümkünse toprağa secde etmeli, secdeyi çok yapmalı.
 
8- Güzel koku sürünmeli.
 
9- Allahü teâlâya hamd ve şükretmeli.
 
10- Oruçlu olarak kandili karşılamalı.

2014 YILI DİNİ GÜNLER
 

Üç ayların başlama tarihi : 30 Nisan 2014 Çarşamba günü
 
Regaib Kandili : 1 Mayıs 2014 Perşembe günü
 
Miraç Kandili : 25 Mayıs 2014 Pazar günü
 
Berat Kandili : 12 Haziran 2014 Perşembe günü
 
Ramazan ayı : 28 Haziran 2014 Cumartesi günü
 
Kadir Gecesi : 23 Temmuz 2014 Çarşamba günü
 
Ramazan Bayramı arefe : 27 Temmuz 2014 Pazar günü
 
Ramazan Bayramı : 28 Temmuz 2014 Pazartesi günü (1. Gün)
 
Kurban Bayramı : 4 Ekim 2014 Cumartesi (1. Gün)

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kışlık spor ayakkabı erkek modelleri
Kışlık spor ayakkabı erkek modelleri erkeklerin vazgeçilmez spor ürünleri arasında yer alıyor.

Haberi Oku