Yaşam:
Deprem sigortasının önemine dikkat çekecek
banner420
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, deprem ve zorunlu deprem sigortası bilincini artırmak için Fay Hatları TIR’ını 16 – 21 Ağustos tarihlerinde Beşiktaş Meydanı’na çıkardı.

15.00 – 22.00 saatlerinde yapılacak etkinliklere katılanlar, Boğaziçili eğitmenlerden alacakları deprem, depremden korunma yöntemleri ve zorunlu deprem sigortası eğitiminin ardından öğrendiklerini 7.4 büyüklüğündeki Kocaeli depremini simüle eden Fay Hatları TIR’ında uygulama fırsatı bulacak.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Beşiktaş’taki etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada 17 Ağustos’un tüm ülkeye derin bir üzüntü yaşattığını belirterek şunları ifade etti: “Bu acı olayın yıldönümünde depremi hatırlamakla kalmayıp depreme karşı önlemlerimizi gözden geçirmemiz ve eksiklerimiz için harekete geçmemiz lazım.

Türkiye’de yılın ilk altı ayında büyüklüğü 4’ün üzerinde 20’den fazla deprem meydana geldi. Bunların tamamına yakını küçük de olsa çeşitli maddi hasara neden oldu. Simav’daki depremler ise daha büyük hasarlara yol açtı.

Bu hasarlar, depremde hayatta kalmak kadar, deprem sonrasında ekonomik kayıpların uygun şekilde giderilmesinin de önemli olduğunu gösteriyor. DASK olarak tüm çabamız bugün 3,5 milyon olan zorunlu deprem sigortalı konut sayısını orta vadede 5,5 milyona çıkararak deprem güvenceli hayatı teşvik etmek.

Bunun için elimizden geleni yapıyor, gerek halkımızın ayağına giderek gerek sosyal medyayı etkin şekilde kullanarak deprem ve zorunlu deprem sigortası bilincini artırabileceğimiz her mecrayı değerlendiriyoruz.”

DASK, 17 Ağustos’un yıldönümünde başlayacak Deprem her yerde, uygulamasıyla internette deprem farkındalığını artırmayı hedefliyor. DASK’ın www.facebook.com/dask adresindeki sayfasından ulaşılan Deprem her yerde, uygulaması kullanıcıların Facebook sayfasını yıkarak depreme, sayfayı onararak zorunlu deprem sigortasına dikkat çekiyor.

Simavlı sigortalılara 5 milyon TL hasar ödemesi


DASK, Simav’da 19 Mayıs’ta meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem ve artçı şokların zorunlu deprem sigortalı konutlarda yarattığı hasarın tazmini için ödemelerine devam ediyor.

DASK konut sahiplerine bugüne kadar toplam 5 milyon TL hasar ödemesi yaptı. Depremlerde hasar gören 1.200 adet zorunlu deprem sigortalı konuttan 1.000 adedinin işlemleri tamamlandı. Kapanan dosyalardan yaklaşık 650 adedine tazminat ödemesi yapıldı.

Simav ilçesinin bağlı olduğu Kütahya’da sigortalılık oranının depremden sonra yüzde 14’ten 18’e yükseldiğine dikkat çeken Yazıcı: “Depremden önce Kütahya genelinde zorunlu deprem sigortası kapsamına giren 124 bin konutun sadece 18 bininin poliçesi bulunurken bugün bu sayı 22 bine çıktı.

Poliçelerdeki ivmeyi, deprem bölgesindeki bu ilimizde sigortalılığın yaygınlaşması açısından olumlu değerlendirmekle birlikte bu bilincin depremi yaşamadan önce oluşmasını daha çok temenni ediyoruz” diye konuştu.

75 yaşındaki Mübeccel Teyze’den örnek davranış

Simav depreminde sadece hasar ödemekle kalmadıklarını, hem öğretici hem de umut verici pek çok olaya da tanıklık ettiklerini sözlerine ekleyen Yazıcı, DASK için en etkileyici hikayeyi şöyle anlattı:

“75 yaşındaki Simavlı Mübeccel Gürbüz’ün zorunlu deprem sigortasıyla güvenceye aldığı konutu 2009’daki Simav depreminde küçük oranda hasar görmüştü. Bu hasarın tazmini için kurumumuzdan ödemesini alan Mübeccel Teyze, DASK sayesinde sigortaya güveninin arttığını söylemiş ve dört katlı binasındaki on iki daireye de zorunlu deprem sigortası yaptırmıştı.

Bu bina 19 Mayıs’ta gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki Simav depreminde oturulamaz hale geldi. Ama Mübeccel Teyze zorunlu deprem sigortası sayesinde hasarına karşılık 555 bin TL tazminat ödemesi aldı. Böylece 75 yaşında sokakta kalma, zorluk çekme riski yaşamadan hayata kaldığı yerden devam edebilme imkanına sahip oldu.

Mübeccel Gürbüz’ün bu yaklaşımının hepimize örnek olması gerekiyor. Hayatın karşımıza neyi, ne zaman çıkaracağı hiç belli olmaz. Hayatın kötü sürprizlerine karşı geleceğimizi güvenceye alalım. Çünkü deprem geçiyor, hayat devam ediyor.”

Şehirler Yarışıyor’da Bolu önde gidiyor

DASK’ın 2011 başında başlattığı Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor, yarışmasında ilk altı ayın verilerini de açıklayan Yazıcı: “Yarışmamızın ‘en yüksek sigortalılık oranına ulaşan iller’ kategorisinde geçen yıl olduğu gibi Bolu yüzde 58’le ilk sırada geliyor. Bolu’yu yüzde 54’le Düzce ve yüzde 45’le Yalova takip ediyor” dedi.

Yarışma kapsamında 2011 yılsonu sonuçlarına göre zorunlu deprem sigortasında en yüksek sigortalılık oranına ulaşan, bir önceki yıla göre en yüksek poliçe artış oranını kaydeden ve en iyi teşvik kampanyasını yürüten iller ödüllendirilecek.

DASK, Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor, yarışmasının her üç kategorideki birincilerine DASK Güvenli Hayat Parkı armağan edecek. Yarışmanın her üç kategorisinde ikinci ve üçüncü olan illerin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerine ise depremle ilgili çalışmalarda kullanılmak üzere malzeme yardımı yapılacak.

Fay Hatları TIR’ı sonbaharda Doğu Anadolu’da

DASK, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle yürüttüğü Fay Hatları TIR’ı projesine sonbaharda Doğu Anadolu’da yapacağı turla devam edecek.

Doğu Anadolu Fay Hatları TIR’ı Diyarbakır’dan başlayıp Mersin’de son bulacak yolculuğu boyunca 9 il ve 13 ilçeyi ziyaret edecek.

Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hatları üzerinde yaptığı ilk iki turla 2010’da 46 merkezi ziyaret ederek 110 bin kişiye eğitim veren DASK, bu üçüncü turda 50 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"Her şey anlamlı olduğunda değerlidir"
Uzmanlar herkes için hayatın anlamının farklı olduğunu genel bir cevap vermenin zor olduğunu vurguluyor.

Haberi Oku