Yaşam:
İnşirah Suresi okunuşu, anlamı ve önemi

Kur'an-ı Kerim'in  94. suresi olan 8 ayetten oluşan İnşirah Suresi, İslam inancına göre insanın sıkıntılarının giderilmesini ve kalbin ferahlamasını sağlıyor.
Mekkede indirildiğine inanılan İnşirah Suresi'ne adını veren İnşirah kelime anIamı oIarak ferahIamak, genişIemek, sevinmek, açıImak manaIarına geIiyor.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.V) 'in göğsünün açıIıp huzura, feraha, güvene kavuşturuIması oIayını anIattığından doIayı sure bu adı aIdığı biliniyor. Bu surenin ismini "Şerh" "EIem neşrah Ieke sadrak" oIarakta söyIeyenIer de var.

İnşirah Suresi Anlamı (Meali)

Senin için bağrını açmadık mı? (Elem neşrah leke sadrek)

Senden o yükünü indirmedik mi? (Ve vada'na 'anke vizreke )

O sırtında sana eziyet veren yükünü? Elleziy enkada zahreke

Senin şanını yüceltmedik mi? (Ve refa'na leke zikreke)

Demek ki, her zorluğun yanında bir de kolaylık var. (Feinne me'al'usri yüsren)

Evet o zorlukla beraber bir de kolaylık var! (İnne me'al'usri yüsren)

Bu yüzden boş kaldığında yine kalk yorul! (Feiza ferağte fensab)

Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O'na doğrul! (Ve ila rabbike ferğab)

İnşirah Suresi faziletleri neler? İnşirah Suresi nelere iyi gelir? İnşirah Suresi faydaları nelerdir?

Kur'an-ı Kerim'in  94. suresi olan 8 ayetten oluşan İnşirah Suresi, güçlükle beraber kolaylığın bulunacağını vurgulayan önemli bir suredir ve İnşirah Suresi faziletleri önemlidir. Sûre, Hz. Muhammed’in (S.A.V) ; kendisinin ve çevresindekilerin karşı karşıya kalacakları zorluk ve engellerin rahatlık ve ferah ile sonuçlanacağına şüphe etmeden güvenmesini sağlamayı amaçlar. Müminlere karşılaşacakları haksızlık, sıkıntı ve zor durumlar karşısında umutsuzluğa düşmemelerini ve Allah’a (C.C.) daima güvenmelerini telkin eder. Son ayetinde Hz. Peygamber’in (S.A.V) şahsında, tüm müminlerden Allah’a (S.A.V) bağlılıklarını sürdürmeleri istenir.

Bu sure, Zorluklar karşısında bir kolaylık olduğunu, güçlüğe karşı Allah’tan (C.C.) umudun kesilmeden ona yönelip yalvarmak gerektiğini, ferahlığı ve rahatlığı sağlayanın yalnız Allah (C.C.) olduğunu anlatır.

İnşirah Sûresi, sıkıntı ve dertlerden kurtulmak isteyen Müslümanların sığındığı ve sıkça okuduğu bir suredir. İnşirah Sûresi,  Allah’a dua etmenin ve refahlık, kolaylık, kuvvet istemenin en güzel yollarından biri olarak bilinir.

Müslümanların ibadet yaparken İnşirah Sûresi’ni de çok okuyarak Allah’a yönelmelerinin hayırlı olacağına inanılır. Müminlerin sıkıntılardan ve güçlüklerden kolayca çıkmalarında, işlerinde rahatlık olmasında ve  zorluklarla meşakkatsiz bir şekilde başa çıkmalarında İnşirah Sûresi faziletleri bilmenin ve okumanın faydaları büyüktür.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Karton kutular nasıl üretiliyor?
Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan karton kutular, Milim Matbaa’da farklı tasarımlarla yeniden...

Haberi Oku