Yaşam:
Kıble yönü tespiti nasıl yapılır?

İslam’ın 5 temel şartından biri olan namazın da bazı şartları var. Namaz ibadetini doğru bir şekilde gerçekleştirmek için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de namaz kılarken kıbleye yönelmektir. Kâbe-i Muazzama’nın olduğu taraf olarak bilinen kıble yönü namaza durulduğu zaman yüzümüzün Kâbe’ye bakacak şekilde olmasıdır. Cami, mescid ya da evde namaz kılarken kıble yönü bulmak problem olmasa da dışarıda namaz kılındığı zaman kıble yönü tespit etmek zor olabiliyor.

Peki, kıble yönü en kolay ve en doğru nasıl bulunur? Kıble hangi tarafta yer alıyor?

Kıble yönünün ne tarafta olduğunu bulmak için kullanılan bazı bazı yöntemler bulunuyor. Bunlardan biri namaz kılacak olan kimsenin kıble yönü tespiti için kıblenin yönünü bilen birilerine sormasıdır. Güneydoğu yönü, kıblenin olduğu taraftır. Kıbleye yönelmek için yüzümüzü güney ve güneydoğu yönlerini tespit ederek dönebiliriz. Bunların yanı sıra Kıble yönü bulmak için modern ve geleneksel yöntemlerden faydalanmak mümkündür.

Kıble bulmak için kullanılan en kolay ve en yaygın yöntem pusula kullanmaktır. Pusulada bulunan koyu manyetik uç her zaman kuzey yönünü gösterir. Bu sayede diğer yönleri tahmin etmek kolay olur ve kıble yönü doğru bir şekilde bulunabilir.

Kıbleyi göstermek için kullanılan bir diğer yöntem ise çubukla yön bulma tekniğidir. Bu yöntem oldukça eskidir, kıble bulmak için kullanılan ilk yöntem olarak bilinir. Çubuk ile kıble yönü bulmak için ortalama 1 metrelik bir çubuk yere dikilir ve dikkatlice gölgesi izlenir. Çubuğun gölgesi öğle vakitlerinde gölge en kısa hali alır. Bu en kısa gölge boyu Kuzey yönünü gösterir. Biraz daha zaman geçtikçe ikinci bir gölge noktası belirir. Birincisine sol, ikinci gölge noktasına sağ ayak basılır. Böylece yüzün çevrili olduğu yön Kuzeyi gösterir.

Pusula ve çubuk ile kıble yönü tespit etmekten başka kullanılabilen bir diğer yöntem ise camilere bakılarak yön belirlemektir. Camilerde yer alan mihrabın karşısında bulunan giriş kapıları, Kuzey yönünü gösterir. Kiliselerde de aynı yöntem kullanılabilir. Kiliselerdeki kilise çanı, kilisenin batısında bulunur. Bu yön yardımıyla diğer yönler bulunabilir.

Kıble yönü bulma teknikleri arasında karınca yuvalarından faydalanmak da sıkça kullanılan bir yöntem olarak bilinir. Karınca yuvası ile yön bulmak kolay bir kıble bulma yöntemidir. Karıncaların yuvalarının ağızları daima Güney yönünü gösterir. Bu sayede diğer yönleri bulmak kolaylaşır.

Mezar taşı ile kıble yönü bulmak da kullanılan yöntemlerdendir. Müslüman mezarlarının baş tarafı daima batı yönünü gösterir. Ayakların olduğu kısım ise doğuyu gösterir. Hristiyanların mezar taşlarında bu durum biraz farklıdır. Baş yönü her zaman Güneyi gösterir. Böylece diğer yönleri kendinize göre hesaplamak mümkün olur.

Türkiye’de kıble takribî olarak güney ile güneydoğu yönleri arasında bulunur. Yukarıdaki yön bulma tekniklerini kullanarak kıbleyi bulmak mümkündür. Yani güneşin doğduğu yeri solumuza alırsak yine kıbleyi bulmuş oluruz. Ayrıca minare kapılarının da kıbleyi gösterdiğini unutmayalım.

Kutup yıldızlarını izleyerek yön bulabilirsiniz. Kutup yıldızların ön tarafı Kuzey yönünü işaret eder. Ağaçların ve taşların üzerine oluşan yosunlar da yön bulmak için kullanılır. Yani bir ağaç veya taş üzerinde görülen yosun Kuzey yönünü işaret eder.

Kaynak: https://www.kiblebulma.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Karton kutular nasıl üretiliyor?
Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan karton kutular, Milim Matbaa’da farklı tasarımlarla yeniden...

Haberi Oku